لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۰ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۱۳

تیره‌گی روابط اسلام آباد با کابل؛ ادعای تازه: طالبان تلاش کردند بر قلمرو پاکستان تجاوز کنند


 نبرد طالبان و مرزبانان پاکستانی در منطقه سرحدی تورخم
نبرد طالبان و مرزبانان پاکستانی در منطقه سرحدی تورخم

پاکستان روز دوشنبه ادعا کرد که حکومت طالبان با احداث یک ساختمان غیرقانونی در مرز٬ تلاش کرده تا به قلمرو این کشور تجاوز کند.

اسلام آباد نیروهای افغان را به "تیراندازی بی‌رویه" در حادثه‌ای که هفته گذشته منجر به مسدود شدن بندر تورخم شد، متهم می کند.

اما حکومت طالبان بدنبال این حادثه گفت که نیروهای آنها یک پاسگاه قدیمی را در داخل قلمرو افغانستان بازسازی می کردند که از سوی نیروهای پاکستانی بالای آنها تیراندازی صورت گرفت.

اعلامیه روز شنبه وزارت خارجۀ حکومت طالبان بستن دروازهٔ تورخم از جانب پاکستان و شلیک بر نیروهای امنیتی افغان را اقدامات خلاف حسن همجواری عنوان کرد.

خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت وصنایع افغانستان
خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت وصنایع افغانستان

در این میان خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت وصنایع افغانستان که برای یک گردهمایی مشورتی از قبل تنظیم شده میان نمایندگان سکتور خصوصی دوکشوربه اسلام آباد رفته روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که درخصوص مسدودشدن مکرر بنادر با نمایندگان سکتور خصوصی پاکستان گفتگو می کند:

" با سکتور خصوصی پاکستان ملاقات می کنیم ، اعضای بورد اتاق مشترک (تجارت وصنایع افغانستان و پاکستان) را از کراچی ، لاهور و پشاور نیز دعوت کرده ایم. میان هم گفتگو می کنیم که چنین وضعیت به زیان هر دو کشور است و ما باید یک پیشنهاد مشخص به این مردم بدهیم که برادر! شما هر از گاهی درموسم میوه این کار( مسدود کردن بندرها) را می کنید و در آینده نباید چنین کارشود."

عبورگاه تورخم بعد از حادثه تیراندازی روز چهارشنبه گذشته که درآن به طرفین تلفات وارد شده ، برای هفتمین روز متوالی مسدود است وصدها موترلاری در دوطرف بندر متوقف مانده و تاجران صدها هزار دالر خسارمند و شماری از مردم بیکار شده اند.

از سوی دیگر صدها نفر از تاجران و اهالی ننگرهار در راهپیمایی روز دوشنبه علیه مسدود ماندن بندر تورخم مظاهره کردند.

دهها لاری بار از میوه و سبزی که عازم پاکستان بودند بعد از مسدود شدن بندر به شهر جلال آباد عودت کرده بارهای آنها درمزایده به قیمت نازل فروخته شده است.

لاری های میوه و سایر مواد که در منطقه سرحدی تورخم متوقف مانده است
لاری های میوه و سایر مواد که در منطقه سرحدی تورخم متوقف مانده است

صدها لاری بار از میوه پاکستان چون کیله و آم که عازم افغانستان بودند نیز درآنسوی بندر تورخم در لندی کوتل متوقف مانده و این میوه ها به گفته تاجران پوسیده شده است.

گفتگوهای روز یکشنبه مقامات طالبان و نمایندگان حکومت پاکستان برای باز شدن دوباره دروازه تورخم بدون نتیجه پایان یافت.

بر اساس اعلامیه‌ای که از سوی کمیساری حکومت طالبان در تورخم به رسانه‌ها ارسال شد٬ مولوی عصمت الله یعقوب کمیسار تورخم در حکومت طالبان گفته که با مقامات پاکستانی گفتگو کرده اما آنها در مورد حل همه مسائل به توافق نرسیده اند. درحالیکه هزاران مسافر نیز در دوطرف دروازۀ تورخم گیرمانده اند وبرای بازشدن دوباره آن منتظر اند٬ هنوز معلوم نیست که این گذرگاه عمده تجارتی میان افغانستان وپاکستان چه زمانی گشوده خواهد شد؟

XS
SM
MD
LG