لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۳۴

خرسندی جو بایدن از آزاد شدن شماری از امریکایی‌ها از زندان‌های ایران


جو بایدن، رئیس جمهور امریکا

در آخرین مرحلۀ معامله تبادل زندانیان میان امریکا و ایران، طیارۀ حامل پنج زندانی آزاد شده امریکایی به دوحه رسید.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا در اعلامیه خود با ابراز خرسندی از آزادی این پنج امریکایی، از قطر، عمان، سوئیس و کوریای جنوبی به خاطر تلاش آن‌ها برای تحقق این معامله قدردانی کرد.

رئیس جمهور امریکا گفت سیامک نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و دو شهروند دیگر امریکا که به‌دلایل شخصی نخواستند نام هایشان افشا شود، پس از تحمل سال‌ها درد و رنج به عزیزان خود خواهند پیوست.

در این میان انتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا به خبرنگاران گفت که بعد از نشست طیاره حامل این زندانیان رها شده در دوحه با آنها صحبت گرم و عاطفی داشت:
"من این افتخار را داشتم که با هفت آمریکایی که اکنون آزاد هستند صحبت کنم. آنها از زندان آزاد شدند، از توقیف در ایران و حالا از ایران خارج شده اند. آنها در دوحه هستند و برای پیوستن به خانواده‌های خود به آمریکا می آیند. پنج نفر از این هفت نفر به صورت غیرقانونی دستگیر و در ایران زندانی شدند. برخی از آنها سال‌ها را سپری کردند و دو نفر دیگر ممنوع الخروج شدند. من به محض ورود به دوحه با آنها صحبت کردم. می توانم به شما بگویم که این گفتگو برای من و آنها بسیار محبت آمیز و پر از احساسات بود."

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش داد که رئیس جمهور ایران ابراهیم رئیسی در صحبت روز دوشنبه با خبرنگاران در نیویارک رهایی پنج زندانی امریکایی توسط تهران را یک اقدام بشردوستانه محض عنوان کرد.

امریکا در بدل رهایی این زندانیان شش میلیارد دالر منجمد شدۀ ایران در کوریای جنوبی و پنج زندانی ایرانی در امریکا را عفو کرد و آزاد ساخت.

این ایرانی‌ها در امریکا به ارتکاب جرایم متهم شده بودند.

مقامات ایران و امریکا گفتند که دو تن از این زندانی‌های رها شده که تمایل به برگشت به ایران داشتند به دوحه پایتخت قطر رسیدند.

یک تن از این زندانیان ایرانی رها شده به کشور سوم می‌رود و دو تن دیگر آنها به درخواست خود در امریکا باقی مانند.

انتقال دارایی‌های ایران به بانک‌های قطر و انتقال زندانیان امریکایی زندانی در ایران به دوحه، بخشی از مراحل توافق مبادله زندانیان بین ایران و امریکا بود که روز دوشنبه انجام یافت.

XS
SM
MD
LG