لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۵۱

افغانستان

دیپلومات های افغان در هند: فعالیت قنسلگری ها در ممبئی و حیدر آباد ادامه می یابد

سفارت افغانستان در دهلی نو قرار است مسدود شود
سفارت افغانستان در دهلی نو قرار است مسدود شود

رسانه های هندی گزارش می دهند که به دنبال نشر خبر بسته شدن سفارت افغانستان در دهلی نو، قونسلگری های اینکشور در ممبئی و حیدر آباد هند گفته اند که به فعالیت های شان ادامه می دهند.

به نقل از چند رسانه به شمول "هندو"، ذکیه وردک جنرال قونسل افغانستان در شهر ممبئی گزارش ها را رد کرده که تمامی ماموریت های دپلوماتیک افغانستان در هند بسته می شوند.

همزمان با این یک رسانه دیگری هند به نام "وایر" به نقل از فرید ماموندزی سفیر افغانستان در دهلی نو گزارش داده که کار های سفارت در دهلی نو، از روز شنبه(۳۰ سپتمبر) متوقف می شود.

پیش از این یک منبع از داخل سفارت افغانستان در دهلی نو که بنابر حساسیت موضوع خواسته بود نامش گرفته نشود، با فرستادن نسخۀ از یک نامه به رادیو آزادی تائید کرد که توقف فعالیت این مکان دیپلوماتیک با وزارت خارجه هند در میان گذاشته شده است.

به شمول هند، هیچ کشوری در جهان حکومت سرپرست طالبان را به رسمیت نشناخته، اما در سفارت های افغانستان در چند کشور از جمله پاکستان، ایران، چین و ترکمنستان مقام های طالبان حضور دارند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

متیو میلر: طالبان اهداف متفاوت را دنبال میکنند عدم شرکت شان در نشست دوحه متعجب کننده نیست

متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا
متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا

متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا می گوید که از اشتراک نکردن طالبان در نشست دوحه متعجب نشده زیرا به گفته میلر طالبان اهداف متفاوتی را دنبال می کنند اما او در مورد این اهداف چیزی نگفت.

آقای میلر در کنفرانس مطبوعاتی روز گذشته ۲۰ فبروری افزود که امریکا هم بر چندین اهداف تمرکز دارد، اولتر از همه این که اطمینان حاصل شود که افغانستان به گفته او بستر گرم برای فعالیت‌های تروریستی نمی باشد که سایر کشور‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

نشست دو روزه دوحه به میزبانی سرمنشی سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در ۱۸ و ۱۹ فبروری راه اندازی شد که طالبان اشتراک در آن را رد کردند.

وزارت خارجه طالبان پیش از برگزاری این نشست گفت که مقام‌های طالبان تنها در صورتی که به عنوان نماینده رسمی افغانستان پذیرفته شوند در این نشست اشراک خواهند کرد.

متیو میلر همچنان افزود که طالبان یگانه افغان‌های نیستند که در آینده افغانستان سهم داشته باشند.

او تاکید کرد که کشورش به حمایت از همه افغان ها، از جمله دختران و زنان برای داشتن صدایی در تعیین آینده کشور شان ادامه می دهد.

طالبان هنوز در مورد این اظهارات واکنش نشان نداده اند.

گوترش: بیش از نصفِ از جمعیت افغانستان در سال جاری به کمک نیاز دارند

آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد می‌گوید که بیش از نصف از جمعیت افغانستان در سال جاری به کمک نیاز دارند و این در حالی است که به گفته او طرح واکنش بشردوستامه این سازمان کمتر از سه درصد از بودجه مورد نیاز را دریافت کرده است.

گوترش این را روز گذشته در شبکه ایکس، توییتر سابق نوشت و افزود که بسیاری از افغان‌ها فقیر استند و برای تامین غذای خود تلاش می کنند.

او افزود که افغان‌ها در حال حاضر بدون دسترسی به آموزش، مراقبت‌های صحی و کار زندگی خود را به پیش می‌برند.

سازمان ملل متحد پیش از این گفته بود که در مجموع بیش از ۲۹ میلیون نفر در افغانستان نیاز به کمک‌های بشری نیاز دارند.

روسیه، رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی را در فهرست "ارگان‌های نامطلوب" شامل کرد

دفتر رادیو رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در جمهوری چک پایتخت پراگ
دفتر رادیو رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در جمهوری چک پایتخت پراگ

روسیه، رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی را در فهرست آنچه " ارگان‌های نامطلوب" می خواند، شامل ساخت.

بر اساس دستور وزارت عدلیه روسیه، هر فردی که با رادیو آزادی کار کند، آن را تامین مالی کند و یا با آن مصاحبه کند، در معرض اتهامات جنایی قرار می گیرد.

پیش از این ۱۴۱ نهاد دیگر در روسیه با سرنوشت مشابهی دچار شده اند.

مرکز خبر رادیو آزادی روز گذشته سه شنبه اعلام کرد که این اقدام روسیه نشان دهنده جدی‌ترین محدودیت مسکو علیه این رادیو است.

روسیه پیش از این رادیو آزادی را " عامل خارجی" خوانده بود.

ستیفن کاپوس رئیس رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی می گوید که این محدودیت به این معنی است که حکومت روسیه گزارش‌های واقعی را تهدیدی برای خود می‌داند.

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی یک نهاد مستقل و غیرانتفاعی امریکایی مستقر در پراگ است که از زمان جنگ سرد از سوی کانگرس از طریق اداره رسانه های جهانی ایالات متحده تامین مالی می شود.

پولیس لندن جسد مردی را یافته است که مشابه به مهاجر افغان، عبدالشکور ایزدی است

تصویر آرشیف: پولیس لندن
تصویر آرشیف: پولیس لندن

پولیس لندن می گوید، جسدی شبیه به عبدالشکور ایزدی پناهجوی افغان را از دریای "تیمز" پیدا کرده است.

این پناهجوی افغان متهم است که بر چهرۀ یک زن ۳۱ ساله و دو دختر کوچک مواد کیمیاوی پاشیده، سپس خود را به دریا انداخت.

رسانه های غربی از جمله بی. بی. سی از قول پولیس لندن گفته اند که لباس های جسد پیدا شده، مانند لباس عبدالشکور یزیدی است که در کمره های امنیتی دیده شده است.

پولیس تا هنوز به طور رسمی هویت جسد را اعلام نکرده است.

پولیس قبلاً گفته بود که احتمال دارد فرد مهاجم خود را به دریا انداخته باشد.

سازمان ملل از احتمال افزایش تلفات ناشی از برفکوچ در نورستان سخن زده است

برفباری های سنگین در ولایت نورستان
برفباری های سنگین در ولایت نورستان

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد(WFP) برای افغانستان می گوید، احتمال دارد که تعداد تلفات برفکوچ اخیر در نورستان افزایش یابد.

این ادارۀ روز سه شنبه(۲۰ فبروری) در شبکۀ ایکس(تویتر سابق) گفته که انتظار می‌رود، تعداد تلفات این برفکوچ افزایش یابد، زیرا هنوزهم تعدادی زیادی مفقود هستند.

به گفتۀ ملا جانان سایق رئیس ارتباطات و روابط عامۀ وزارت مبارزه با حوادث طبیعی طالبان، این حادثه در دره تترین ولسوالی نورگرام صورت گرفت، تاکنون جسد ۲۵ تن پیدا شده و ۸ تن نیز زخمی شده‌اند.

دبلیو اف. پی گفته که در حال ارزیابی وضعیت برای ارسال کمک های غذایی است، اما خطر برفکوچ های تازه، تلاش‌های کمک و نجات را با مشکل مواجه ساخته است.

کارین دکر به حمایت ایالات متحده از افغان ها و نهاد های مدنی افغانستان تاکید کرد

 کارین دکر شارژدافیر سفارت ایالات متحده برای افغانستان
کارین دکر شارژدافیر سفارت ایالات متحده برای افغانستان

کارین دکر شارژدافیر سفارت ایالات متحده برای افغانستان می گوید که تعهد امریکا به افغان ها و جامعه مدنی آن قوی است.

خانم دکر روزسه شنبه (۲۰ فبروری) در شبکۀ ایکس(تویتر سابق) از تدویرکنندگان کنفرانس دوحه در مورد افغانستان ابراز تشکر کرده گفت که مشتاقانه منتظر شنیدن نظر بیشتر افغان ها در مورد آینده کشورشان است.

اگرچه شارژدافیر سفارت ایالات متحده برای افغانستان نگفته که چه وقت و در کجا با افغان ها دیدار خواهد کرد، اما تصمیم گرفته شده که شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیست و هشتم فبروری در مورد افغانستان یک نشست را دایر کند.

سرمنشی سازمان ملل متحد بروزهای ۱۸ و ۱۹ فبروری در دوحه نشستی را در مورد هماهنگی تعامل بین المللی با افغانستان و شماری از موضوعات دیگر میزبانی کرد، اما طالبان در آن شرکت نکردند.

حوادث طبیعی در افغانستان منجر به هلاکت ۲۶ تن و جراحت حداقل ۸ نفر گردیده است

برفباری سنگین در ولایت پنجشیر
برفباری سنگین در ولایت پنجشیر

وزارت امور رسیدگی به حوادث حکومت طالبان می‌گوید، که برفباری و حوادث طبیعی در دو روز گذشته در حداقل ۱۲ ولایت افغانستان، ۲۶ کشته و ۸ زخمی بجا گذاشته است.

ملا جانان سایق، رئیس ارتباطات و روابط عامه این وزارت می‌گوید که در این رویداد ها بیش از ۱۰۰ خانه هم تخریب و ۴۷ راس مواشی تلف شده است.

علیم، یک باشندۀ ولایت پنجشیر در صحبت با رادیو آزادی گفت:

«پنجشیر از یکی دو روز به این طرف شاهد برفباری‌های سنگین بوده و متاسفانه در نتیجۀ سرازیر شدن برف‌کوچ دیروز در قریۀ سفید چهر تعدادی از هموطنان ما به شمول یک داماد کاکایم به شهادت رسید.»

ریزش برف سنگین سبب بسته شدن راه‌های مواصلاتی در برخی ولایت‌ها افغانستان هم شده است.

یک مادر در ولایت میدان وردک چهارگانه گی به دنیا آورد

 ولایت میدان وردک در نقشه افغانستان
ولایت میدان وردک در نقشه افغانستان

رئیس صحت عامه طالبان در میدان وردک می گوید که یک زن در شفاخانۀ این ولایت، چهارگانه گی، به دنیا آورد.

داکتر محمد زرک زیرک امروز سه شنبه در پیام به رسانه ها گفته که این مادر بدون عملیات کودکانش را به طور نورمال به دنیا آورده است.

داکتران شفاخانه میدان وردک گفتند که دو کودک در وضعیت صحی مطمین قرار دارند و دو کودک دیگر زیر مراقبت های جدی اند.

مادر نوزدان باشندۀ ولسوالی نرخ میدان وردک است.

شاهراه نورستان- کنر که در نتیجه برفباری سنگین مسدود شده بود، باز شد

 ولایت نورستان در نقشه افغانستان
ولایت نورستان در نقشه افغانستان

مقامات محلی طالبان در ولایت نورستان از بازگشایی شاهراه نورستان- کنرخبر میدهند.

خبرگزاری دولتی باخترزیرکنترول طالبان گزارش میدهد، این شاهراه که روز گذشته بدنبال برفباری سنگین مسدود شده بود ، در اثر تلاش های ریاست فواید عامه به روی ترافیک بازشد.

چندین ولایت شمالشرق افغانستان به شمول نورستان ، کنر ، پنجشیر ، کابل، پکتیا، لغمان، ارزگان، خوست، بدخشان، بلخ، و بغلان در دو روز اخیر شاهد برفباری وباران سنگین بود که تلفات وخسارات هم داشت.

وزارت دولت درامور رسیدگی به حوادث در حکومت طالبان روز دوشنبه گفت تنها دراثر لغزش کوه درقریه نقرۀ ولسوالی نورگرام نورستان ۲۵ تن جان باخته و ۸ تن دیگر زخمی شدند.

حکومت طالبان اجازه داد دختران در انستیتوت‌های طبی ۱۱ ولایت درس بخوانند

شماری از دانشجویان دختر در ولایت بدخشان - عکس از آرشیف
شماری از دانشجویان دختر در ولایت بدخشان - عکس از آرشیف

حکومت طالبان برای اولین بار به شمولیت دختران در انستیتوت‌های طبی در یازده ولایت شمال و جنوب افغانستان اجازه داد.

خبرگزاری دولتی باختر که زیر کنترل طالبان است امروز این خبر را نشر کرد.

خبر می افزاید که در ولایات کاپیسا، پروان، پنجشیر، بدخشان، میدان وردک، غزنی، پکتیکا، پکتیا، لوگر، خوست و بامیان دختران فارغ از صنف دوازدهم برای شمولیت در انستیتوت‌های طبی دولتی نام نویسی کرده می توانند.

گزارش می گوید که وزارت صحت عامه حکومت طالبان به ریاست‌های صحت عامه این ولایات دستور داده که دختران فارغ صنف دوازدهم را در این انستیتیوت‌ها جذب کنند.

خبرگزاری باختر در بارۀ جذب این دختران به دیگر موسسات تحصیلات عالی چیزی نگفته است. طالبان بعد از برگشت به قدرت در تابستان سال ۲۰۲۱ آموزش دختران بالاتر از صنف ششم را منع کردند و در دسامبر سال ۲۰۲۲ درهای پوهنتون‌ها را نیز به روی دختران و زنان تا امر ثانی بستند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG