لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۳۱

افغانستان

دیدبان حقوق بشر: حکومت پاکستان با پناهجویان بدون سند بدرفتاری می‌کند

شماری از پناهجویان افغان - عکس از آرشیف
شماری از پناهجویان افغان - عکس از آرشیف

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که حکومت پاکستان از تهدید، بدرفتاری و بازداشت کار می‌گیرد، تا پناهجویان بدون سند را وادار کند که به کشور‌ شان باز گردند.

این سازمان امروز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت که بسیاری از افغان هایی که در معرض خطر اخراج تا اول نوامبر قرار دارند، منتظر رفتن به ایالات متحده، بریتانیا، جرمنی و کانادا استند.

دیدبان حقوق بشر گفته است که حکومت پاکستان باید به بدرفتاری در برابر مهاجران افغان پایان دهد، ضرب الاجل اخراج اول نوامبر را کنار بگذارد و با کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، یو ان اچ سی کار کار کند تا روند ثبت نام پناهجویان از سر گرفته شود.

مهلت حکومت پاکستان برای اخراج مهاجران غیرقانونی از این کشور امروز به پایان می‌رسد.

اسلام آباد در اوایل ماه اکتوبر اعلام کرد که اگر بیش از یک میلیون و هفتصد هزار مهاجر افغان تا اول نوامبر پاکستان را ترک نکنند، بازداشت و اخراج خواهند شد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

طالبان شش‌ تن را در محضر عام در ولایت غور شلاق زدند

 ولایت غور در نقشه افغانستان
ولایت غور در نقشه افغانستان

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان درغور با پخش خبرنامه یی گفته است که براساس فیصله محکمه‌ٔ استیناف این ولایت، حکم تعزیر بالای شش‌تن بعد از ظهر امروز (یک‌شنبه ۶ جوزا) در محضر عام تطبیق شده است.

طبق گزارش، افراد به جرم ارتکاب اعمال نامشروع، فساد اخلاقی و فرار از منزل پس از بررسی پرونده‌های شان با حضورداشت مسئولان محلی و مردم در استدیوم ورزشی شهر فیروزکوه، مرکز ولایت غور، شلاق زده شدند.

هم‌چنان گفته شده‌است، که پنج‌تن به ۳۹ دره و یک‌تن دیگر شان به ۲۷ دره‌ٔ تعذیری محکوم و مجازات شده‌اند.

طالبان پیش از این در برخی از ولایات افغانستان تعدادی از افراد را به اتهام ارتکاب جرایم متعدد شلاق زده بودند.

موج تازهٔ سیلاب‌ها در بدخشان و بغلان؛ تلاش‌ها به هدف نجات قربانیان ادامه دارد

یک منطقه سیلاب زده در بغلان
یک منطقه سیلاب زده در بغلان

مقام های محلی طالبان در بدخشان می‌گویند که تلاش به هدف نجات قربانیان رویداد سیلاب در این ولایت ادامه دارد.

بر اساس گزارش ها، ده عضو یک خانواده بر اثر سرازیر شدن سیلاب در روستای مورچک شهر فیض آباد مرکز این ولایت شب گذشته جان باختند.

محمد اکرم اکبری رئیس اداره مبارزه با حوادث طالبان در بدخشان به رادیو آزادی امروز گفت که تاحال اجساد چهار عضو این خانواده در دریای کوکچه پیدا شده و جستجو برای یافتن سایر اجساد ادامه دارد.

اکبری افزود که سیلاب در شماری از روستا های شهر فیض آباد و حدود ده ولسوالی از جمله جرم ، یمگان وردوج و بهارک سرازیر شده و تلفات و خساراتی را به دنبال داشته است.

از سوی دیگر یک مقام محلی طالبان در بغلان می گوید که بر اثر جاری شدن سیلاب در منطقۀ لرخاب ولسوالی دوشی ، چهل خانه شب گذشته تخریب شده است.

هدایت‌الله همدرد رئیس ادارۀ رسیدگی به حوادث طالبان در ولایت بغلان به طلوع‌ نیوز گفته است که سرازیر شدن سیلاب همچنان باعث بسته شدن شاهراه بغلان – کابل شده است.

حدود سه هفته پیش ، صد ها نفر بر اثر سرازیر شدن سیلاب در بغلان کشته و زخمی شده بودند.

به تازگی در ولایت های فاریاب و غور نیز ده ها نفر در نتیجۀ جاری شدن سیلاب جان داده اند و خسارات هنگفت مالی به مردم وارد شده است.

بیشتر از ۵۰۰ مهاجر افغان به روز شنبه از پاکستان اخراج شده و به افغانستان برگشتند

روند اخراج اجباری مهاجرین افغان از پاکستان
روند اخراج اجباری مهاجرین افغان از پاکستان

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان طالبان می گوید که حدود ۵۶۰ مهاجر افغان به روز شنبه ۲۵ ماه می از پاکستان به طور اجباری بازگشتند.

این وزارت در شبکۀ اکس (توییتر سابق ) امروز نوشت که این صد ها افغان از طریق گذرگاه های سپین بولدک – چمن و تورخم به افغانستان عودت کردند.

پاکستان روند اخراج افغان های فاقد اسناد مهاجرت را در اول ماه نوامبر سال گذشته آغاز کرد.

بر اساس ارقام سازمان ملل متحد ، از آن زمان تا حال بیش از پنجصد هزار افغان از پاکستان بازگشته اند.

واژگون شدن بس مسافربری در شاهراه کابل - قندهار؛ «۲ نفر جان باختند و ۳۷ نفر زخم برداشتند»

حوادث ترافیکی در مسیر کابل - قندهار همه ساله قربانی می‌گیرد
حوادث ترافیکی در مسیر کابل - قندهار همه ساله قربانی می‌گیرد

یک مقام صحی طالبان می‌گوید که دست‌کم دو نفر در نتیجهٔ واژگون شدن یک بس مسافربری در شاهراه کابل - قندهار ۲ نفر جان باخته‌اند و ۳۷ تن دیگر زخمی شده‌اند.
به‌گزارش رسانه‌های محلی، میرویس افغان، رئیس صحت عامهٔ طالبان در زابل گفته است که این حادثه شب گذشته در ولسوالی شهر صفا در مسیر شاهراه کابل - قندهار رخ داده است.
به‌گفتهٔ مقام‌ها، یازده تن از زخمیان زنان‌اند و برای درمان به شفاخانهٔ نزدیک محل رویداد منتقل شده‌اند.
در بارهٔ علت این حادثه هنوز چیزی گفته نشده است؛ اما عدم رعایت قواعد ترافیکی، بی‌احتیاطی رانندگان و خرابی سرک‌ها عمدتاً از علت‌های حوادث ترافیکی در افغانستان دانسته می‌شود.

افزایش حملات روسیه بر شمال‌شرق اوکراین؛ برخورد راکت به یک منطقه تجاری ۱۲ کشته برجای گذاشت

حمله به یک مغازه در خارکیف
حمله به یک مغازه در خارکیف

نیروهای روسیه حملات خود را در شهر خارکیف در شمال شرق اوکراین تشدید کرده‌اند و به‌ گفتهٔ مقامات، روز شنبه بر اثر اصابت یک راکت به یک ساختمان دست‌کم ۱۲ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.
سینی هوبوف، والی خارکیف، روز یکشنبه ۲۶ می گفت که کشته‌شدن ۱۲ نفر در حملات روز گذشتهٔ اردوی روسیه تأیید شده است.
حملهٔ روز گذشته به مغازه‌ای رخ داد که ده‌ها نفر در آنجا بودند.

هور تیریخوف شاروال خارکیف در پیامی در تلگرام امروز گفت که ابتدا اجساد ۱۱ نفر را پیدا کردند اما با پیدا شدن اجساد بیشتر در زیر آوار ، شمار تلفات به ۱۲ نفر افزایش یافت.

از سوی دیگر، اهور کلیمینکو وزیر داخلۀ اوکراین گفته است که ۱۶ تن هنوز ناپدید اند.

به گزارش مرکز خبر رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در این حمله به روز شنبه ۲۵ ماه می دستکم ۴۳ تن زخمی شده اند.

ولودیمیر زلینسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در صفحهٔ تلگرام خود نوشت که در جریان حمله حدود ۲۰۰ نفر در داخل فروشگاه بودند.
همزمان با ادامهٔ حملات طیاره‌های بی‌پیلوت و راکت‌های روسی، گزارش‌هایی از تلفات و ویرانی روستاهای نزدیک خارکیف نیز منتشر شده است.

سیلاب‌ در بدخشان جان۱۰ عضو یک خانواده را گرفت

سیلاب در بدخشان
سیلاب در بدخشان

رادیو تلویزیون ملی تحت کنترول طالبان امروز به‌ نقل‌ از مقامات محلی طالبان در بدخشان گزارش داد که وقوع سیل در ولایت بدخشان جان ۱۰ عضو یک خانواده را گرفته است.

بر اساس این گزارش، این افراد را در منطقهٔ مورچک فیض‌آباد مرکز این ولایت جان باخته اند. مقامات گفته‌اند که تنها یک جسد پیدا شده و تلاش برای یافتن اجساد دیگر ادامه دارد.

پیش از این نیز مقامات در ولایت فاریاب گفته بودند که سیلاب‌های جاری جان ۱۴ تن را گرفته است. آژانس باختر در کنترل طالبان گزارش داده که این رویداد در منطقهٔ لولاش مرکز ولسوالی کوهستان رخ داده است.

بر اثر سیلاب‌ها در یک‌ماه گذشته ده‌ها نفر در مناطق مختلف افغانستان کشته و زخمی شده‌اند و زمین‌های زراعتی وسیع‌ای را نیز تخریب کرده است. در همین حال ادارهٔ هواشناسی بارش شدید باران و جاری‌شدن سیلاب را در برخی مناطق افغانستان پیش‌بینی کرده است.

وزارت مهاجرین طالبان: می‌خواهیم رقم دقیق مهاجران افغان را به دست بیاوریم

مهاجرین افغان در پاکستان
مهاجرین افغان در پاکستان

وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان حکومت طالبان در مورد برگزاری یک اجلاس به هدف هماهنگی در رابطه با ارقام بیجاشده‌گان خبر داد. این وزارت دیروز در یک اعلامیه گفت که این اجلاس در ریاست بی‌جاشده‌گان برگزار شده و در آن بحث شده است که چگونه ارقام یک‌سان در باره بیجاشده‌گان به نهادهای داخلی و خارجی ارائه شود.

در این اجلاس رفع مشکلات بیجاشده‌گان، کمک به آن‌ها و برابر ساختن ارقام‌شان مهم خوانده شد. در اعلامیه همچنان آمده که در مورد این مسائل با دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یوناما هم جلسه‌ای برگزار خواهد شد.

به اساس گزارش کمیسیون عالی ملل متحد در امور مهاجرین هم‌اکنون در افغانستان تعداد بی‌جاشده‌گان داخلی به سه میلیون و ۲۵۰ هزار نفر می‌رسد و پنج میلیون و ۳۰۰ هزار افغان دیگر در کشورهای همسایه همچون پناه‌جو ثبت شده‌اند.

مقامات محلی طالبان از استخراج ۸ تُن سنگ نفرایت در کاپیسا خبر دادند

معدنی در افغانستان
معدنی در افغانستان

مقامات محلی حکومت طالبان در ولایت کاپیسا در مورد استخراج ۸ تُن سنگ نفرایت خبر داده‌اند. عنایت‌الله ابلاغ سرپرست ریاست معادن و پترولیم حکومت طالبان در کاپیسا دیروز شنبه به رسانه‌ها گفت این سنگ‌ها اول از کاپیسا به ننگرهار و از آن‌جا به خارج صادر خواهد شد.

نفرایت یک سنگ گران‌بها است که در ساختن گردن‌بند، دست‌بند، گوش‌واره و دیگر جواهرات و ظروف زینتی از آن کار گرفته می‌شود. کمتر از سه سال قبل بعد از آن‌که طالبان دوباره قدرت را در افغانستان به دست گرفتند در مورد استخراج معادن مختلف افغانستان با شرکت‌های خارجی قراردادها را امضا کردند.

بعضی از شاهدان شکایت می‌کنند که در این قراردادها شفافیت وجود ندارد و کارهای استخراج معادن هم معیاری نیست.

کمیسیون عالی ملل متحد در امور مهاجرین سیلاب‌های اخیر در افغانستان را ویران‌کننده خواند

سیلاب - بغلان، افغانستان
سیلاب - بغلان، افغانستان

کمیسیون عالی ملل متحد در امور مهاجرین می‌گوید که سیلاب‌های اخیر در افغانستان ویران‌کننده بوده است. دفتر عمومی این اداره دیروز در صفحه ایکس (توئیتر سابق) نوشته که مردم بعد از آن‌که همه چیز را از دست دادند، کوشش می‌کنند که زندگی خود را دوباره عادی سازند و خانه‌های خود را دوباره ایجاد کنند.

کمیسیون عالی ملل متحد در امور مهاجرین همچنان می‌گوید که با شرکای خود در مناطق سیلاب‌زده حضور دارند و کمک‌های اضطراری را به مردم می‌رسانند.

برنامه غذائی جهان گفته که در سیلاب‌های ماه جاری میلادی ۵۴۰ نفر در افغانستان جان باخته و هزاران تن دیگر زخمی شده‌اند.

اما گمان می‌رود که این ارقام بیشتر از این باشد.

چهل قلم آثار باستانی در ولایت غور کشف شده است

تصویر نمادین، آثار باستانی در افغانستان
تصویر نمادین، آثار باستانی در افغانستان

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در غور اعلام کرد که ۴۰ قلم آثار تاریخی از ساحهٔ منار جام در این ولایت کشف شده است.

این ریاست در خبرنامه‌ای امروز اعلام کرد که این آثار به موزهٔ محلی غور منتقل شده است. در ادامه آمده است که این آثار مربوط به دورهٔ غوریان است و متخصصان بیشتر روی تشخیص دوره‌بندی و قدمت آن‌ها کار خواهند کرد.

بر اساس خبرنامه، این آثار عمدتاً شامل مجسمه‌ها و ظروف فلزی هستند. سیلاب‌های ویرانگر و مرگباری که اخیراً در غور اتفاق افتاده، منار تاریخی جام را با خطر فروپاشی روبرو کرده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG