لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۱:۴۶

افغانستان

سازمان جهانی صحت: تیم های صحی در مناطق زلزله زده در غرب افغانستان رسیده اند

سازمان جهانی صحت می‌گوید که مشغول کمک رسانی صحی و حمایت‌های حیاتی برای آسیب دیده‌های زلزله اخیر در غرب افغانستان است.

این نهاد در شبکه ایکس امروز (۸ اکتوبر) نوشت که گروه‌های اضطراری امدادرسانی امروز یکشنبه به هرات رسیدند تا به آسیب دیده‌های جانی و روانی کمک کنند.

همزمان با این یان ایگلند رئیس شورای مهاجرت ناروی امروز یکشنبه در شبکه ایکس گفت که گروه‌های این سازمان در غرب افغانستان، مشغول اند تا در همکاری با سایر موسسه‌های غیر دولتی، کمک‌های فوری به آسیب پذیر‌ترین مناطق رسانده شود.

در این میان شمار زیادی از باشنده‌های ولایت هرات می‌گویند که برای‌شان کمک‌های فوری نرسیده است.

همزمان شماری از باشنده‌ها و تاجران هرات، ابراز آمادگی کرده اند که در فراهم کردن کمک‌ها به باشنده‌های این ولایت هر گونه همکاری می‌کنند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

چهل قلم آثار باستانی در ولایت غور کشف شده است

تصویر نمادین، آثار باستانی در افغانستان
تصویر نمادین، آثار باستانی در افغانستان

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در غور اعلام کرد که ۴۰ قلم آثار تاریخی از ساحهٔ منار جام در این ولایت کشف شده است.

این ریاست در خبرنامه‌ای امروز اعلام کرد که این آثار به موزهٔ محلی غور منتقل شده است. در ادامه آمده است که این آثار مربوط به دورهٔ غوریان است و متخصصان بیشتر روی تشخیص دوره‌بندی و قدمت آن‌ها کار خواهند کرد.

بر اساس خبرنامه، این آثار عمدتاً شامل مجسمه‌ها و ظروف فلزی هستند. سیلاب‌های ویرانگر و مرگباری که اخیراً در غور اتفاق افتاده، منار تاریخی جام را با خطر فروپاشی روبرو کرده است.

مقامات ایرانی: ۱۰۰ هزار شهروند افغانستان در مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی شرکت کردند

مراسم تشییع جنازه ایراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور اسبق ایران
مراسم تشییع جنازه ایراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور اسبق ایران

یک مقام ایرانی مدعی شد که بیش از ۱۰۰ هزار شهروند افغانستان در مراسم تشییع جنازهٔ ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور سابق و دیگر مقامات ایرانی، شرکت کرده بودند.

حسین شرافتی راد، رئیس ادارهٔ اتباع عمومی و اتباع خارجی ولایت خراسان رضوی، در مراسم «حسینیهٔ هراتی‌ها» در مشهد این مطلب را اعلام کرد.

به گزارش رادیو فردا، بخش ایرانی رادیو آزادی، آقای شرافتی راد نگفته که چگونه این رقم را به دست آورده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه و برخی دیگر از مقامات ایرانی روز یکشنبه در سانحهٔ سقوط هلیکوپتر جان باختند.

دو هفته قبل از این واقعه، حکومت ایران اعلام کرده بود که ظرف یک سال یک میلیون و سی‌صد هزار خارجی، از جمله افغان‌ها را از ایران اخراج کرده است.

طالبان برای شرکت در نشست دوحه شروط خود را با معاون وزیر خارجهٔ قطر در میان گذاشتند

امیر خان متقی وزیر خارجهٔ حکومت طالبان
امیر خان متقی وزیر خارجهٔ حکومت طالبان

حکومت طالبان می‌گوید که شروط خود در مورد سومین نشست دوحه را با معاون وزیر امور خارجهٔ قطر، مشخص ساخته است.

وزارت امور خارجهٔ طالبان در اعلامیه‌ای گفت که محمد بن عبدالعزیز الخلیفی، معاون وزیر امور خارجهٔ قطر در دیدار روز جمعه (۲۴ می) با امیر متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ طالبان، موضوع سومین نشست دوحه را مورد بررسی قرار داده است.

محمد بن عبدالعزیز آل خلیفه روز پنجشنبه در دیدار با ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی رئیس‌الوزرای طالبان، از حکومت‌شان خواست تا در نشست آیندهٔ ملل متحد در دوحهٔ قطر، شرکت کند.

قرار است سومین نشست دوحه در مورد افغانستان به تاریخ ۳۰ ماه جون برگزار شود که به مدت دو روز دوام خواهد کرد.

دومین نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل متحد در ماه فبروری امسال، بدون حضور طالبان، برگزار شد.

از یک‌ماه به این‌سو مواد سوخت طیاره‌ها یا (T1) به افغانستان وارد نشده است

پرواز یک طیاره - کابل افغانستان
پرواز یک طیاره - کابل افغانستان

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان اعلام کرد، یک ماه است که به دلیل برخی مشکلات، مواد سوخت طیاره‌ها یا (T1) به این کشور وارد نمی‌شود.

به گفتهٔ مسئولان این اتاق، دیروز جمعه (۲۴ می) برخی رسانه‌های داخل افغانستان گزارش دادند که ترکمنستان بابت این مواد پول به‌دست آورده، اما هنوز این کشور سوخت مورد نیاز طیاره‌ها را به افغانستان صادر نکرده است.

افغانستان، مواد سوخت طیاره‌های خود را از ترکمنستان و دیگر کشورهای همسایه وارد می‌کند که گاهی با تأخیر و مانع مواجه می‌شود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان، گفت که در حال بررسی این مشکل هستند و وزارت صنعت و تجارت‌شان باید این موضوع را بررسی کند.

وزارت صنعت و تجارت طالبان در این مورد اظهار نظری نکرده است.

وزارت فوائد عامهٔ حکومت طالبان از بازگشائی شاهراه سالنگ خبر می‌دهد

شاه‌راه سالنگ در ولایت پروان
شاه‌راه سالنگ در ولایت پروان

محمد اشرف حق‌شناس، سخنگوی این وزارت در شبکه اکس (توئیتر سابق) نوشته است که این شاهراه امروز به روی وسایط مسافربری باز شد. او گفته است که شاه‌راه سالنگ بر اثر بارندگی و سرازیر شدن سیلاب‌های شدید شب گذشته به روی ترافیک بسته شده بود.

در سال جاری این چندمین بار است که بارندگی باعث بسته شدن این شاه‌راه شده است. شاهراه سالنگ از شاهراه‌های کلیدی افغانستان است که کابل را با ۹ ولایت شمالی این کشور وصل می‌کند.

در همین حال ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی طالبان هشدار داده است که امروز شنبه ولایت‌های بدخشان، تخار، کندز، بغلان و سمنگان به شمول سالنگ‌ها شاهد باران نسبتاً شدید و سیلاب‌های آنی خواهند بود.

مقدار بارندگی در نقاط مختلف بین ۱۵ الی ۲۵ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.

سیلاب‌ها طی بیش از دو هفته اخیر در افغانستان تلفات سنگین جانی و خسارات هنگفت مالی به دنبال داشت.

آغاز مرحلهٔ ششم انتخابات ملی در هند

انتخابات در هند
انتخابات در هند

مرحلهٔ ششم انتخابات ملی در هند امروز آغاز شد. بیش از یکصد و یازده میلیون تن واجد شرایط رأی‌دهی در این مرحله انتخابات هستند. روند رأی‌دهی در نوزدهم ماه آپریل آغاز شده و در اول ماه جون به پایان می‌رسد.

قرار است که روند شمارش آرا در چهارم جون آغاز شود. انتظار می‌رود که نریندرا مودی، صدراعظم هند و رهبر حزب ملی‌گرای «بهاراتیا جاناتا» برای سومین دوره متوالی برنده شود. مرحلهٔ ششم انتخابات در حالی آغاز شده است که هوا در این کشور به شدت خیلی شده است. قرار است که دمای هوا در برخی مناطق هند امروز به بیش از ۴۵ درجه سانتی‌گراد برسد.

تام وست در سفر به ترکیه بر محور مسائل امنیتی افغانستان بحث کرده است

تام وست، نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان
تام وست، نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان

تام وست، نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در سفر دو روزه به شهر انقره، پایتخت ترکیه، روی مسائل مختلف از جمله نیاز به حمایت از افغان‌ها و تلاش‌های هماهنگ علیه شاخهٔ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش بحث کرده است.

این گروه مسئولیت حملات مرگ‌بار در افغانستان، به شمول کشتن ۳ گردشگر خارجی و ۴ افغان در ولایت بامیان را پذیرفته است. آقای وست امروز در شبکهٔ اکس، «توئیتر سابق»، نوشت که ضرورت به دیپلوماسی جمعی، حمایت از حقوق بشری افغان‌ها و تلاش‌های کمک‌رسانی در شمال افغانستان نیز از مسائل مورد بحثش با مقامات ترکیه بوده است.

در سیلاب‌های اخیر، مردم در مناطق مختلف، به‌ویژه شمال افغانستان، تلفات و زیان را متحمل شده‌اند.

آقای وست پیش از سفر به انقره، در دوحه با مقامات قطر در مورد سومین نشست دوحه دربارهٔ افغانستان گفت‌وگو کرد. این نشست از سوی سازمان ملل متحد در سی‌ام ماه جون و اول ماه جولای برگزار خواهد شد.

پس از حکم محکمهٔ بین‌المللی عدالت؛ اسرائیل امروز هم نوار غزه را بمباران کرد

بمباران نوار غزه توسط اسرائیل
بمباران نوار غزه توسط اسرائیل

اسرائیل امروز شنبه بیست‌وپنجم ماه می به بمباران نوار غزه بشمول شهر رفح ادامه داد. یک روز پیش از این، عالی‌ترین محکمهٔ سازمان ملل متحد به اسرائیل دستور داد که عملیات نظامی‌اش در رفح را متوقف کند.

به گزارش مرکز خبر رادیو آزادی، هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که بیان‌گر تأثیر فیصلهٔ محکمهٔ بین‌المللی عدالت بر برنامه‌ریزی اسرائیل باشد.

تساحی هنجبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل در بیانیه‌ای گفته است: "اسرائیل عملیات نظامی‌ای در منطقه رفح انجام نداده و نخواهد داد که شرایط زندگی‌ را ایجاد کند که به طور کلی یا جزئی به نابودی جمعیت غیرنظامی فلسطین بینجامد."

اسرائیل چند ساعت پس از دستور محکمهٔ بین‌المللی عدالت، اوایل امروز حملاتی را بر نوار غزه انجام داد.

محکمهٔ بین‌المللی عدالت دیروز جمعه بیست و چهارم ماه می فیصله کرد که به دلیل وضعیت رو به وخامت در نوار غزه، اسرائیل باید فوراً تهاجم نظامی‌اش در شهر رفح را متوقف کند و گام‌های عاجل برای رسیدگی به بحران بشری در منطقه بردارد.

امسال ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب از افغانستان به ایران رفته است

بند کمال خان، مخزن اصلی ارسال سهمیه آب افغانستان به ایران در ولایت نیمروز
بند کمال خان، مخزن اصلی ارسال سهمیه آب افغانستان به ایران در ولایت نیمروز

یران می‌گوید که امسال ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب از افغانستان دریافت کرده است. حسن کاظمی قُمی نماینده ویژه ایران در امور افغانستان دیروز به رسانه‌های ایرانی گفت که طبق وعده‌های افغانستان، اطمینان دارد که ایران تا پایان سال تمام سهمیه آب خود را دریافت خواهد کرد.
در سال آخر سلطنت محمد ظاهرشاه، قرارداد آب میان افغانستان و ایران به امضا رسید که بر اساس آن، کابل وعده داد که سالانه ۸۲۰ میلیون متر مکعب آب به ایران بدهد، اما در این قرارداد همچنین آمده است که طرف افغانی می‌تواند در سال‌های خشک‌سالی به این وعده عمل نکند.
کاظمی قُمی گفته است که سال گذشته بر اثر ترمیم دروازه‌های سد کمال خان و سپس رهاسازی آب به سیستان، امسال ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب به ایران رسیده است.

کمک نظامی ۲۷۵ میلیون دالری ایالات متحده به اوکراین

وزیر خارجه امریکا
وزیر خارجه امریکا

ایالات متحده امریکا ۲۷۵ میلیون دالر کمک نظامی اضافی دیگر به اوکراین را اعلام کرده است.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا دیروز جمعه ۲۴ می در بیانیه ای گفت که این کمک‌ها به منظور جلوگیری از حمله نیروهای روسیه در نزدیکی خارکیف است. این کمک شامل راکت ها، سیستم های ضد تانک، تعدادی سلاح و مهمات دیگر است.

امریکا از زمان حمله غیر موجه روسیه به اوکراین، این کشور را حمایت می‌کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG