لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۴۳

جهان

فرانسه به ارمنستان تجهیزات نظامی می‌فرستد

کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه
کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه

فرانسه می‌گوید که آماده ارسال تجهیزات نظامی به ارمنستان است.

این را کاترین کولونا وزیر امور خارجه فرانسه در سفر دیروزش به ایروان پایتخت ارمنستان گفت.

کولونا جزئیات بیشتر در مورد نداد اما گفت که از جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواسته است تا ماموریت اتحادیه اروپا در منطقه را گسترش دهد و ارمنستان را مانند مالدووا در میکانیزم صلح اروپا شامل سازد.

وزیر خارجه فرانسه پس از آن به ایرووان رفت که ماه گذشته آذربایجان طی یک عملیات نظامی سریع منطقه مورد مناقشه ناگورنو قره باغ را تحت تصرف کامل خود درآورد و باشنده های ارمنی تبار این منطقه مجبور به مهاجرت به ارمنستان شدند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

مجلس سنای امریکا روی یک بسته کمک با اسرائیل و اوکراین غور می‌کند

مجلس سنای امریکا هفته آینده در بارۀ یک بسته کمک با اسرائیل و اوکراین غور می کند.

سناتور چاک شومر رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنا دیروز در نشست خبری هفته وار خود به خبرنگاران گفت که او امیدوار است که این بسته با حمایت هر دو حزب هفته آینده مطرح بحث شود و رای گیری صورت گیرد.

رئیس جمهور جو بایدن ماه گذشته خواستار تصویب بیش از ۱۰۵ میلیارد دالر کمک دفاعی از کانگرس شد که شامل بیش از ۶۰ میلیارد دالر کمک به اوکراین و بیش از ۱۴ میلیارد دالر به اسرائیل می‌شود اما این پیشنهاد هنوز تصویب نشده است.

چاک شومر گفت تصویب این کمک ضروری است حتی اگر کدام توافقی در بارۀ بودجه برای اقدامات امنیتی سرحدی که جمهوریخواهان خواسته اند وجود نداشته باشد.

این نگرانی وجود دارد که کمک برای اوکراین شاید هرگز تصویب نشود بخصوص بعد از اینکه مجلس نمایندگان که زیر نفوذ جمهوریخواهان است اخیراً یک لایحه را تصویب کرد که شامل کمک به اسرائیل می‌شود نه اوکراین.

نماینده اتحادیه اروپا برای بحث در مورد تحریم ها بر روسیه٬ به قزاقستان سفر کرده است

بیرق اتحادیه اروپا و کشور های های عضو آن
بیرق اتحادیه اروپا و کشور های های عضو آن

فرستاده اتحادیه اروپا برای بحث در خصوص تحریم های وضع شده بر روسیه به قزاقستان رفته است.

دیوید اوسالیوان، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا در امور تطبیق تحریم‌ها، به روز سه شنبه(۲۸ نوامبر) هنگام ملاقات با مقامات قزاقستان در شهر آستانه گفت که این کشور آسیای میانه صادرات مجدد محصولات"استفاده دوگانه" را به روسیه به میزان قابل توجهی کاهش داده ، اما سایر صادرات خود را افزایش داده است.

اوسالیوان تاکید کرده که اتحادیه اروپا بر این باور است که تحریم های وضع شده بر روسیه توسط غرب به دلیل تهاجم بر اوکراین، مانع همکاری با قزاقستان نخواهد نشد.

انتظار می رود که اوسالیوان امروز از ازبکستان بازدید نموده، روی همین موضوع تمرکز کند.

خانواده های فعالان سیاسی بازداشت شده در ایران در مورد سرنوشت عزیزان شان نگران اند

تصویر آرشیف: یکی از زنان فعال که در ایران بازداشت و زندانی شده است
تصویر آرشیف: یکی از زنان فعال که در ایران بازداشت و زندانی شده است

خانوادههای ۱۳ فعال سیاسی و مدنی ایرانی که در ولایت آذربایجان شرقی دستگیر شده اند و اتهامات آنها مشخص نیست، رژیم اسلامی ایران را به عدم امکان دسترسی به وکلای مدافع برای اقارب شان، متهم کرده اند.

ایوب شیری، برادر داوود شیری یک فعال زندانی به رادیو فردا، بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفته که از دستگیری برادرش در تبریز در ۲۲ سپتمبر، تنها سه تماس تلیفونی کوتاه با او داشته اند و از عدم شفافیت در مورد اتهامات وارد شده بر برادرش نیز ابراز ناراحتی کرده است.

این وضعیت، نگرانی فزاینده را در بین خانواده های زندانیان نشان می دهد، به ویژه آنهایی که نگهداری عزیزان شان در سلول های انفرادی، می ترسند.

رژیم اسلامی ایران تا هنوز در مورد دستگیری این فعالان بطور رسمی توضیحات نداده و اظهار نظر نکرده، این موضوع نگرانی خانواده های آنها و ناظران حقوق بشر را بیشتر افزایش داده است.

آتش بس میان اسرائیل و گروه حماس وارد ششمین روز خود شد

گروگان های که از چنگ حماس رهایی یافته اند در اسرائیل به خانواده های خود پیوسته اند
گروگان های که از چنگ حماس رهایی یافته اند در اسرائیل به خانواده های خود پیوسته اند

امروز ششمین روز آتش بس بین اسرائیل و گروه تندرو حماس است. گروهی که توسط ایالات متحدۀ امریکا و اتحادیۀ اروپا به حیث یک سازمان تروریستی شناخته شده است.

پیش بینی می شود که گروه تندرو حماس دو بار دیگر، گروگان های اسرائیلی و اسرائیل اسرای فلسطینی را آزاد خواهند کرد.

گروه تندرو حماس در ۷ اکتوبر بر اسرائیل حمله کرد که براساس گزارش ها بیش از ۱۲۰۰ 0 تن اسرائیلی کشته و ۲۴۰ تن به گروگان گرفته شدند.

در پنج روز گذشته، حدود هشتاد گروگان از سوی حماس آزاد شده اند، اما هنوز هم حدود ۱۶۰ تن دیگر در گروگان باقی مانده اند. اسراییل نیز در بدل آزادی گروگان ها، تعدادی از فلسطینی ها را آزاد کرده است.

اسرائیل گفته که اگر مشخص شود که حماس براساس توافق سایر گروگانها را آزاد نخواهد کرد، با استفاده از همۀ قوت این گروه را در هم خواهد شکست.

با آنکه اسرائیل، گروه تندرو حماس را مسئول کشته شدن افراد ملکی در نوار غزه می داند، اما وزارت صحت غزه که در کنترل حماس قرار دارد، گفته که در نتیجۀ حملات اسرائیل حداقل ۱۳۵۰۰ تن کشته شده اند.

خبر مسموم شدن همسر رئیس اداره استخبارات نظامی اوکراین تایید شد

تصویر بیرق اوکراین و شهر کییف در این خبر جنبهٔ تزئینی دارد
تصویر بیرق اوکراین و شهر کییف در این خبر جنبهٔ تزئینی دارد

مقامات اوکراین گزارش های مبنی بر اینکه ماریانا بودانوا، همسر رئیس استخبارات نظامی این کشور با ماده زهری مسموم شده را تایید کردند.

گزارش میرساند که خانم بودانوا توسط ماده " فلزات سنگین" مسموم و برای معالجه در شفاخانه بستری شده است.

به نظر می رسد که این جدی ترین حمله به یکی از اعضای خانواده یک تن از رهبران اوکراین بعد از آغاز تهاجم تمام عیار روسیه به این کشور باشد.

اندریه یاسف، یکی از مقامات استخبارات نظامی GUR، گزارش های قبلی رسانه ها را امروز سه شنبه ۲۸ نوامبر تایید کرد که خانم بودانوا، همسر کایریلو بودانوف رئیس استخبارات نظامی، بیمار شده و به دلیل مسمومیت تحت معالجه قرار دارد.

اندریه یاسف به سرویس اوکراینی رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی گفت: "ماریانا بودانوا واقعاً توسط ماده کیمیاوی فلزات سنگین مسموم شده و اکنون تحت یک دوره علاج قرار دارد که در حال پایان یافتن است."

کایریلو بودانوف رئیس استخبارات نظامی اوکراین در طراحی و اجرای پلان های عملیاتی برای انجام حملات علیه اهداف روسیه نقش مهم داشته است.

شهر کریوی ریه اوکراین هدف حملات راکتی روسیه قرار گرفت

حملات راکتی روسیه بر شهر کریفیی ریه در منطقه دونتسک اوکراین
حملات راکتی روسیه بر شهر کریفیی ریه در منطقه دونتسک اوکراین

مقامات اوکراین می‌گویند اردوی روسیه شب گذشته بر شهر کریفیی ریه در منطقه دونتسک در شرق اوکراین حمله راکتی انجام داده است.

ایوهین سیتنی چینکو، رئیس ادارۀ نظامی این شهر امروز در صفحه خود در تلگرام گفت که بررسی خسارات وارد شده جریان دارد. وی اما افزود که زیر ساخت های شهر تاکنون به شکل عادی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

سیرهی لیساک والی منطقه همجوار، دینیپروپیتروفسک، نیز با نشر خبر در تلگرام گفت که توپخانۀ اردوی روسیه بر ولسوالی نیکوپول آتشباری کرده است.

وی اما گفت که تا کنون کدام گزارشی از خسارات دریافت نکرده است.

دو دور تبادله گروگانان اسرائیلی با زندانیان فلسطینی امروز انجام می‌شود

شماری از گروگانان اسرائیلی که از سوی گروه حماس آزاد شده اند
شماری از گروگانان اسرائیلی که از سوی گروه حماس آزاد شده اند

آتش‌بس میان اسرائیل و گروه فلسطینی حماس که از سوی امریکا و اتحادیۀ اروپا یک سازمان دهشت افگن شناخته می‌شود امروز وارد پنجمین روز خود شد.

گروه حماس برای به تاخیر انداختن از سرگیری جنگ وعده کرده که گروگانان بیشتری را رها می‌کند و اسرائیل هم زیرفشار است که اگر جنگ دوباره آغاز شود به مصونیت غیرنظامیان بیشتر توجه کند.

طرفین آتش‌بسی را که دیروز به پایان می‌رسید برای امروز تمدید کردند و قرار است دو دور تبادلۀ گروگانان اسرائیلی با زندانیان فلسطینی انجام شود.

تاکنون ۵۰ گروگان اسرائیلی در برابر ۱۵۰ زندانی فلسطینی رها شده اند.

اما اسرائیل متعهد شده که اگر دیده شد که دیگر گروگانان رها نمی‌شوند جنگ را برای از بین بردن این گروه با تمام قوت از سر می گیرد.

جنگ میان اسرائیل و حماس بعد از آن آغاز شد که این گروه تندرو فلسطینی بتاریخ هفتم اکتوبر بر اسرائیل حمله کرد و صدها نفر اکثریت غیرنظامیان را کشت و گروگان گرفت.

اسرائیل هم به حملات تلافی جویانه برنوار غزه متوسل شد و در جریان بیش از هفت هفته جنگ هزاران فلسطینی کشته و زخمی شدند.

نیروهای پاکستان، بحرین، عراق و کویت تمرینات نظامی ضد تروریستی انجام دادند

شماری از نیروهای پاکستان - عکس از آرشیف
شماری از نیروهای پاکستان - عکس از آرشیف

اردو پاکستان می‌گوید که با نیروهای ویژه بحرین، عراق و کویت تمرینات نظامی ضد تروریستی، انجام داده است.

دفتر روابط عامه اردو دیروز دوشنبه (27 نوامبر) در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمرینات نظامی موسوم به فجر الشرق به مدت دو هفته در مرکز مبارزه با تروریسم پاکستان، راه اندازی شده است.

مقامات پاکستانی هدف از این مانور نظامی را بلند بردن توانایی نیروهای اردو و توسعه همکاری های مشترک، خوانده اند.

پاکستان در حالی از راه اندازی این تمرینات نظامی سخن می‌گوید که به تازگی حوادث مرگبار بار زیادی در آن کشور اتفاق افتاده.

در تازه ترین مورد، روز یکشنبه یک حمله انتحاری بر کاروان نیروهای امنیتی در منطقه بنو در ایالت خیبر پختونخوا رخ داد که به گفته اردو، دو غیرنظامی کشته و ده تن دیگر از جمله سه سرباز زخمی شدند.

فنلند: افزایش ورود پناهجویان به این کشور کار مسکو است

منطقه سرحدی میان روسیه و فنلند
منطقه سرحدی میان روسیه و فنلند

پیتری اورپو صدراعظم فنلند می‌گوید که آنها برای اتخاذ تدابیر پیشگیرانه بیشتر، به هدف جلوگیری از افزایش پناهجویان از مرز روسیه، آماده اند.

او دیروز دوشنبه ( ۲۷ نوامبر) در صحبتی با خبرنگران افرایش پناهجویان را حرکتی هماهنگ از سوی مسکو دانست.

خبرگزاری رویترز به نقل از نیروهای مرزی فنلند گزارش میدهد که حدود ۹۰۰ پناهجو از کشورهایی از جمله افغانستان، کنیا، مراکش، پاکستان، سومالی، سوریه و یمن در ماه نومبر از روسیه وارد این کشور شده اند که نسبت به قبل افزایش را نشان میدهد.

مقامات فنلند گفته اند که برای جلوگیری از این پناهجویان گذمه‌های مرزی خود را افزایش خواهند داد و مقام‌های سویدن هم گفته اند که کنترل مرز ، مسئولیت مشترک است.

رسانه های اسرائیل: شمار دیگر از گروگان‌های اسرائیلی امروز رها خواهند شد

بیرق اسرائیل
بیرق اسرائیل

رسانه‌های اسرائیلی امروز سه‌شنبه (۲۸ نوامبر) گزارش دادند که اسرائیل فهرست جدید گروگانان در غزه را بدست آورده که آزاد می‌شوند.

تایمز اف اسرائیل به نقل از دفتر صدراعظم نتانیاهو خبر داد که افراد شامل این فهرست امروز سه‌شنبه رها خواهند شد.

این روزنامه گفت که تاکنون مشخص نیست که چه تعداد گروگانان رها می‌شوند، اما دیگر رسانه‌ها خبر داده اند که ده تن از گروگان ها رها خواهند شد.

هر دو جانب دیروز دوشنبه ساعاتی پیش از اینکه معیاد ختم آتش‌بس فرا رسد، توافق کردند که آتش‌بس چهار روزه در غزه را برای دو روز دیگر، تمدید کنند.

تاکنون ۵۰ گروگان اسرائیلی در برابر ۱۵۰ زندانی فلسطینی رها شده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG