لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ قوس ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۵۱

ابراز همبستگی با اوکراین؛ نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در کییف برگزار می‌شود


برخی مقام های کشورهای اتحادیه اروپا در کییف پایتخت اوکراین
برخی مقام های کشورهای اتحادیه اروپا در کییف پایتخت اوکراین

وزرای خارجه اکثر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا در کییف پایتخت اوکراین گردهم می آیند تا با این کشور جنگ زده، ابراز همدردی کنند.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که در مورد کاهش احتمالی حمایت نظامی کشور‌های عضو اتحادیه اروپا از اوکراین نگرانی هایی به میان آمده است.

این نگرانی‌ها پس از پیروزی حزب پوپولیستی به نام «سمیر» در سلواکیا، یکی از اعضای اتحادیه اروپا به وجود آمده که با اوکراین هم مرز است.

این حزب مخالف کمک نظامی به کییف است.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دیمیتری کولیبا، وزیر امور خارجه اوکراین، این نشست را "تاریخی" خواندند و تاکید کردند که اوکراین در بین ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، جایگاه خود را دارد.

جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

جوزف بورل در شبکه اجتماعی X نوشت که نشست اوکراین شامل وزرای خارجه اتحادیه اروپا و نمایندگان کشور‌های نامزد و اعضای آینده این اتحادیه است.

دستور کار این نشست هنوز مشخص نیست، اما بورل افزود: «ما اینجاییم تا همبستگی و حمایت خود را به مردم اوکراین ابراز کنیم.»

علیرغم اطمینان بورل، وزرای خارجه پولند و هنگری در نشست کییف دیده نشده و در عوض، نمایندگانی در سطح پایین این کشور اشتراک کرده اند.

ویکتور اوربان صدراعظم هنگری روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه داشته و با کمک نظامی به کییف مخالفت کرده است.

هر چند، رابطه پولند با اوکراین خوب است اما به تازگی‌ها در ارتباط به صادرات غلات اوکراین، روابط وارسا با کییف هم تیره شده است.

اوکراین در ماه جون سال ۲۰۲۲ به حیث نامزد عضویت در اتحادیه اروپا پذیرفته شد.

این اقدام، چند ماه پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ ماه فبروری همان سال، صورت گرفت.

اما بحث‌ها در مورد عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا و تبدیل شدن به بیست و هشتمین عضو این اتحادیه ممکن است سال‌ها طول بکشد.

همزمان، جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا در هنگام امضای لایحه جلوگیری از تعطیلی حکومت گفت که کمک به اوکراین که در این لایحه حذف شده ، طبق قوانین دیگر ادامه خواهد یافت.

بایدن در قصر سفید گفت که، کییف می‌تواند که روی حمایت امریکا حساب کند.

نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز دوشنبه در کییف زمانی برگزار می‌شود که در نتیجه‌ای شلیک قوای توپخانه روسیه بر شهر خرسون یک نفر کشته و ۶ تن دیگر مشمول دو کودک، زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG