لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۲۳

طالبان ۱۸ کارمند یک موسسه خارجی را در غور به اتهام تبلیغ مسیحیت بازداشت کردند


تصویر آرشیف: شهر فیروز کوه مرکز ولایت غور

مؤسسه خیریه موسوم به هیئت معاونت بین‌المللی یا «آی‌ای‌ام» تأیید می‌کند که به شمول یک کارمند خارجی٬ ۱۸ کارمند افغان این نهاد در ولایت غور بازداشت شده‌اند.

این مؤسسه پس از چاشت روز جمعه در یک بیانیه گفته که سه تن از همکاران‌شان به شمول یک کارمند خارجی حدود ۱۲ روز پیش و ۱۵ تن دیگر شان روز چهارشنبه هفته روان در سیزدهم همین ماه از دفتر این مؤسسه در غور بازداشت شده‌اند.

در ادامه بیانیه آمده که کارمندان بازداشت شده‌ به کابل منتقل شده‌اند.

منابع محلی در غور به شرط افشا نشدن نام‌شان به رادیو آزادی می‌گویند، کارمندان مؤسسه خیریه موسوم به هیئت معاونت بین‌المللی یا «آی‌ای‌ام» که شش خانم نیز در جمع آنان اند از دفتر این مؤسسه در ولسوالی لعل و سرجنگل بازداشت شده‌اند.

منبع همچنان می‌گوید که کارمند بازداشت شده خارجی این موسسه شهروند امریکا است.

«آی‌ای‌ام» می‌گوید که علت بازداشت همکاران‌شان به آنان گفته نشده و این مؤسسه نیز علت بازداشت آنان را نمی‌داند، اما مقام‌های حکومت طالبان در غور این افراد را به تبلیغ عیسویت متهم می‌کنند.

موسسه هیئت معاونت بین المللی میگوید که از سال ۱۹۶۶ به این طرف در افغانستان فعالیت دارد
موسسه هیئت معاونت بین المللی میگوید که از سال ۱۹۶۶ به این طرف در افغانستان فعالیت دارد

عبدالحی زعیم رئیس اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان برای ولایت غور در یک پیام نوشتاری به رادیو آزادی بازداشت کارمندان مؤسسه خیریه موسوم به هیئت معاونت بین‌المللی یا «آی‌ای‌ام» را تأیید کرده و بدون ارائه شواهد٬ ادعا کرده که این افراد٬ عیسویت را تبلیغ می‌کردند.

او افزوده که هدایت بازداشت این افراد را از کابل دریافت کرده، اما مسئولان استخبارات طالبان در کابل و سخنگویان و مسئولان امنیتی حکومت طالبان تا کنون در این مورد چیزی نگفته اند.

«آی‌ای‌ام» می‌گوید که از سال ۱۹۶۶ به این‌سو در افغانستان کار می‌کند، بیش از ۳۰۰ کارمند افغان و بیش از ۲۰ متخصص عیسوی خارجی رضاکار دارند که یک‌جا با افغان‌ها کار می‌کنند.

این مؤسسه می‌افزاید تمرکز آنان بالای این است که در بخش ظرفیت‌‌سازی با افغان‌ها کمک کنند.

رضاکاران عیسوی در بسیاری کشورهای فقیر جهان در بخش کمک‌های بشری با نهادهای غیر حکومتی همکاری می‌کنند.

طالبان در سال ۲۰۰۱ نیز هشت کارمند یک نهاد خیریه جرمنی به نام «شلتر نو» را به اتهام تبلیغ عیسویت بازداشت کرده بودند. این گروه که دو امریکایی، دو استرالیایی و چهار شهروند جرمنی در آن شامل بودند در آگست ۲۰۰۱ بازداشت شدند و پس از حدود یک ماه با پا درمیانی جامعه بین‌المللی رها شدند.

۱۶ کارمند افغان نهاد «شلتر نو» نیز با این افراد بازداشت شده بودند.

XS
SM
MD
LG