لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۵۷

افغانستان

تیم ملی کریکت افغانستان در بازی تمرینی تیم سریلانکا را شکست داد

آرشیف - مسابقه میان تیم های کریکت افغانستان و سریلانکا
آرشیف - مسابقه میان تیم های کریکت افغانستان و سریلانکا

تیم ملی کریکت افغانستان در بازی تمرینی تیم سریلانکا را با تفاوت شش ویکت شکست داد.

در این بازی که امروز سه‌شنبه برگزار شد تیم کریکت سریلانکا در نخست بتینگ کرد و ۲۹۵ دوش را برای تیم افغانستان هدف تعیین کرد.

بازی به دلیل بارش باران متوقف شد و پس از توقف باران مطابق قانون کریکت مسابقه از پنجاه آوور به ۴۲ آوور و هدف تعیین شده هم از ۲۹۵ دوش به ۲۵۷ دوش کاهش یافت.

تیم کریکت افغانستان با از دست دادن چهار بازیکن توانست در آوور ۳۸ به هدف تعیین شده برسد.

نخستین بازی تمرینی تیم افغانستان در برابر افریقای جنوبی به علت باران لغو شد.

جام جهانی کریکت در پنجم اکتوبر با بازی میان تیم‌های انگلستان و نیوزیلند در هند آغاز می‌شود.

نخستین بازی تیم ملی کریکت افغانستان در جام جهانی، در هفتم اکتوبر در برابر بنگلادش برگزار خواهد شد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

معاون اقتصادی حکومت طالبان هشت چاه جدید نفت را در ولایت سرپل افتتاح کرد

 ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان
ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان

ریاست الوزای طالبان می گوید که ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی این ریاست به روز سه شنبه(۲۸ نوامبر) استخراج هشت چاه جدید استخراج نفت را در حوزۀ نفتی دریای آمو افتتاح کرد.

معاونیت اقتصادی ریاست الوزاری طالبان با منتشر ساختن ویدیوی این مراسم که در ولایت سرپل دایر شده بود، در شبکۀ اجتماعی ایکس(تویتر سابق) از قول ملا برادر گفته، که با تطبیق این پروژه یک شفاخانه بزرگ، سرک معیاری و یک بند آب نیز ساخته خواهد شد.

حکومت طالبان در حالی از افتتاح چاه های جدید نفت خبر می دهد که براساس گزارش ها، در مورد عقد قراردادها شفافیت لازم وجود ندارد و گفته می شود که معادن افغانستان نیز به شیوۀ غیرمسلکی استخراج می شوند.

یونیسف محلات امن را برای اطفال مهاجر که از پاکستان اخراج شده اند٬ ایجاد کرده است

کودکانی که از پاکستان به افغانستان اخراج شده اند
کودکانی که از پاکستان به افغانستان اخراج شده اند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) می گوید که محلات امن را برای کودکانی که به دور از خانواده های شان از پاکستان اخراج شده اند، در منطقۀ سرحدی تورخم، ایجاد کرده است.

یونیسف روزسه شنبه(۲۸ نوامبر) در شبکۀ اجتماعی ایکس(تویتر سابق) گفت که این فضا های امن، بیست و چهارساعت فعالیت داشته، حمایت روانی - اجتماعی و فعالیت های تفریحی را برای کودکان اخراج شده از پاکستان، تا زمانی که دوباره با خانواده هایشان بپیوندند، ارائه می کند.

یونیسف در مورد شمار این کودکان و تعداد محلات امن ایجاد شده، چیزی نگفته است.

با آغاز اخراج پناهجویان افغان فاقد اسناد از پاکستان در اول نوامبر، براساس گزارش ها تعدادی از کودکان افغان نیز از خانواده های شان جداساخته شده و بدون سرپرست به افغانستان اخراج شده اند.

حکومت طالبان: ۳۶۲ خانواده مهاجر افغان روز دوشنبه به افغانستان برگشتند

لاری حامل اموال مهاجران افغان که از پاکستان اخراج شده اند - عکس از آرشیف
لاری حامل اموال مهاجران افغان که از پاکستان اخراج شده اند - عکس از آرشیف

حکومت طالبان می‌گوید که دیروز دوشنبه (۲۷ نوامبر) ۳۶۲ خانواده مهاجر افغان با تعدادی مجموع نزدیک به دو هزار نفر به افغانستان برگشته اند.

در خبرنامه‌ای که حکومت طالبان امروز سه‌شنبه به رسانه‌ها ارسال کرده گفته که این افغان‌ها از طریق گذرگاه های تورخم، سپین بولدک و دند پتان به کشور برگشته داده شده اند.

در خبرنامه آمده است که این پناهجویان توسط کمیته‌های مسئول ثبت نام و بایومتریک شده و بیشتر آنها به ولایات‌شان منتقل گردیده اند.

در اول نوامبر، پاکستان روند اخراج بیش از یک میلیون و هفتصد هزار افغان را که اسلام آباد آنها را پناهجویان غیرقانونی می‌نامند، از آن کشور آغاز کرد.

اگرچه نهادهای حامی حقوق بشر از پاکستان خواسته اند تا اخراج پناهجویان را متوقف کند، اما مقامات پاکستانی گفته اند که اخراج پناهجویان افغان بدون مدرک را تا یک ماه آینده تکمیل خواهند کرد.

سازمان ملل کارشناسان را به هدف جستجوی راه های بدیل کوکنار٬ به کابل دعوت میکند

یکی از دهقانان در ولایت ارزگان که به عوض کشت کوکنار بر زمین های خود ترکاری کاشته است
یکی از دهقانان در ولایت ارزگان که به عوض کشت کوکنار بر زمین های خود ترکاری کاشته است

ادارهٔ مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد می‌گوید که برای کشت بدیل در افغانستان به بحث‌های بیشتر نیاز است.

‌این اداره به تازه گی در صفحهٔ ایکس‌ یا تویتر سابق خبر داده است که گروهی از کارشناسان را برای بحث در مورد کشت بدیل به جای کوکنار برای دهقانان در کابل٬ دعوت کرده تا برای دهقانانی که وابسته به کشت کوکنار هستند راه حلی پیدا کنند.

این نهاد ملل متحد از نتایج این بحث‌ها یادآوری نکرده است.

بیش از دوسال از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان می گذرد. به اساس گزارش ها در کشت کوکنار کاهش قابل توجهی به میان آمده است. اما کشاورزان و کارشناسان می‌گویند که اگر راه های برای بدیل کشت کوکنار جستجو نشود، ممکن است که مردم دوباره به کشت کوکنار روی بیاورند.

ادعای جبهه آزادی: شش طالب در حملات جداگانه در کابل کشته شده اند

طالبان در کابل
طالبان در کابل

یک گروه ضد طالبان به نام جبهه آزادی افغانستان، ادعا می‌کند که افراد مسلح این جبهه در دو حملهٔ جداگانه دوشنبه شب در کابل شش طالب را کشتند و سه تن دیگر را زخمی‌ کردند.

این جبهه در شبکهٔ ایکس‌ تویتر سابق در دو اعلامیه‌ای جداگانه گفته است که حملهٔ نخست بر یک پوستهٔ امنیتی طالبان در ناحیهٔ نهم در مسیر میدان هوایی کابل صورت گرفت که در نتیجهٔ آن یک طالب کشته و دو تن دیگر زخمی شده‌اند.

در اعلامیه‌ دوم ادعا شده که در حملهٔ دیگر به یک پوستهٔ تلاشی در منطقه سلیم کاروان ناحیه چهارم شهر کابل یک طالب کشته و یک تن دیگر شان زخم برداشته است.

منابع مستقل این ادعا را تایید نکرده اند و طالبان هم تا اکنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.

قرغیزستان در نظر دارد به زلزله زده های هرات کمک های بشری ارسال کند

تعدادی از باشنده گان یک منطقه زلزله زده در ولایت هرات
تعدادی از باشنده گان یک منطقه زلزله زده در ولایت هرات

قرغیزستان می‌گوید که به زودی کمک‌های بشری از سوی این کشور به زلزله‌زدگان هرات در افغانستان فرستاده خواهد شد.

خبرگزاری ای کی پرس، به نقل از منابع وزارت حالات اضطراری قرغیزستان خبر داده است که این کمک‌ها به دستور سدیر جپاروف، رئیس جمهور این کشور فرستاده می‌شود که شامل آرد، شکر، روغن نباتی، رخت‌خواب، کمپل و دیگر اشیای مورد نیاز است.

ولایت هرات به تاریخ هفتم اکتوبر سال روان شاهد زلزلهٔ به شدت ۳.۶ درجهٔ ریشتر بود که نزدیک به یک و نیم هزار نفر در آن جان باختند و صدها خانه ویران شد. بعد از آن هم چند زلزله دیگر در هرات رخ داد.

در حالی که چند هفتهٔ دیگر به آغاز زمستان باقی مانده است، بیم آن می رود افرادی که در نتیجهٔ زلزله سرپناه شان را از دست داده اند با بحران بشری مواجه شوند.

اردوی پاکستان: در حمله انتحاری روز گذشته در منطقهٔ بنو٬ یک افغان دست داشت

نیروهای امنیتی پاکستان در یک ساحه نا امن خیبر پشتونخواه
نیروهای امنیتی پاکستان در یک ساحه نا امن خیبر پشتونخواه

اردوی پاکستان ادعا کرده که در حمله انتحاری دیروز یکشنبه بر کاروان نظامیان این کشور در منطقه بنو٬ نزدیک مرز افغانستان، یک شهروند افغان دست داشته است.

در نتیجه این حمله دو نفر کشته و ۷ تن به شمول اعضای اردو زخمی شده اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده٬ اردو امروز دوشنبه گفت که بمبگذار انتحاری سوار بر موترسایکل مواد منفجرهٔ بسته شده به بدنش را در نزدیکی یک کاروان نظامی منفجر کرد.

اما اردوی پاکستان در مورد اینکه چگونه هویت حمله کننده را مشخص کرده اند، جزئیات نداده است.

حکومت طالبان تاکنون در مورد اظهارات تازه اردوی پاکستان چیزی نگفته است.

اسلام آباد قبلا هم اتهام وارد کرده که برخی از افغان ها در رویدادهای امنیتی در آن کشور دست داشته اند. اما طالبان افغان این اظهارات را تکذیب کرده اند.

نشست دیالوگ امنیتی هرات در پایتخت تاجیکستان آغاز شد

بیرق ملی تاجیکستان
بیرق ملی تاجیکستان

یازدهمین نشست موسوم به دیالوگ امنیتی هرات صبح امروز در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شد.

سید طیب جواد سفیر سابق افغانستان در روسیه و امریکا در شبکه ایکس ( توییتر سابق) از آغاز این کنفرانس دو روزه خبر داده است.

شماری از چهره‌های سیاسی ضد طالبان از جمله محمد اسماعیل سابق وزیر انرژی و آب افغانستان و والی پیشین هرات و رنگین دادفرسپنتا وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی سابق افغانستان در این نشست دو روزه شرکت کرده اند.

داوود مرادیان یکی از تنظیم کنندگان نشست و رئیس انستیتوت مطالعات ستراتیژیک افغانستان به بخش تاجیکستان رادیو آزادی گفته بود که حدود ۱۵۰ نفر شامل شخصیت‌های سیاسی افغانستان و نمایندگان کشور‌ها و سازمان‌های مختلف به این نشست دعوت شده اند.

برگزار کنندگان دیالوگ امنیتی هرات گفته اند که در این نشست دو روزه در بارۀ وضعیت در افغانستانِ زیر حاکمیت طالبان از جمله وضعیت بشری و موضوع حقوق بشر بحث خواهد شد.

کمپاین چهار روزۀ تطبیق واکسین پولیو در برخی ولایات افغانستان آغاز می‌شود

آرشیف - تطبیق واکسین پولیو توسط یک کارمند صحی بر یک کودک.
آرشیف - تطبیق واکسین پولیو توسط یک کارمند صحی بر یک کودک.

کمپاین چهار روزۀ تطبیق واکسین پولیو یا فلج کودکان در برخی از ولایات غربی و جنوبی افغانستان امروز دوشنبه (۲۷ ماه نوامبر) آغاز می‌شود.

خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان دیروز یکشنبه در گزارش خبر داد که برای آغاز رسمی این روند واکسین در برخی از این ولایات مراسم برگزار شده بود.

افغانستان و همسایه‌اش پاکستان دو کشوری در جهان اند که هنوز در آنها پولیو محو نشده است.

در افغانستان در سال جاری میلادی ۶ واقعۀ مثبت پولیو و همه این واقعات در ولایت ننگرهار ثبت شده اند.

پولیو بیماری ویروسی‌ای است که درمان ندارد و با آسیب رساندن به نخاع یا رشته مهم عصبی که در میان ستون فقرات جا می‌گیرد و سبب فلج بدن می‌شود.

پنج کریکت باز افغان در تیم‌های شان در لیگ‌برتر کریکت هند باقیماندند

راشد خان ستاره تیم ملی کریکت افغانستان و یکی از چهره های پرطرفدار کریکت در جهان
راشد خان ستاره تیم ملی کریکت افغانستان و یکی از چهره های پرطرفدار کریکت در جهان

تیم های لیگ‌برتر کریکت هند ( آی پی ال) از باقیماندن پنج بازیکن افغان که در دوره قبل در آن تیم‌ها بازی می‌کردند، خبر دادند.

راشد خان و نور احمد در تیم گجرات تایتانز، رحمان الله گربز در کلکته نایت رایدرز، نوین حق در لوکنوو سوپر جاینتز و فضل الحق فاروقی در تیم سن رایزرز حیدرآباد، بازی خواهند کرد.

تیم های IPL نام های این بازیکنان را برای دور بعدی دیروز یکشنبه ( ۲۶ نوامبر) اعلام کردند.

میرویس اشرف، رئیس کریکت بورد افغانستان ابراز امیدواری کرد که برخی از بازیکنان دیگر مانند عظمت الله عمرزی در مسابقات IPL در سال ۲۰۲۴ گرفته شوند.

رقابت‌های سال ۲۰۲۴ لیگ برتر کریکت هند بین ۱۰ تیم از ۲۳ مارچ تا ۲۹ می ادامه خواهد یافت.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG