لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۱۴

جاپان تایمز: توکیو برای برگزاری نشست « پروسه توکیو برای افغانستان » آماده گی میگیرد


تصویر آرشیف: بیرق جاپان

روزنامه جاپان تایمز

  • روزنامه جاپان تایمز در مقاله یی به مسئله برنامه های جاپان برای کمک به حل مشکل افغانستان پرداخته است. این مقاله را شیدا محمد ابدالی که از زمان نظام جمهوریت به این طرف در توکیو به عنوان سفیر کار می کند٬ نوشته شده است.

آقای ابدالی در مقاله خود نوشته است٬ با آنکه حکومت جمهوری در افغانستان که وی را به عنوان سفیر مقرر کرده بود٬ دیگر نیست٬ اما جاپان حسن مهمان نوازی خود را نشان داده و به وی زمینه را مساعد ساخته است تا به کار ادامه بدهد. به گفته وی جاپان از تلاش های صلح در افغانستان حمایت می کند.

شیدا ابدالی در بخشی از مقاله خود اشاره کرده است که جاپان در نظر دارد مانند نشست دوحه٬ نشست دیگری را در آینده میزبانی کند.

بر اساس این مقاله٬ این نشست برای جامعه بین المللی به عنوان یک ستیز خواهد بود تا از گفتگو های بین الافغانی حمایت اخلاقی کند و عنوان این نشست « پروسه توکیو برای افغانستان » خواهد بود.

در این مقاله به ضرورت ایجاد حکومت همه شمول نیز تاکید شده است٬ این درحالیست که طالبان میگویند حکومت آنان همه شمول است و باید به رسمیت شناخته شوند.

روزنامه اندیپندنت

  • روزنامه بریتانوی اندیپندنت در تازه ترین شماره خود مقاله یی در مورد بازشدن گذرگاه تورخم به نشر رسانده است.

این گذرگاه ۹ روز به دلیل درگیری نظامی میان طالبان و مرزبانان پاکستانی٬ مسدود شده بود.

بر اساس این گزارش روزنامه اندیپندنت٬ پاکستان گفته است که طالبان به صورت غیر قانونی تاسیساتی را در داخل قلمرو پاکستان اعمار می کردند که از آن جلوگیری صورت گرفت.

اما وزارت خارجه حکومت طالبان گفته است که آنان یک پوسته سابقه را در داخل افغانستان بازسازی میکردند که پاکستانی ها جنگ را آغاز کردند.

مولوی عصمت الله کمیسار طالبان در تورخم گفته است که از صبح روز جمعه بار دیگر رفت و آمد لاری ها و مسافرین از این مسیر آغاز شده است.

ضیا الحق سرحدی رئیس اتاق مشترک تجارتی افغانستان پاکستان نیز گفته است که با گشوده شده گذرگاه تورخم٬ مشکلات آن عده از تاجرانی که اموال شان متوقف مانده بود نیز رفع شده است.

اما خانجان الکوزی یکی از اعضای رهبری اتاق مشترک تجارتی افغانستان و پاکستان به رادیو آزادی گفت که مسدود ماندن گذرگاه تورخم حدود دو میلیون دالر به تاجران زیان رسانده است.

تاجران افغان شکایت دارند که پاکستان اکثرا در فصل حاصلات میوه و ترکاری افغانستان به بهانه های مختلف بنادر را مسدود می کند که در نتیجه خسارات فراوانی به تاجران وارد میشود.

XS
SM
MD
LG