لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۱۵

کاکر: غیرقابل تحمل است که خاک افغانستان بر ضد پاکستان استفاده شود و طالبان نظاره‌ کنند


انوارالحق کاکر صدراعظم حکومت موقت پاکستان
انوارالحق کاکر صدراعظم حکومت موقت پاکستان

انوارالحق کاکر صدراعظم حکومت موقت پاکستان ادعا می‌کند که تحریک طالبان پاکستان در کشورهای آسیای مرکزی نه بلکه، در خاک افغانستان جابجا شده اند.

کاکر در گفت‌وگو با تلویزیون پاکستانی جیونیوز گفته است، این موضوع قابل تحمل نیست که خاک افغانستان برضد پاکستان استفاده می‌شود و طالبان تنها تماشا می‌کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به پرسش‌های رادیو آزادی در بارۀ اظهارات صدراعظم حکومت موقت پاکستان پاسخ نداد، اما پیش از این بارها به رادیو آزادی گفته است، آنان اجازه نمی‌دهند که از خاک افغانستان برضد کشورهای دیگر استفاده شود.

اما صدراعظم حکومت موقت پاکستان می‌گوید، طالبان می‌دانند که افراد تحریک طالبان پاکستان (تی تی پی) از کجا بر ضد پاکستان عملیات انجام می‌دهند.

او افزود: "طالبان باید این تصمیم را بگیرند که تحریک طالبان پاکستان (تی تی ‌پی) را به ما می‌سپارند و ‌یا خودشان برضد آنان دست به کار می‌شوند."

انوارالحق کاکر در این گفت‌وگو به مذاکرات دو سال پیش هیئت پاکستانی و اعضای تحریک طالبان پاکستان نیز اشاره کرده و گفته که در این مذاکرات عملاً افراد تی پی پی دخیل بودند.

صدراعظم حکومت موقت پاکستان این اظهارات را در حالی مطرح می‌کند که پیش از این نیز بارها انتقادهای مختلف بر حکومت طالبان داشته و رژیم کنونی آنان را غیرمشروع خوانده است.

انوارالحق کاکر در یک نشست خبری به تاریخ ۸ نومبر در اسلام‌آباد همچنان گفته بود، در اوایل سال ۲۰۲۳ یک هیئت بلند پایۀ پاکستان حین سفر به کابل از طالبان خواسته بودند که از میان پاکستان و تحریک طالبان پاکستان (تی تی پی) یکی را انتخاب کنند.

آصف درانی، نمایندۀ ویژه پاکستان برای افغانستان نیز هفتۀ پیش در گفت‌وگو با یک رسانۀ آنلاین به نام Ambassadors lounge ادعا کرده بود که نزدیک به ۶ هزار افراد مسلح تحریک طالبان پاکستان در افغانستان اند و در حملات بر مناطق سرحدی پاکستان دست دارند.

اما حکومت طالبان این ادعا را رد کرده بود.

به شمول لوی درستیز، برخی دیگر از مقام‌های پاکستان نیز در مورد موجودیت افراد تحریک طالبان پاکستانی در افغانستان و دخیل بودن افغان‌ها در ناامنی پاکستان چنین انتقاد‌هایی را داشته اند.

اما چندی پیش، حکومت طالبان در یک اعلامیه مفصل در پاسخ به این ادعاها گفت، افغانستان مسئول ناکامی امنیتی هر کشور در منطقه نیست.

این در حالی است که هر از گاهی برخی دیگر کشورها از جمله کشورهای منطقه هم از حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان تحت حاکمیت طالبان نگرانی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG