لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ قوس ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۵۲

خبر ها

مسابقه فوتبال میان تیم های سپاهان ایران و الاتحاد عربستان لغو شد

ورزشگاه نقاش جهان در اصفهان ایران
ورزشگاه نقاش جهان در اصفهان ایران

بازی تیم سپاهان ایران با الاتحاد عربستان در اصفهان ناوقت روز دوشنبه لغو شد.

به گزارش رادیو فردا، در ورزشگاه نقش جهان اصفهان، در حالی که تماشاگران منتظر آغاز بازی سپاهان با الاتحاد عربستان بودند، تیم مهمان ورزشگاه را ترک کرد و بلافاصله راهی میدان هوایی شد.

هر چند دلیل این به گونه رسمی اعلام نشده است، رسانه‌های ایران و عربستان، نصب مجسمه‌ی تنها سر و گردن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران در کنار زمین و خودداری میزبان از برداشتنش را دلیل لغو بازی عنوان کرده‌اند.

هواداران خشمگین سپاهان با پرتاب اشیا به سوی مجسمه شعار مرگ بر دیکتاتورو «فوتبال با سیاست نمی‌خواهم» سر دادند.

سلیمانی در سال ۱۳۹۸ در حمله ی طیاره بی‌سرنشین امریکا در بغداد کشته شد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

سویدن مدعی شده که ترکیه با عضویت این کشور در پیمان ناتو توافق کرده است

بیرق سویدن
بیرق سویدن

توبیاس بلستروم وزیر خارجه سویدن امروز چهارشنبه گفت که ترکیه به سویدن گفته که با عضویت این کشور در پیمان ناتو که به تعویق افتاده، موافقت خواهد کرد.

سویدن و فنلند پس از حمله روسیه بر اوکراین درخواست عضویت در پیمان ناتو را ارائه کردند.

عضویت فنلند که برای مدتی از سوی ترکیه و هنگری به تعویق افتاده بود، پذیرفته شد. اما ترکیه که عضو ناتو است، با عضویت سویدن مخالفت کرده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، کشورهایی محکوم کرده که از گروه هایی که انقره آنها را تروریستی می نامد حمایت می کنند.

پارلمان ترکیه در ماه اپریل عضویت فنلند را تصویب کرد، اما سویدن همچنان منتظر است.

حکومت ترکیه تا هنوز در مورد اظهارات اخیر وزیر خارجه سویدن تبصره‌ای نکرده است.

مجلس سنای امریکا روی یک بسته کمک با اسرائیل و اوکراین غور می‌کند

مجلس سنای امریکا هفته آینده در بارۀ یک بسته کمک با اسرائیل و اوکراین غور می کند.

سناتور چاک شومر رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنا دیروز در نشست خبری هفته وار خود به خبرنگاران گفت که او امیدوار است که این بسته با حمایت هر دو حزب هفته آینده مطرح بحث شود و رای گیری صورت گیرد.

رئیس جمهور جو بایدن ماه گذشته خواستار تصویب بیش از ۱۰۵ میلیارد دالر کمک دفاعی از کانگرس شد که شامل بیش از ۶۰ میلیارد دالر کمک به اوکراین و بیش از ۱۴ میلیارد دالر به اسرائیل می‌شود اما این پیشنهاد هنوز تصویب نشده است.

چاک شومر گفت تصویب این کمک ضروری است حتی اگر کدام توافقی در بارۀ بودجه برای اقدامات امنیتی سرحدی که جمهوریخواهان خواسته اند وجود نداشته باشد.

این نگرانی وجود دارد که کمک برای اوکراین شاید هرگز تصویب نشود بخصوص بعد از اینکه مجلس نمایندگان که زیر نفوذ جمهوریخواهان است اخیراً یک لایحه را تصویب کرد که شامل کمک به اسرائیل می‌شود نه اوکراین.

نماینده اتحادیه اروپا برای بحث در مورد تحریم ها بر روسیه٬ به قزاقستان سفر کرده است

بیرق اتحادیه اروپا و کشور های های عضو آن
بیرق اتحادیه اروپا و کشور های های عضو آن

فرستاده اتحادیه اروپا برای بحث در خصوص تحریم های وضع شده بر روسیه به قزاقستان رفته است.

دیوید اوسالیوان، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا در امور تطبیق تحریم‌ها، به روز سه شنبه(۲۸ نوامبر) هنگام ملاقات با مقامات قزاقستان در شهر آستانه گفت که این کشور آسیای میانه صادرات مجدد محصولات"استفاده دوگانه" را به روسیه به میزان قابل توجهی کاهش داده ، اما سایر صادرات خود را افزایش داده است.

اوسالیوان تاکید کرده که اتحادیه اروپا بر این باور است که تحریم های وضع شده بر روسیه توسط غرب به دلیل تهاجم بر اوکراین، مانع همکاری با قزاقستان نخواهد نشد.

انتظار می رود که اوسالیوان امروز از ازبکستان بازدید نموده، روی همین موضوع تمرکز کند.

رقابت های لیگ کریکت ده اوره در ابوظبی آغاز شد

برخی از اعضای تیم کریکت افغانستان که در رقابت های ده اوره ابوظبی نیز حضور دارند
برخی از اعضای تیم کریکت افغانستان که در رقابت های ده اوره ابوظبی نیز حضور دارند

مسابقات لیگ کریکت ده اوره ابوظبی، شب سه شنبه(۲۸ نوامبر) با حضور تعداد زیادی از بازیکنان افغانستان آغاز شد.

در اولین مسابقه تیم"دکین" ۱۱۸ دوش انجام داد. در پاسخ تیم"نیویارک" که رحمان الله گربز نیز در آن بازی می کند، تنها ۹۶ دوش به ثمر رساند. گربز نتوانست هیچ دوش انجام دهد.

در بازی دوم تیم"نارترن واریرز" که در آن حضرت الله زازی و عظمت الله عمرزی بازیکنان افغان بازی می کنند، حریف خود را شکست داد.

این تیم در ۱۰ اور ۱۰۳ دوش به ثمر رساند. حضرت الله زازی ۲۰ دوش را در ۱۵ توپ به ثمر رساند. برای رسیدن به این هدف، تیم"سمپ آرمی" که شامل چهار بازیکن افغان، ابراهیم زدران، نجیب الله زدران، قیس احمد و کریم جنت می باشد تنها ۹۴ دوش به دست آورد.

بسیاری از بازیکنان افغان در لیگ ده اووره ابوظبی استخدام شده اند و در ترکیب تیم های مختلف بازی می کنند.

لیگ ده اووره، کوتاه ترین مجموعه بازی های تجارتی کرکت است که در یکی دو سال اخیر علاقمندان زیاد را به خود جلب کرده است.

خانواده های فعالان سیاسی بازداشت شده در ایران در مورد سرنوشت عزیزان شان نگران اند

تصویر آرشیف: یکی از زنان فعال که در ایران بازداشت و زندانی شده است
تصویر آرشیف: یکی از زنان فعال که در ایران بازداشت و زندانی شده است

خانوادههای ۱۳ فعال سیاسی و مدنی ایرانی که در ولایت آذربایجان شرقی دستگیر شده اند و اتهامات آنها مشخص نیست، رژیم اسلامی ایران را به عدم امکان دسترسی به وکلای مدافع برای اقارب شان، متهم کرده اند.

ایوب شیری، برادر داوود شیری یک فعال زندانی به رادیو فردا، بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفته که از دستگیری برادرش در تبریز در ۲۲ سپتمبر، تنها سه تماس تلیفونی کوتاه با او داشته اند و از عدم شفافیت در مورد اتهامات وارد شده بر برادرش نیز ابراز ناراحتی کرده است.

این وضعیت، نگرانی فزاینده را در بین خانواده های زندانیان نشان می دهد، به ویژه آنهایی که نگهداری عزیزان شان در سلول های انفرادی، می ترسند.

رژیم اسلامی ایران تا هنوز در مورد دستگیری این فعالان بطور رسمی توضیحات نداده و اظهار نظر نکرده، این موضوع نگرانی خانواده های آنها و ناظران حقوق بشر را بیشتر افزایش داده است.

آتش بس میان اسرائیل و گروه حماس وارد ششمین روز خود شد

گروگان های که از چنگ حماس رهایی یافته اند در اسرائیل به خانواده های خود پیوسته اند
گروگان های که از چنگ حماس رهایی یافته اند در اسرائیل به خانواده های خود پیوسته اند

امروز ششمین روز آتش بس بین اسرائیل و گروه تندرو حماس است. گروهی که توسط ایالات متحدۀ امریکا و اتحادیۀ اروپا به حیث یک سازمان تروریستی شناخته شده است.

پیش بینی می شود که گروه تندرو حماس دو بار دیگر، گروگان های اسرائیلی و اسرائیل اسرای فلسطینی را آزاد خواهند کرد.

گروه تندرو حماس در ۷ اکتوبر بر اسرائیل حمله کرد که براساس گزارش ها بیش از ۱۲۰۰ 0 تن اسرائیلی کشته و ۲۴۰ تن به گروگان گرفته شدند.

در پنج روز گذشته، حدود هشتاد گروگان از سوی حماس آزاد شده اند، اما هنوز هم حدود ۱۶۰ تن دیگر در گروگان باقی مانده اند. اسراییل نیز در بدل آزادی گروگان ها، تعدادی از فلسطینی ها را آزاد کرده است.

اسرائیل گفته که اگر مشخص شود که حماس براساس توافق سایر گروگانها را آزاد نخواهد کرد، با استفاده از همۀ قوت این گروه را در هم خواهد شکست.

با آنکه اسرائیل، گروه تندرو حماس را مسئول کشته شدن افراد ملکی در نوار غزه می داند، اما وزارت صحت غزه که در کنترل حماس قرار دارد، گفته که در نتیجۀ حملات اسرائیل حداقل ۱۳۵۰۰ تن کشته شده اند.

معاون اقتصادی حکومت طالبان هشت چاه جدید نفت را در ولایت سرپل افتتاح کرد

 ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان
ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان

ریاست الوزای طالبان می گوید که ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی این ریاست به روز سه شنبه(۲۸ نوامبر) استخراج هشت چاه جدید استخراج نفت را در حوزۀ نفتی دریای آمو افتتاح کرد.

معاونیت اقتصادی ریاست الوزاری طالبان با منتشر ساختن ویدیوی این مراسم که در ولایت سرپل دایر شده بود، در شبکۀ اجتماعی ایکس(تویتر سابق) از قول ملا برادر گفته، که با تطبیق این پروژه یک شفاخانه بزرگ، سرک معیاری و یک بند آب نیز ساخته خواهد شد.

حکومت طالبان در حالی از افتتاح چاه های جدید نفت خبر می دهد که براساس گزارش ها، در مورد عقد قراردادها شفافیت لازم وجود ندارد و گفته می شود که معادن افغانستان نیز به شیوۀ غیرمسلکی استخراج می شوند.

یونیسف محلات امن را برای اطفال مهاجر که از پاکستان اخراج شده اند٬ ایجاد کرده است

کودکانی که از پاکستان به افغانستان اخراج شده اند
کودکانی که از پاکستان به افغانستان اخراج شده اند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) می گوید که محلات امن را برای کودکانی که به دور از خانواده های شان از پاکستان اخراج شده اند، در منطقۀ سرحدی تورخم، ایجاد کرده است.

یونیسف روزسه شنبه(۲۸ نوامبر) در شبکۀ اجتماعی ایکس(تویتر سابق) گفت که این فضا های امن، بیست و چهارساعت فعالیت داشته، حمایت روانی - اجتماعی و فعالیت های تفریحی را برای کودکان اخراج شده از پاکستان، تا زمانی که دوباره با خانواده هایشان بپیوندند، ارائه می کند.

یونیسف در مورد شمار این کودکان و تعداد محلات امن ایجاد شده، چیزی نگفته است.

با آغاز اخراج پناهجویان افغان فاقد اسناد از پاکستان در اول نوامبر، براساس گزارش ها تعدادی از کودکان افغان نیز از خانواده های شان جداساخته شده و بدون سرپرست به افغانستان اخراج شده اند.

خبر مسموم شدن همسر رئیس اداره استخبارات نظامی اوکراین تایید شد

تصویر بیرق اوکراین و شهر کییف در این خبر جنبهٔ تزئینی دارد
تصویر بیرق اوکراین و شهر کییف در این خبر جنبهٔ تزئینی دارد

مقامات اوکراین گزارش های مبنی بر اینکه ماریانا بودانوا، همسر رئیس استخبارات نظامی این کشور با ماده زهری مسموم شده را تایید کردند.

گزارش میرساند که خانم بودانوا توسط ماده " فلزات سنگین" مسموم و برای معالجه در شفاخانه بستری شده است.

به نظر می رسد که این جدی ترین حمله به یکی از اعضای خانواده یک تن از رهبران اوکراین بعد از آغاز تهاجم تمام عیار روسیه به این کشور باشد.

اندریه یاسف، یکی از مقامات استخبارات نظامی GUR، گزارش های قبلی رسانه ها را امروز سه شنبه ۲۸ نوامبر تایید کرد که خانم بودانوا، همسر کایریلو بودانوف رئیس استخبارات نظامی، بیمار شده و به دلیل مسمومیت تحت معالجه قرار دارد.

اندریه یاسف به سرویس اوکراینی رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی گفت: "ماریانا بودانوا واقعاً توسط ماده کیمیاوی فلزات سنگین مسموم شده و اکنون تحت یک دوره علاج قرار دارد که در حال پایان یافتن است."

کایریلو بودانوف رئیس استخبارات نظامی اوکراین در طراحی و اجرای پلان های عملیاتی برای انجام حملات علیه اهداف روسیه نقش مهم داشته است.

در رده بندی شورای جهانی کریکت٬ راشد خان و محمد نبی در جایگاه بهتر قرار گرفتند

راشد خان بازیکن تیم ملی کریکت افغانستان
راشد خان بازیکن تیم ملی کریکت افغانستان

دوستاره کریکت افغانستان ، محمد نبی و راشد خان در رده بندی شورای بین المللی کریکت در جایگاهای خوبی قرار گرفته اند.

نشریهٔ اوت لوک اندیا٬ گزارش میدهد که بعد از پایان مسابقات جام جهانی سال ۲۰۲۳ ، محمد نبی در جایگاه دوم و راشد خان در مقام ششم فهرست ده آلروندر بهتر جهان قرار گرفته اند. شکیب الحسن کاپیتان سابق بنگله دیش درمقام اول قرار گرفته است.

راشد خان درمیان ده توپ انداز بهتر مسابقات یکروزه بین المللی نیز مقام ششم را حایز شده است.

اگرچه ابراهیم زدران درجریان مسابقات جام جهانی ۲۰۲۳ درهند خوب درخشید اما درفهرست ده توپ زن بهتر نام کدام بازیکن افغان دیده نمی شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG