لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۰۵

جنجال گذرگاه تورخم؛ تاجران: هنوز هم به لاری های اموال تجارتی اجازه عبور داده نشده است


لاری های تجارتی که به خاطر مسدود بود گذرگاه تورخم متوقف مانده بودند

هرچند حکومت طالبان روز جمعه اعلام کرد که دروازۀ تورخم به روی هر گونه رفت و آمد باز شده، اما اکنون شماری از تجار افغان می‌گویند، هنوز هم به موترهای باربری اجازۀ عبور داده نمی‌شود.

آنان می‌گویند که مسئولان مشکلات تخنیکی را بهانه قرار داده اند.

در ویدیوهایی که از محل به رادیو آزادی رسیده، در آن‌ها دیده می‌شود که برخی از تاجران به رسم اعتراض در آن سوی دروازۀ تورخم تجمع کردند و مدعی اند که حکومت پاکستان به هر بهانه‌ای راه را به روی آنان بسته است.

زره ورخان، یک تن از تجار میوۀ تازه که موتر حامل میوه‌هایش متوقف شده، صبح روز شنبه با فرستادن ویدیویی به رادیو آزادی گفت:

"قسم می‌خورم که سکنر آیتم دوم و سوم را نشان نمی‌دهد، این گونه یک درامه است، فقط بخاطر گرفتن پول بهانه جور کرده اند، من می‌گویم که اول ۵۰۰ بود، باز ۱۰۰۰ کردند و اکنون ۱۵۰۰ می‌گیرند، اگر این مال‌ها خراب شود، قسم است که ما این راه را ۲۰ روز همان کاری را می‌کنیم که با ما کردند تا تاوان ما را پرداخت کنند."

این تاجر می‌گوید، بدون سکنر هم می‌شود موترهای لین را چک کرد و اجازه داد.

دروازه تورخم ظاهرآ صبح روز جمعه باز شده است. اما تاجران میگویند که اخاذی های غیر قانونی جریان دارد
دروازه تورخم ظاهرآ صبح روز جمعه باز شده است. اما تاجران میگویند که اخاذی های غیر قانونی جریان دارد

اسماعیل یک تن دیگر از تجار هم صبح روز شنبه به رادیو آزادی گفت:

"این روز دوم است که موتر را بار کرده ام، این سو ماندیم، یک سو مسأله سکنر است، سکنر خلاص نمی‌شود، موتر پر از بادنجان رومی است، رومی هم خراب شده، در این مشکل گرفتار شدیم."

دروازۀ تورخم پس از درگیری نیروهای پاکستان و طالبان در نهم سپتامبر به روی هر گونه رفت و آمد بسته شد، اما به گفته هر دو طرف این راه دیروز دوباره باز شد.

ادارۀ محلی حکومت طالبان در ننگرهار دیروز در گروپ واتساپ دفتر رسانه‌های ننگرهار خبر باز شدن این دروازه را نشر کرد و نوشت که" امروز ساعت ۸ دروازه تورخم به روی هرگونه رفت و آمد باز شد".

این خبر را تلویزیون ملی زیر کنترل حکومت طالبان هم در شبکۀ ایکس خود یا توییتر سابق نشر کرد.

دروازه تورخم پس از درگیری میان طالبان و مرزبانان پاکستانی به مدت ۹ روز مسدود مانده بود
دروازه تورخم پس از درگیری میان طالبان و مرزبانان پاکستانی به مدت ۹ روز مسدود مانده بود

عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت تجارت حکومت طالبان در این باره به پرسش‌های ما جواب نداد.

کسبه کاران محلی در تورخم می‌گویند، همزمان با بازشدن دروازۀ تورخم و اجازه دادن به رفت و آمد موترهای باربری، ترازوی این سوی دروازه و سکنر آن سوی دروازه خراب شدند که به همین دلیل دروازه به روی موترهای کلان بسته شد.

اتاق تجارت افغانستان در بارۀ میزان زیان‌های وارده به تاجران به دلیل بسته ماندن دروازۀ تورخم جزئیات نداد.

اما خانجان الکوزی، یکی از مسئولان اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان صبح روز شنبه تنها این را تأیید کرد که دروازه به روی موترهای باربری بسته است و آنان در تلاش اند تا دروازۀ تورخم به روی این موترها هم باز شود.

او روز جمعه به رادیو آزادی گفته بود که به دلیل بسته بودن ۹روز پی هم دروازۀ تورخم به تجار دو طرف حدود ۲ میلیون دالر خساره وارد شده است.

XS
SM
MD
LG