لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۴ اسد ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۵۳

افغانستان

دیدبان حقوق بشر: وضعیت حقوق بشری در افغانستان بدتر شده است

شماری از زنان معترض در کابل
شماری از زنان معترض در کابل

دیدبان جهانی حقوق بشر، بار دیگر وضعیت حقوق بشری در افغانستان را نگران کننده دانسته است.

این نهاد در ارزیابی تازه که دیروز چهارشنبه (۱۱ اکتوبر) در صفحه اینترنتی‌اش نشر کرد، گفته است، از هنگامی که طالبان دوباره در افغانستان حاکم شدند، وضعیت بشری اینکشور خیلی بدتر شده.

دیدبان حقوق بشر، این نگرانی را در ارزیابی دوره یی بین المللی در صفحه اینترنتی‌اش نشر کرده.

بار گذشته این گونه ارزیابی در سال ۲۰۱۹ صورت گرفته بود، هنگامی که به گفته دیدبان حقوق بشر نظام جمهوری اسلامی در افغانستان حاکم بود و امریکا و متحدانش با طالبان می جنگیدند.

به گفتۀ این نهاد، افغانستان میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، کنوانسیون محو هرگونه تبعیض در برابر زنان، کنوانسیون ضد شکنجه و پیمان‌های حقوق بشری بر اساس معیار‌های بین المللی را امضا کرده.

اما دیدبان حقوق بشر می‌گوید که مقام‌های طالبان، قوانین بین‌المللی و معیار‌های حقوق بشری شهروندان افغانستان را به شدت زیر پا کرده اند. طالبان تا اکنون به این ارزیابی دیدبان حقوق بشر واکنش نشان نداده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

شهباز شریف ادامهٔ حملات تحریک طالبان پاکستان را که « از کشور همسایه» صورت می‌گیرد، نا پذیرفتنی خواند

 شهباز شریف صدراعظم پاکستان
شهباز شریف صدراعظم پاکستان

شهباز شریف، صدراعظم پاکستان، حملات گروه تحریک طالبان پاکستان را که به گفته او «از خاک کشور همسایه» صورت میگیرد، ناپذیرفتنی خوانده است.

اما بر اساس گزارش روزنامه انگلیسی‌زبان "دان" چاپ پاکستان، آقای شریف در سخنرانی امروز چهارشنبه ۳ اسد در نشست هیئت وزیران در اسلام‌آباد، از هیچ کشوری نام نبرد.

او با اشاره به افزایش حملات مرگبار در ایالت‌های خیبرپختونخوا و بلوچستان گفت که پاکستان برای محافظت از شهروندان خود آماده است و در عین حال می‌خواهد که این مسئله را به صورت مسالمت‌آمیز از طریق گفت‌وگو حل کند.

اخیراً حملات علیه نیروهای پاکستانی در ایالت‌های خیبرپختونخوا و بلوچستان افزایش یافته که مسئولیت بیشتر آن‌ها را گروه تحریک طالبان پاکستان بر عهده گرفته است. اسلام‌آباد ادعا می‌کند که این گروه حملات خود را از خاک افغانستان طرح‌ریزی می‌کند.

حکومت پاکستان بارها از طالبان افغان خواسته است که جلو این حملات را بگیرند؛ اما حکومت طالبان این اتهامات را رد کرده و گفته است که اجازه نمی‌دهند از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده شود.

«مرکز اسلامی ایران» در شهر هامبورگ توسط آلمان بسته شد

مرکز اسلامی ایران در هامبورگ و چندین نهاد وابسته به آن به دلیل پیروی از اهداف اسلام‌گرایانه تندرو و حمایت از حزب‌الله لبنان تعطیل شدند.
مرکز اسلامی ایران در هامبورگ و چندین نهاد وابسته به آن به دلیل پیروی از اهداف اسلام‌گرایانه تندرو و حمایت از حزب‌الله لبنان تعطیل شدند.

آلمان مرکز اسلامی ایران در شهر هامبورگ را تعطیل کرد. رادیو فردا بخش ایران رادیو آزادی به نقل از اعلامیۀ وزارت داخلۀ آلمان که امروز چهارشنبه (۳ اسد) منتشر شده، گزارش داد که این مرکز و چندین نهاد وابسته به آن به دلیل پیروی از اهداف اسلام‌گرایانه تندرو و حمایت از گروه تندرو حزب‌الله لبنان تعطیل شدند.

در گزارش آمده که علاوه بر مرکز اسلامی ایران در هامبورگ که شامل یکی از قدیمی‌ترین مساجد آلمان می‌باشد، بیش از پنجاه محل مرتبط با این مرکز صبح چهارشنبه مورد بازرسی ده‌ها مأمور امنیتی این کشور قرار گرفتند. همچنین بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مجله اشپیگل آلمان، نانسی فایزر وزیر داخله این کشور چهارشنبه هفته گذشته تصمیم بر ممنوعیت ادامه فعالیت مرکز اسلامی ایران در هامبورگ را گرفته بود.

در گزارش اشپیگل آمده است که این مرکز متهم است که تفکر اسلام‌گرایانه، یهودستیزی و خصومت با اسرائیل را ترویج می‌کند و از حزب‌الله لبنان تحت حمایت ایران که فعالیتش در آلمان ممنوع است، حمایت می‌کند.

از سرگیری رفت و آمد بدون ویزا و پاسپورت در مرز اسپین بولدک-چمن

اعتراضات مردمی در منطقه چمن پس از ۹ ماه به پایان رسید و حکومت پاکستان پذیرفت که رفت و آمد از دروازه مرزی اسپین بولدک-چمن با تذکره و شناخت‌نامه ممکن است.
اعتراضات مردمی در منطقه چمن پس از ۹ ماه به پایان رسید و حکومت پاکستان پذیرفت که رفت و آمد از دروازه مرزی اسپین بولدک-چمن با تذکره و شناخت‌نامه ممکن است.

رفت و آمد بدون ویزا و پاسپورت در دروازه مرزی اسپین بولدک-چمن از سر گرفته شد. رادیو مشال بخش پاکستان رادیو آزادی امروز چهارشنبه (۳ اسد) به نقل از خبرنگارش در محل گزارش داد که مردم می‌توانند با تذکره و شناخت‌نامه‌های خود در دروازه مرزی اسپین بولدک-چمن تردد کنند.

این اقدام پس از آن روی دست گرفته شد که اعتراضات مردمی در منطقه چمن پس از ۹ ماه در ۲۱ جولای به پایان رسید. این اعتراضات بخاطری راه‌اندازی شده بود که حکومت پاکستان از همه کسانی که طریق این دروازه رفت و آمد می‌کردند خواست که باید پاسپورت و ویزا داشته باشند.

برگزارکننده‌های این اعتراضات گفتند که حکومت پاکستان حالا پذیرفته که رفت و آمد از این دروازه با تذکره و شناخت‌نامه بدون داشتن ویزا و پاسپورت ممکن است. اما حکومت پاکستان رسماً هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

حمایت طالبان از حماس و تأکید بر «وحدت در مبارزات جهادی»

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس در گفتگوی تلیفونی با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در مورد مذاکرات اخیر صلح میان این گروه و اسرائیل معلومات داده است.
اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس در گفتگوی تلیفونی با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در مورد مذاکرات اخیر صلح میان این گروه و اسرائیل معلومات داده است.

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی گروه تندرو حماس در گفت‌وگوی تلیفونی با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در مورد مذاکرات اخیر صلح میان این گروه و اسرائیل معلومات داده است. حماس از سوی ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود.

حافظ ضیا احمد معاون سخنگوی وزارت خارجۀ طالبان در پیام‌هایی که امروز چهارشنبه (۳ اسد) در شبکه ایکس (توئیتر سابق) نشر کرد، گفت که آقای متقی در صحبت با آقای هنیه حمایتش را از جنبش جهادی حماس اعلام و بر وحدت و استقامت در مبارزات جهادی تأکید کرده است.

متقی همچنان از توافق گروه‌های فلسطینی در شهر بیجینگ استقبال کرده است. حماس روز گذشته اعلام کرد که این گروه پس از نشستی در پایتخت چین توافقی را با دیگر جناح‌های فلسطینی امضا کرده است.

حکومت طالبان در ماه‌های گذشته مکرراً از گروه حماس اعلام حمایت کرده است. درگیری‌های شدید از ۹ ماه بین حماس و اسرائیل در نوار غزه جریان دارد. حملات اسرائیل بر غزه زمانی شدت گرفت که جنگجویان حماس در اکتوبر ۲۰۲۳ بر برخی از شهرهای این کشور حمله کرده و حدود ۱۲۰۰ تن را کشتند و ۲۵۰ تن دیگر را گروگان گرفتند.

وزارت صحت فلسطین تحت کنترول حماس در غزه هم می‌گوید که از آغاز حملات اسرائیل بر نوار غزه بیش از ۳۹ هزار نفر کشته شده‌اند. این ارقام از سوی منابع مستقل تأیید یا رد نشده است.

نمایندهٔ پاکستان برای افغانستان از سازمان ملل متحد خواست راهکار برای بازگشت مهاجرین افغان ایجاد کند

آصف درانی، نماینده خاص پاکستان برای افغانستان
آصف درانی، نماینده خاص پاکستان برای افغانستان

آصف درانی، نمایندۀ خاص پاکستان برای افغانستان می‌گوید که اسلام آباد خواهان شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مساعد در افغانستان است تا زمینۀ برگشت سه میلیون مهاجر افغان از پاکستان به کشورشان مهیا شود.

به اساس گزارش‌های رسانه‌های پاکستانی، آقای درانی روز سه‌شنبه درجریان یک میزگرد درمورد روابط افغانستان و پاکستان دراسلام‌آباد از ملل متحد به‌خصوص UNHCR ُ کمیشنری عالی این سازمان در امور پناهجویان خواست تا برای برگشت آبرومندانه مهاجران افغان یک راه‌کار ایجاد کند.

پاکستان درنومبر سال گذشته اخراج مهاجران افغان را که به گفتۀ مقامات این کشو،ر اسناد اقامت ندارد آغاز کرد.

بر اساس برخی از گزارش‌ها، تاکنون نزدیک به هفت‌صد هزار مهاجر افغان از پاکستان به افغانستان برگشت داده شده‌اند.

ده دکان در نتیجه آتش‌سوزی در شهر چاریکار مرکز ولایت پروان تخریب شد

ولایت پروان در نقشه افغانستان
ولایت پروان در نقشه افغانستان

آتش سوزی در شهر چهاریکار مرکز ولایت پروان، ده دکان را به خاکستر مبدل کرد.

حکمت شمیم سخنگوی والی پروان به روز سه شنبه (دوم اسد) در شبکه اجتماعی ایکس (تویتر سابق) گفت که این آتش سوزی ساعت سه و نیم بعد از چاشت در سرک نعمان ناحیه سوم شهر، رخ داد.

مقام های آتش نشانی قوماندانی امنیه پروان گفتند که از گسترش آتش سوزی جلوگیری کرده و بعدآ آن را به طور کامل خاموش ساخته اند.

اما از تلفات جانی این رویداد معلوماتی در دست نیست.

در اعلامیه آمده که متضررین حادثه خواهان کمک شده اند.

پیش ازاین، روز جمعه بازار ویش در ولسوالی سپین بولدک ولایت قندهار شاهد آتش سوزی مدهش بود که در نتیجه آن، بیش از دو هزار دکان سوخته است.

یک بانوی سی ساله در ولایت بدخشان خودکشی کرد

ولایت بدخشان
ولایت بدخشان

یک بانوی سی ساله در بدخشان با خوردن ادویهٔ کشنده، به زندگی خود پایان داده است.

ذبیح الله امیری رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در بدخشان به روز سه شنبه (دوم اسد) در اعلامیه ای به رسانه ها، خودکشی این زن را تأیید کرد و گفت که این بانو، چهار فرزند داشت.

هر چند، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان دلیل کشته شدن این زن را خشونت های خانوادگی عنوان می کند، اما گفته می شود که در سالهای اخیر در بسیاری از موارد، دلیل خودکشی زنان و دختران جوان در افغانستان چالش‌ های اقتصادی می باشد.

همچنان محرومیت زنان و دختران از آموزش و سرکوب بی‌رحمانه آنان از سوی طالبان سبب شده که دست به خودکشی بزنند.

این زن جوان مژگان نام داشت و در ناحیه دوم شهر فیض آباد، مرکز بدخشان زندگی می کرد.

یک جنرال ایرانی: کار های تخنیکی اعمار دیوار در مرز با افغانستان در حال انجام شدن است

یک پوستهٔ نیروهای سرحدی ایران در نزدیکی مرز افغانستان
یک پوستهٔ نیروهای سرحدی ایران در نزدیکی مرز افغانستان

جنرال احمد اکبری، فرمانده نیروهای زمینی ایران، با اعمار دیوار ۴ متره، از انسداد ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک این کشور با افغانستان خبر می دهد.

خبر گزاری مهر ایران به روز سه شنبه (دوم اسد) به نقل از جنرال کبری نوشته که کار تخنیکی اعمار دیوار انسدادی در نوار مرز های مشترک ولایت خراسان رضوی با ولایت هرات، در حال انجام است.

اما گفته نشده که کار این دیوار چه زمانی تکمیل می شود.

به گفته جنرال اکبری، طرح دیوار مرزهای شمال شرق ایران با چهار شرکت ساختمانی اردو و قرارگاه ساختمانی خاتم‌الانبیاء (ص) در حال انجام است.

حکومت طالبان تاکنون در باره این خبر، چیزی نگفته است.

ولایت خراسان رضوی ایران در شرق این کشور، حدود ۳۰۲ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد. اما به طور مجموعی افغانستان و ایران بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند.

در حالی که ایران خود به حمایت از گروه های نیابتی در منطقه متهم است ، مقام های این کشور در گذشته از تحرکات جنگجویان داعش و قاچاقبران مواد مخدر در منطقه ابراز نگرانی کرده اند.

کشته و زخمی شدن ۵ عضو یک خانواده در اثر انفجار مرمی هاوان در کنر

مقام‌های امنیتی حکومت طالبان در ولایت کنر در شرق افغانستان می‌گویند که بر اثر انفجار یک مرمی هاوان در ولسوالی ناری، یک پسر ۱۲ ساله کشته و چهار عضو دیگر خانواده‌اش، به شمول مادرش، زخمی شدند.
بر بنیاد اعلامیۀ قوماندانی امنیه طالبان در کنر، حادثه در داخل یک خانه در قریه «بهادر مشال» روز دوشنبه اول اسد رخ داد.
مردم محل می‌گویند که کودکان این مرمی هاوان را از کوه آورده بودند و با آن بازی می‌کردند که انفجار رخ داد.

زخمی‌ها به شفاخانه مرکزی اسعدآباد منتقل شدند و داکتران می‌گویند که حال آن‌ها خوب است.
دفتر هماهنگی امور بشردوستانۀ ملل متحد (اوچا) در افغانستان به‌تازگی گفته است که در حال حاضر بیش از ۳ میلیون نفر در افغانستان با تهدید ماین‌ها و مهمات جنگی منفجر‌ناشده روبه‌رو هستند.

ماتیو میلر: ایالات متحدۀ امریکا به طالبان کمک مالی نمی‌کند

ماتیو میلر، سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا تأکید کرد که ایالات متحده به طالبان کمک مالی نمی‌رساند.
ماتیو میلر، سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا تأکید کرد که ایالات متحده به طالبان کمک مالی نمی‌رساند.

ماتیو میلر سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا می‌گوید ایالات متحده به طالبان کمک مالی نمی‌رساند.

او دیروز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوال یک خبرنگار که گویا طالبان هم از کمک‌های بشری امریکا به افغانستان، مستفید می‌شوند، در این مورد سخن گفت. قبل از این نیز، «سیگار» دفتر سرمفتش کمک‌های امریکا به افغانستان اظهار نگرانی کرده بود که یک بخش از کمک‌های مالی امریکا به افغانستان به دست طالبان می‌رسد.

سیگار هفته گذشته در یک گزارش گفته بود دو شعبۀ وزارت خارجۀ امریکا بر عکس طرزالعمل خود کمک‌های بشری را که به افغانستان رسانده‌اند، ارزیابی درست نکرده‌اند و طبق گزارش آن، چنین معلوم می‌شود که ۲۹۳ میلیون دالر از این کمک‌ها به دست تندروان رسیده باشد.

سیگار گفته است طالبان برای به‌دست آوردن کمک‌های بشری امریکا تاکتیک‌های مختلف از جمله ساختن ادارات بشری را به کار برده‌اند.

حکومت طالبان تا حال در مورد این گزارش سیگار تبصره نکرده است.

از زمان برگشت طالبان به قدرت در افغانستان در تابستان سال ۲۰۲۱ امریکا بزرگ‌ترین کمک کنندۀ بشری به افغانستان باقی مانده و نظر به گزارش سیگار تا حال در حدود سه میلیارد دالر به افغانستان فرستاده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG