لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۴۶

مسئولان "کونر کلتوری تولنه" میزبانی از مقام طالبان در شهر کلن جرمنی را رد کرد


عبدالباری عمر، رئیس ادارۀ ملی غذا و ادویۀ حکومت طالبان
عبدالباری عمر، رئیس ادارۀ ملی غذا و ادویۀ حکومت طالبان

عزیز سرشار یک مسئول "کونر کلتوری تولنه" یا انجمن فرهنگی کنر در جرمنی رد می‌کند که این انجمن میزبان نشست با یک مقام حکومت طالبان در شهر کلن جرمنی بوده است.

او که دعوت‌نامۀ مربوط به این نشست را در صفحۀ فسبوکش نشر کرده بود، روز یک‌شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، شماری از افغان‌های ساکن شهر کلن جرمنی نشستی را به هدف در میان گذاشتن پیشنهادات و انتقادات‌شان با عبدالباری عمر، رئیس ادارۀ ملی غذا و ادویه طالبان برگزار کردند.

عزی سرشار گفت که این مقام طالبان با داشتن ویزۀ شینگن برای اشتراک در یک کنفرانس بین‌المللی وارد هالند شده بود و با برخی از افغان‌های مقیم جرمنی نیز دیدار داشته است:
"در مورد محدودیت‌های آموزشی دختران در افغانستان، سهم زنان در حکومت، حقوق زنان، قانون اساسی، لویه جرگه، انتخابات، حقوق متقاعدین، فرار کدرها از کشور و شماری از مسائل مهم دیگر که افغان‌ها با آن روبه‌رو اند که درد مشترک همۀ ما است، در این موارد ما با او صحبت کردیم که تا حد زیاد از سوی برخی افغان‌ها تحریف شده که جای بسیار تاسف است."

 حضور مقام طالبان در شهر کولن، مقامهای جرمنی در این باره "تحقیق میکنند"
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

سفر عبدالباری عمر، رئیس ادارۀ ملی غذا و ادویۀ حکومت طالبان به اروپا پس از آن رسانه‌ای و واکنش‌ برانگیز شد که ویدیوی سخنرانی او در نشستی ظاهراً با میزبانی برخی افغانان مقیم جرمنی در شهر کلن رسانه‌ای شد.

او همچنان روز شنبه در صفحۀ ایکس خود (توییتر سابق) نوشت که در جریان سفرش به اروپا، با افغان‌ها در کشورهای هالند، بلجیم، سلواکیا و جرمنی ملاقات کرده که تصاویر این دیدارها را بعداً منتشر خواهد کرد.

اما برخی از افغان‌ها و فعالان حقوق زنان به سفر این مقام طالبان به کشورهای اروپایی و سخنرانی‌اش در جمع افغان‌های مقیم این کشورها واکنش نشان داده اند.

تمنا پریانی، یکی از فعالان حقوق زن
تمنا پریانی، یکی از فعالان حقوق زن

از جمله تمنا پریانی، یکی از فعالان حقوق زن که دور چهارم اعتراض‌اش را به منظور به رسمیت شناختن سیاست‌های حکومت طالبان در برابر زنان به عنوان "آپارتاید جنسیتی" از شهر کلن آغاز کرده، در یک پیام نوشتاری به رادیو آزادی گفت که از لحظۀ حضور این مقام طالبان در شهر کلن احساس امنیت و آرامش ندارد.

او افزود که استقبال شماری از افراد در این شهر از این مقام طالبان او را به یاد هجوم افراد طالبان برخانه‌اش در کابل بر او و خواهرانش و روزها و شب‌های طولانی در زندان و شکنجه انداخته است.

پس از واکنش‌های گسترده به سفر این مقام حکومت طالبان، حکومت هالند گفته که در حال بررسی اشتراک یک مقام ارشد طالبان در کنفرانس سازمان جهانی صحت (دبلیو اچ او) است که از ۶ تا ۸ نومبر در شهر هاگ آن کشور برگزار شده بود.

ارنست کویپرز وزیر صحت هالند، پس از منتشر شدن یک عکس او با عبدالباری عمر، رئیس ادارۀ ملی غذا و ادویۀ حکومت طالبان، روز شنبۀ در حساب ایکس خود (توییتر سابق) بابت این عکس معذرت خواست.

وزارت خارجۀ جرمنی هم با نشر اعلامیه‌ای در صفحۀ ایکس (توییتر سابق) خود حضور نمایندۀ طالبان در شهر کلن را محکوم کرده است.

وزارت خارجۀ جرمنی گفته که حکومت جرمنی از سفر این مقام طالبان آگاه نبوده و ویزۀ جرمنی را برایش نداده است.

XS
SM
MD
LG