لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۰ قوس ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۰۵

مجلهٔ فوربس: در زمینه محو پولیو پیشرفت های چشمگیری در جهان صورت گرفته است


تصویر آرشیف: کمپاین تطبیق واکسین
تصویر آرشیف: کمپاین تطبیق واکسین

مجله فوربس

  • مجله فوربس در مطلبی به موضوع کمپاین های تطبیق واکسین پولیو در سال ۲۰۲۳ پرداخته و گفته که در سطح جهان پیشرفت های خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

افغانستان و پاکستان دو کشور در جهان اند که هنوز هم مواردی از ابتلا به پولیو در آن وجود دارد.

این مجله در ادامه گفته است که در سال جاری در افغانستان و پاکستان یازده مورد از ابتلا به بیماری پولیو ثبت شده است.

این درحالی است که در سال ۲۰۱۹ به تعداد ۱۷۶۰ مورد ابتلا به این بیماری و در سال ۲۰۲۰ یکصد و چهل مورد تایید شده بود.

به نوشته فوربس به این ترتیب دیده میشود که پولیو یا مرض فلج ۹۹ اعشاریه ۹ در صد محو گردیده است.

تعداد مبتلایان به این بیماری در سال ۱۹۷۹ سه صد و پنجاه هزار تن ذکر شده بود.

فوربس در ادامه گفته است که در حال حاضر مراکز اساسی موجودیت پولیو در ولایت ننگرهار أفغانستان و مناطق شمال شرق پاکستان است که در ایالت خیبر پشتونخواه واقع شده. فوربس درحالی از پیشرفت ها در این مورد سخن زده است که پاکستان در حال حاضر دست به اخراج صد ها هزار مهاجر أفغان زده که نگرانی های را در مورد گسترش این بیماری بر انگیخته است.
.

روزنامه گلوبل ایند میل

  • روزنامه کانادایی گلوبل ایند میل در تازه ترین شماره خود حکایت یک زوج أفغان را به نشر رسانده که در پاکستان در انتظار دریافت ویزه کانادا بودند٬ اما اخراج شده و به أفغانستان برگشته اند.

به نوشته روزنامه٬ این زن و شوهر از ترس طالبان مخفیانه زنده گی می کنند و در تلاش اند تا برای بار دوم از أفغانستان فرار کنند.

این روزنامه از سختی های که این زوج در پاکستان متحمل شده بودند نیز یاد کرده است از این جمله این که چگونه پولیس پاکستان به آزار و اذیت آنان پرداخته و از آنان پول گرفته بودند. با آنکه این دو تن اسناد از سوی کانادا نیز داشته اند٬ اما به این اسناد اعتنایی نشده است.

حکومت پاکستان از اول ماه نوامبر به این طرف روند اخراج اجباری مهاجرین افغان را آغاز کرده است و تاکنون سه صد و چهل هزار تن از مهاجرین افغان را که گفته میشود فاقد اسناد بودند٬ اخراج کرده است.

در میان کسانی که اخراج شده اند افرادی نیز هستند که در حکومت قبلی افغانستان کار کرده بودند و برخی نیز نظامیانی بودند که دربرابر طالبان می جنگیدند٬ اما حالا با برگشت به افغانستان٬ زنده گی آنان با خطر مواجه است.

XS
SM
MD
LG