لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳۱ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۰۹

شبکه حقوق مهاجرین آسیا پاسفیک: افغان‌ها در پاکستان با تهدید زندانی شدن روبه‌رو اند


شماری از پناهجویان افغان که می خواهند از پاکستان به افغانستان برگردند
شماری از پناهجویان افغان که می خواهند از پاکستان به افغانستان برگردند

شبکۀ حقوق مهاجرین آسیا پاسفیک می‌گوید، در مورد آن فیصلۀ حکومت پاکستان به شدت نگران است که تمام پناهجویان فاقد اسناد را از این کشور اخراج می‌کند.

این شبکه در اعلامیه‌ای که در صفحۀ وب سایت خود منتشر کرده، گفته است که به همین خاطر حالا افغان‌ها و دیگر پناهجویان در کنار تهدید بازداشت و زندانی شدن با یک ترس روبه‌رو هستند.

شبکۀ حقوق مهاجران آسیا پاسفیک درخواست پس گرفتن این تصمیم را از حکومت پاکستان مطرح کرده است که به گفتۀ این شبکه، با این کار حقوق پناهجویان مصون شده و شرایط برای ثبت آنان مطابق به زمان فراهم می‌شود.

در اعلامیه از قول کلاوس دیک نیلسن، سرمنشی شورای مهاجران آسیا پاسفیک گفته شده است که پناهجویان افغان در پاکستان در تلاش پیدا کردن مصونیت و امنیت‌شان هستند و نباید به کشوری که با بحران بشری و زمستان سخت روبه‌رو هستند با فرستادن به گونۀ دسته جمعی مجازات شوند.

برخی از مهاجران و پناهجویان افغان مقیم پاکستان می‌گویند که روز به روز مهلت داده شده برای اخراج آنان از این کشور نزدیک شده می‌رود، اما هنوز هم حکومت پاکستان بر تصمیم خود ایستاده است که این مسئله آنان را به شدت نگران کرده است.

یک پناهجوی افغان در پاکستان که نخواست نامش را در گزارش بنویسیم به رادیو آزادی گفت:
"مردم در مدت باقی مانده هم سخت نگران هستند، به ویژه کسانی که در اسنادشان مشکل وجود دارد یا اصلاً اسناد ندارند و در پشاور زندگی می‌کنند، افغان‌های مقیم اسلام‌آباد از گذشتن تاریخ ویزه‌هایشان نگران هستند تا دو باره به کشور فرستاده نشوند، زندانی نشوند و یا هم کدام مشکل دیگر برایشان پیش نیاید."

پیکی، پناهجوی دیگر افغان در پاکستان می‌گوید که به شمول خودش کسانی که کارت‌های کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) را ندارند، حتی از سوی مالکان خانه‌هایشان جواب داده شده اند.

شماری از پناهجویان افغان در پاکستان
شماری از پناهجویان افغان در پاکستان


او در مورد به رادیو آزادی گفت:
"حالا مالک خانه برایم می‌گوید که یا کارت‌های (UNHCR)را بی‌آورید یا هم از خانه بیرون شوید، من به کجا بروم و چه کنم؟ (UNHCR) صدای مرا نمی‌شوند، برایشان که زنگ می‌زنم برایم می‌گوید که پولیس که بازداشت‌تان کرد باز زنگ بزن، وقتی که ما را پولیس بگیرد و برایشان زنگ بزنیم هیچ نتیجه ندارد."

عبدالبصیر، رئیس روابط عامۀ شورای مهاجرین افغان در اسلام‌آباد می‌گوید که هنوز هم روند بازداشت افغان‌ها از سوی پولیس ادامه دارد و به دلیل همین فشارها برخی خانواده‌ها مجبور شده اند که با وجود تمام مشکلات و تهدیدات امنیتی، دوباره به افغانستان برگردند:
"بازداشت پولیس در تمام پاکستان هنوز هم ادامه دارد، مردم زیاد پریشان است، ویزه‌ها تمدید نمی‌شوند، دفتر (UNHCR) بی‌تفاوت است و در قسمت مهاجران و پناهجویان هم اقدام نمی‌کند که پس از آگست سال ۲۰۲۱ به پاکستان آمده اند."

درخواست اخراج نکردن مهاجران و پناهجویان افغان از پاکستان در حالی مطرح می‌شود که سرفراز بوگتی، سرپرست وزارت داخلۀ این کشور روز جمعه به خبرنگاران گفت که پس از پایان یافتن مهلت تعیین شده برای مهاجرین غیرقانونی، حکومت پاکستان در قسمت اخراج آنها هیچ گونه سازشی نخواهد کرد.

حکومت موقت پاکستان در آغاز ماه اکتوبر برای بیش از ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار مهاجر افغان که به گفتۀ مقام‌های پاکستانی اسناد قانونی اقامت را ندارند، هشدار داد که تا پایان همین ماه از پاکستان بیرون شوند در غیر آن به گونۀ جبری اخراج خواهند شد.

XS
SM
MD
LG