لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۳۳

نخست وزیر حکومت موقت پاکستان: در پی گسترش روابط با حکومت طالبان هستیم


انوارالحق کاکر، نخست وزیر حکومت موقت پاکستان

در حالی که انوارالحق کاکر، نخست وزیر حکومت موقت پاکستان رژیم کنونی طالبان را غیرمشروع می‌داند، اما در یک نامه که به رئیس‌الوزرای حکومت طالبان نوشته، گفته است، در نظر دارد که روابط سیاسی، اقتصادی و دو جانبه را با افغانستان گسترده‌تر بسازد.

هر چند تاریخ دقیق این نامهٔ فرستاده شده رسانه‌ای نشده، اما رسانه‌های مختلف پاکستانی به نقل از منابع دیپلماتیک این کشور نوشته‌اند، این نامه در پاسخ به نامه‌ٔ تبریکی است که ملا حسن آخند، رئیس الوزرای حکومت طالبان به مناسبت تعیین انوارالحق کاکر به عنوان نخست وزیر حکومت موقت پاکستان فرستاده بود.

رسانه‌های پاکستانی نوشته‌اند، انوارالحق کاکر در این نامه افغانستان و پاکستان را کشورهای برادر خوانده و افزوده است، روابط هر دو کشور به یک مذهب، فرهنگ و تاریخ گره خورده است.

تعداد زیادی این رسانه‌ها در گزارش‌هایشان به نقل از منابع دیپلماتیک نوشته‌اند، در نامهٔ یاد شده بر کار مشترک هر دو کشور برای به دست‌آوردن اهداف مشترک و تجارت اشاره شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به پرسش‌های رادیو آزادی در این باره پاسخ نداد.

سفارت پاکستان در افغانستان نیز به پرسش‌های ما در مورد این نامه پاسخ ارائه نکرد.

این در حالی است که اخیراً نخست وزیر حکومت موقت پاکستان موضع تندی در برابر افغانستان اتخاذ کرده است.

او به گونهٔ پی‌هم از موجودیت هراس‌افگنان در افغانستان یادآوری کرده، در مورد اخراج مهاجران افغان از پاکستان صحبت کرده و حتی از احتمال آغاز عملیات نظامی در داخل افغانستان خبر داده است.

صدای امریکا در گزارشش به تاریخ ۲۱ سنبله نوشته است، انوارالحق کاکر در گفت‌وگو با یک تلویزیون خصوصی پاکستانی با نام (آج) گفته است، حکومت طالبان مشروع نیست.

اکنون پرسش این‌جاست که با در نظرداشت سیاست پاکستان در برابر افغانستان، شانس بهبود روابط میان دو کشور وجود دارد؟

سمیع یوسفزی، آگاه مسایل سیاسی در پاسخ به این پرسش به رادیو آزادی گفت:
"از لحاظ تاریخی میان هر دو کشور یک عنصر خشونت در خط دیورند موجود است که هر از گاهی به میان می‌آید و روابط میان حکومت‌ها خراب می‌شود، با فرستادن این نامه پاکستان می‌خواست پس از این خشونت‌ها، نرمش نشان دهد، اما من فکر می‌کنم که شانسی برای روابط میان دو کشور وجود ندارد."

این در حالی است که وزارت امور خارجهٔ حکومت طالبان نیز می‌گوید، امیر خان متقی سرپرست این وزارت در دیدار با عبیدالرحمن نظامانی، شارژدافیر سفارت پاکستان در افغانستان رو پنجشنبه، ضمن مشکلات در گذرگاه تورخم و زندانی شدن مهاجران افغان در پاکستان، در بارۀ موضوعات مختلف صحبت کرده است.

پیش از این حکومت طالبان در یک اعلامیه‌، پاکستان را به ایجاد تنش در خط دیورند و مشکلات برای تاجران افغان متهم کرده بود.

XS
SM
MD
LG