لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۲۸

نزدهمین دور بازیهای آسیایی با حضور ورزشکاران افغان در چین آغاز میشود


گروهی از دختران افغان که قرار است در رقابت های ورزشی چین اشتراک کنند
گروهی از دختران افغان که قرار است در رقابت های ورزشی چین اشتراک کنند

به روز شنبه ( ۲۳ سپتامبر) بزرگترین رویداد ورزشی قاره آسیا به میزبانی شهر هانگژو چین رسمأ آغاز میشود.

نزدهمین دورۀ بازیهای آسیایی فردا ساعت ۰۳:۳۰ بعد از ظهر به وقت کابل رسمأ افتتاح میشود که بزرگترین و باشکوه ترین رویداد بازیهای آسیایی در تاریخ قاره آسیا از آن نام برده میشود.

قرار است که این رویداد توسط آقای شی جین پینگ رییس جمهور چین رسمأ افتتاح شود.

در این دورۀ از بازیها، نزدیک به ۱۲۵۰۰ ورزشکار در چهل رشته ورزشی باهم به رقابت می پردازند که از افغانستان نیز دو کاروان ورزشی در آن اشتراک می نماید.

کاروان ورزشکاران که از داخل افغانستان در آن اشتراک خواهند کرد و کاروان ورزشکاران که از خارج از افغانستان در این رویداد اشتراک می نمایند.

بنأ برگزارش رسمی مسئولین برگزاری بازیهای آسیایی هانگژو، پس از انصراف تیم ملی فوتبال ۲۳ سال افغانستان در این دورۀ از بازیها، تعداد ورزشکاران افغان از ۱۰۴ تن به ۸۵ ورزشکار کاهش یافته است.

ورزشکاران افغان برای رقابت های آسیایی چین
ورزشکاران افغان برای رقابت های آسیایی چین

تعداد ورزشکاران مرد از افغانستان در این رویداد به هفتاد تن می رسد که در دوازده رشته ورزشی مقابل حریفان شان رقابت خواهند کرد و به تعداد ۱۵ تن ورزشکاران زن به نمایندگی از افغانستان در رشته های والیبال، بایسکلرانی و اتلتیک مقابل حریفان شان به رقابت خواهند پرداخت.

این بزرگترین رقم حضور زنان در تاریخ ورزش افغانستان است ولی با تفاوت اینکه آنان از خارج افغانستان به این رویداد اعزام شده اند و تنها دو ورزشکار زن از رشته ولیبال کابل را به مقصد ایران و سپس آنجا را به مقصد چین ترک کرده است.

همچنان تعداد از ورزشکاران افغان در رشته های مانند رگبی، آببازی و اتلتیک نیز از بیرون افغانستان مسافر هانگژو شده اند که بیشتر آنان از نیوزیلند می باشند، در همین حال شاه محمود نورزیی دوندۀ المپیکی افغان از ایران، فهیم انوری شناگر المپیکی افغان از آلمان، کیمیا یوسفی دوندۀ المپیکی افغان از آسترالیا و نیز سید مصطفی ارسلان ورزشکار رگبی افغان از سویدن به این بازیها آمده اند و برای افغانستان رقابت می کنند.

کیمیا یوسفی که قرار است در رقابت های چین اشتراک کند
کیمیا یوسفی که قرار است در رقابت های چین اشتراک کند

افغانستان در تاریخ بازیهای آسیایی که از سال ۱۹۵۱ بدین سو اشتراک می نماید، ۵ مدال نقره و ۸ مدال برونز را در پنج رشته ورزشی کسب کرده است.

بهترین دستآورد افغانستان در بازیهای آسیایی سال ۲۰۱۰ گوانگژوی چین بدست آمد که افغانستان توسط نثار احمد بهاوی در رشته تکواندو به مدال نقره رسید، تیم ملی کریکت افغانستان نیز نائب قهرمان شد و مدال نقره بدست آورد و محمد جواد لکوزایی در رشته تکواندو افغانستان را صاحب مدال برونز ساخت.

این در حالیست که کاروان ورزشی افغانستان در دورۀ قبلی این بازیها که در سال ۲۰۱۸ میلادی به میزبانی اندونیزیا برگزار شده بود٬ تنها دو مدال برونز بدست آورد، مدالهای افغانستان را محمد خالد هوتک در رشته ووشو و منصور سروری در رشته کورش بدست آورده بودند.

XS
SM
MD
LG