لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۱۳

منزه کاکر: ۹ کودک افغان از سوی یک محکمه کراچی به یک ماه حبس محکوم شده اند


کودکان افغان در بازداشت پولیس در شهر کراچی پاکستان - عکس از آرشیف
کودکان افغان در بازداشت پولیس در شهر کراچی پاکستان - عکس از آرشیف

منزه کاکر، وکیل مدافع زندانیان افغان در شهر کراچی پاکستان می‌گوید، ۹ کودک افغان که بین ۸ تا ۱۰ ساله هستند، از سوی یکی از محکمه‌های شهر کراچی به یک ماه حبس محکوم شدند.

او گفت که این ۹ کودک که دانش‌آموزان یک مدرسه شهر کراچی بودند، حدود یک و نیم ماه قبل از بیرون مدرسه‌شان بازداشت شده بودند که به اساس فیصله روز دوشنبه یکی از محکمه‌های شهر کراچی، پس از سپری کردن یک ماه حبس دوباره به افغانستان فرستاده خواهند شد.

منزه کاکر روز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت، خانواده‌های این کودکان در افغانستان هستند و آنان برای فراگیری آموزش‌های دینی به پاکستان آمده بودند:
"این‌ها ۹ کودک بودند که یک و نیم ماه قبل پولیس بازداشت‌شان کرده بود، این‌ها از مدرسه بیرون شده بودند که پولیس بازداشت‌شان کرده بود، محکمه دیروز برای آنها یک ماه جزا تعیین کرده و این را گفت که پس از یک ماه آنها به افغانستان دیپورت می‌شوند."

بانو کاکرافزود، در یک و نیم ماه گذشته این کودکان هیچ تماسی از سوی خانواده‌های شان دریافت نکردند.

بانو کاکر با نشر تصاویر برخی از این کودکان و حکم محکمه در صفحۀ ایکس خود نوشته است که با این کودکان به عنوان مجرم برخورد شده و غیرمنصفانه محکوم شدند.

بانو کاکر همچنان ویدیویی را در صفحۀ ایکس خود منتشر کرده است که نشان می‌دهد، یک کودک افغان در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده، با صنفی‌ها و آموزگاران خود خداحافظی می‌کند.

در همین حال قنسولگری افغانستان تحت کنترل حکومت طالبان در شهر کراچی می‌گوید، تلاش‌ها برای رهایی این کودکان در جریان است.

عبدالجبار تخاری، سرپرست این قنسولگری در شهر کراچی به رادیو آزادی گفت:
"ما برای این ۹ کودک وکیل گرفتیم و وکیل ما کارهای شان را تکمیل کرده می‌رود، مدت یک ماه حبس‌شان را هم خلاص کردیم و انشاالله تا چند روز دیگر آنها را به کشور می‌فرستیم."

آقای تخاری از رهایی ۱۲ کودک دیگر نیز از زندان‌های شهر کراچی خبر داده و گفته که این کودکان هم به افغانستان فرستاده می‌شوند.

به اساس معلومات قنسولگری حکومت طالبان در شهر کراچی پاکستان در حال حاضر نزدیک به صد کودک دیگر افغان در زندان‌های کراچی بسر می‌برند که تلاش‌ها برای رهایی همۀ آنها ادامه دارد.

نگرانی‌ها از بازداشت و زندانی کردن کودکان افغان در حالی مطرح می‌شود که مهلت زمانی حکومت موقت پاکستان برای آغاز عملیات اخراج مهاجرین افغان از این کشور به روز سه‌شنبه پایان یافت.

بر اساس اظهارات اخیر سرفراز بوگتی، وزیر داخلۀ حکومت موقت پاکستان عملیات بازداشت و اخراج اجباری مهاجرین غیرقانونی از جمله حدود ۳ میلیون افغان پس از اول نوامبر آغاز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG