لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۶ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۵۲

افغانستان

گذرگاه تورخم به رفت و آمد موتر های باربری گشوده شد

موتر ها باربری که با عبور از گذرگاه تورخم وارد افغانستان میشوند
موتر ها باربری که با عبور از گذرگاه تورخم وارد افغانستان میشوند

یک مسئول اتاق مشترک تجارت و سرمایه گذاری افغانستان و پاکستان می گوید که گذرگاه تورخم به روی موترهای باربری بازگشوده شد.

خان جان الکوزی در پیامی به رادیو آزادی امروز (سه شنبه، بیست و یکم نومبر) گفت که به دنبال مذاکرات میان مقام های طالبان با جانب پاکستان رفت و آمد وسایط باربری از تورخم از سر گرفته شد.

آقای الکوزی افزود که در مذاکرات گفته شد که بستن این گذرگاه کار کمیسارهای تورخم نیست بلکه باید مقام های طالبان و پاکستان در این مورد تصمیم بگیرند.

پیش از این، پاکستان گفته بود که تنها به آن عده از رانندگان موتر های باربری اجازه رفت و آمد از گذرگاه تورخم داده می شود که پاسپورت و ویزه داشته باشند.

اقدام بالمثل از سوی مقام های طالبان نیز به اجرا گذاشته شد.

تا هنوز مقام های ارشد طالبان در مورد باز شدن تورخم به روی وسایط باربری چیزی نگفته اند.

در گذشته از رانندگان موترهای باربری خواسته نمی شد که برای رفت وآمد میان دو کشور ویزه داشته باشند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

کمیسیون طالبان برای دعوت از شخصیت ها: تاکنون ۸۳۹ تن به افغانستان برگشته اند

چهره های شناخته شده یی که به افغانستان برمیگردند در میدان هوایی کابل مورد استفبال طالبان قرار میگیرند
چهره های شناخته شده یی که به افغانستان برمیگردند در میدان هوایی کابل مورد استفبال طالبان قرار میگیرند

کمیسیون ارتباط حکومت طالبان با شخصیت های افغان می گوید، از آغاز کار این کمیسیون، ۸۳۹ تن از شخصیت ها به افغانستان باز گشته اند و اکنون با خانواده های شان به آرامی بسر می برند.

خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان گزارش داده که این کمیسیون، به روز چهارشنبه(۲۴ اپریل) در یک اعلامیه، بار دیگر از افغان های که در کشور های خارجی به ویژه در همسایه های افغانستان زنده گی می کنند و در حکومت پیشین در اداره های نظامی و ملکی کار می کردند، خواست تا با خاطر راحت به کشور شان باز گردند زیرا به گفته اش هیچ خطری متوجه آنها نیست.

کمیسیون ارتباط حکومت طالبان با شخصیت های افغان هنگامی آمار تازه از بازگشت چهره ها و شخصیت ها به افغانستان را شریک کرده که شماری از مقام ها و کارمندان حکومت و نظامیان پیشین که اکنون در ایران و پاکستان مستقر اند، به رادیو آزادی ابراز نگرانی کرده اند که اگر به افغانستان باز گردند، با خطر روبرو می شوند و زنده گی شان مصئون نخواهد بود.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، از اگست سال ۲۰۲۱ به بعد بیش از ۶۰۰ هزار تن از افغانستان تنها به پاکستان پناه برده اند و نمی خواهند که بنابر نگرانی امنیتی، دو باره به افغانستان باز گردند.

ملا عبدالغنی برادر درکابل با معاون صدراعظم قزاقستان دیدار کرد

ملا عبدالغنی برادر در دیدار با معاون صدراعظم قراقستان که به کابل سفر کرده است
ملا عبدالغنی برادر در دیدار با معاون صدراعظم قراقستان که به کابل سفر کرده است

سریک ژومانگارین معاون صدراعظم قزاقستان و ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان در مورد احداث شبکه راه آهن گفتگو کرده اند.

دفتر ملا برادر به روز چهارشنبه(۲۴ اپریل) در شبکه ایکس، تویتر سابق گفت که آقای ژومانگارین چهارشنبه وارد کابل شد و در دیدار با مقام های طالبان گفت که قزاقستان آماده است تا در بخش های صنعت، تحصیلات عالی، معارف، صحت، بانکداری و حکومت داری به سیستم الکترونیکی همکاری کند.

در ادامه گفته شده که در دیدار دیروز روی مسایل مختلف سیاسی، اقتصادی، تجارتی، ترانزیتی و احداث شبکه راه آهن از قزاقستان به پاکستان از طریق ترکمنستان و افغانستان بحث و گفتگو شد.

قزاقستان حکومت طالبان را به رسمیت نمی شناسد اما با آنها تعامل برقرار کرده است.

در همین سلسله قرار است نمایشگاه مشترک افغانستان و قزاقستان در کابل به روز پنجشنبه(۲۵ اپریل) گشایش یابد.

به گفتۀ وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان، در این نمایشگاه که برای دو روز ادامه خواهد یافت، محصولات و تولیدات افغانستان و قزاقستان به نمایش گذاشته می شود.

مرکز خبرنگاران افغانستان خواهان آزادی سه خبرنگار شد که در خوست بازداشت شده اند

تصویر از صفحه مرکز خبرنگاران افغانستان
تصویر از صفحه مرکز خبرنگاران افغانستان

مرکز خبرنگاران افغان خواهان آزادی فوری سه خبرنگاری شد که در ولایت خوست دستگیر شده اند.

اسماعیل سعادت خبرنگار رادیو ناز، وحیدالله معصوم خبرنگار رادیو اقراء و احسان الله تسل خبرنگار رادیو صدای مردم حوالی ساعت ده روز دوشنبه از سوی ریاست امر بالمعروف و نهی از منکر این ولایت احضار شده و بعد توقیف شدند.

در گزارشی که مرکز خبرنگاران افغان در ویبسایت خود به نشر رسانده آمده است که این سه خبرنگار به اتهام نشر موسیقی و بر قرار کردن ارتباط تلفونی با شنونده گان زن دستگیر شده اند.

امیرخان متقی با یک هیئت مالیزیایی در کابل دیدار کرد

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان
امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان

یک هیئت حکومت مالیزیا امروز در کابل با امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان ملاقات کرد.

در این ملاقات هیئت مالیزیا تعهد نمود که کولالامپور به دیپلوماتهای افغان کورسهای تعلیمی فراهم می کند.

داتو شازلینا یک عضو هیئت مالیزیا گفت کشورش متعهد است که به دیپلوماتهای افغان کورسهای کوتاه مدت مهیا بسازد و همچنان در فراهم ساختن کورسهای مسلکی در بخش های تکنالوژی معلوماتی و محاسبه و رشد برای مامورین افغان و تنظیم برنامه های مسلکی باآنها همکاری خواهد کرد.

هیئت بلند رتبه مالیزیا به شمول مقامات وزارت های خارجه ، داخله و دفاع و همچنان مشاورین صدر اعظم این کشور اند که به هدف دیدار با مقامات طالبان به کابل سفر کرده اند.

در جریان کمتر از ده روز بیشتر از ۷ هزار مهاجر افغان از پاکستان اخراج شده اند

روند اخراج مهاجرین افغان از پاکستان
روند اخراج مهاجرین افغان از پاکستان

با وصف تقاضای یک تعداد ادارات بین المللی حقوق بشر از پاکستان که پناهجویان افغان را با زور از خاک خود خارج نکند، روند اخراج همچنان ادامه دارد.

نظر به احصایه های که دیروز ۲۳ اپریل به نشر رسیده از ۱۳ تا ۲۲ ماه اپریل هفت هزار و چهل و یک افغان از پاکستان به افغانستان برگشته اند.

حکومت پاکستان در ماه نومبر سال گذشته مرحله اول اخراج افغانها را از این کشور آغاز کرد که تا حال تقریبا ۵۴۳ هزار افغان را از خاک خود بیرون کرده است.

سه طفل در نتیجه انفجار یک سرگلوله در کندهار، جان باختند

ولایت کندهار در نقشه افغانستان
ولایت کندهار در نقشه افغانستان

مقامات محلی در کندهار می گویند که در نتیجه انفجار یک سرگلوله سابقه در ولسوالی معروف این ولایت سه طفل کشته شده اند.

ریاست مبارزه با حوادث در کندهار دیروز طی اعلامیه گفت که این حادثه در ناحیه هفتم ولسوالی معروف زمانی رخداد که یک مرمی سابقه در کوه ، جای که پنج کودک بازی می کردند، انفجار کرد.

نظر به اعلامیه دو طفل دیگر در این حادثه زخمی شدند.

وزارت رسیده گی به حوادث حکومت طالبان روز ۱۵ ماه حمل گفته بود که در سه ماه گذشته در نتیجه انفجار مهمات منفجر ناشده ۳۷ نفر کشته و ۷۱ نفر دیگر زخمی شده اند.

یک محکمه در امریکا درخواست برای به چالش کشیدن تحریم مقامات سابق حکومت افغانستان را رد کرد: گلوبل سنکشنز

میر رحمان رحمانی رئیس پیشین مجلس نماینده گان افغانستان
میر رحمان رحمانی رئیس پیشین مجلس نماینده گان افغانستان

یک وبسایت حقوقی بریتانیایی خبر داده است که محکمه ای ناحیه کلمبیا در ایالات متحده درخواست برای به چالش کشیدن اعلام قبلی دو نهاد حکومت ایالات متحده در مورد میر رحمان رحمانی رئیس سابق ولسی جرگه جمهوری مخلوع افغانستان، پسرش و نیز نهادهای مربوط به آنان را رد کرده است.

وبسایت گلوبل سنکشنز روز سه شنبه، ۲۳ اپریل، در این مورد یک سند قضایی مورخ ۱۹ اپریل را نیز ضمیمه کرده است. این وبسایت تحریم های جهانی به شمول تحریم هایی را که ایالات متحده وضع می کند، پوشش می دهد.

اما از سند قضایی ضمیمه شده بر می آید که این قضیه به پایان نرسیده است و روند قضایی ادامه خواهد یافت.

پیش از این، وزارت خزانه داری ایالات متحده در بیانیه ای در یازدهم دسامبر سال ۲۰۲۳ بر میر رحمان رحمانی، پسرش اجمل رحمانی و نیز ۴۴ نهاد مرتبط به آنان به دلیل آنچه دخالت در فساد فراملی خوانده بود، تحریم وضع کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز در عین تاریخ در بخشی از بیانیه مفصلش درباره ترویج حسابدهی و مقابله با فساد در جهان رحمانی ها را به "دزدی میلیون ها دالر از قراردادهای مواد سوخت که از سوی حکومت ایالات متحده تمویل می شد،" متهم کرد

اما در آن زمان، میر رحمان رحمانی در اعلامیه مشترک در صفحه فیس بوک خود نوشت که اتهامات امریکا علیه خود و پسرش را "کاملا رد می کنند."

فساد اداری از معضلات بزرگ در جمهوری مخلوع افغانستان خوانده می شد.

تصحیح: در این خبر برخی معلومات تازه که در خبر قبلی تذکر نیافته بود، گنجانده شده است.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان به حفاظت از آثار باستانی ساحه عینک لوگر تاکید کرد

ساحه معدن مس عینک در ولایت لوگر که بیرق چین نیز در آن مشاهده میشود
ساحه معدن مس عینک در ولایت لوگر که بیرق چین نیز در آن مشاهده میشود

وزیر اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان می گوید که با تطبیق پروژه استخراج مس عینک از آثار باستانی در ساحه معدن، باید حفاظت شود.

آژانس خبری باختر در کنترل طالبان روزسه شنبه(۲۳ اپریل) در شبکۀ ایکس(تویتر سابق)، نوشته که مولوی خیرالله خیر خواه سرپرست این وزارت به روز سه شنبه در ملاقات با سونگ ون بینگ رئیس شرکت چینی که استخراج مس عینک با آن قرار داده شده، روی حفاظت از آثار باستانی در حین کاوش، تاکید کرده است.

سونگ ون بینگ نیز اطمینان داده که آنها تلاش می کنند تا پروژه میس عینک به گونه ای اجرا شود که آثار فرهنگی آسیب نبیند.

پروژۀ استخراج مس عینک در زمان جمهوری مخلوع افغانستان نیز با شرکت چینی ( ام سی سی ) قرار داده شده بود، اما تطبیق آن به دلیل موجودیت یک شهرک باستانی در ساحۀ معدن، با تاخیر مواجه شد.

امیر خان متقی بار دیگر مخالفت خود را با تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان ابراز کرد

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان
امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان

امیرخان متقی وزیر امور خارجه طالبان در دیدار با نماینده روسیه بار دیگر مخالفت خود را با تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان اعلام کرد.

متقی و ضمیر کابلوف به روز سه شنبه در کابل دیدار کردند.

وزارت امور خارجه طالبان از قول متقی گفته که با سازمان ملل متحد در حال گفتگو هستند و بعد از وضاحت کامل در مورد نشست آینده در شهر دوحه پایتخت قطر موقف خود را اعلام خواهند کرد.

سازمان ملل متحد در نظر دارد تا نمایندۀ ویژه ای را به افغانستان بفرستد تا بتواند با مقامات طالبان در مورد خواست های جهان مستقیم صحبت کند و نقش هماهنگ کننده را ایفا کند.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه گفته که توافق مقامات طالبان باید در بارۀ هر نشستی در مورد افغانستان دایر می شود، اتخاذ شود. کابلوف توصیه کرده که جهان باید تماس خود را با طالبان، بر اساس مکانیزم های دوجانبه، نه چندجانبه، حفظ کند.

نماینده ویژه روسیه برای افغانستان با سراج الدین حقانی در کابل دیدار کرد

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان
ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان و سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله حکومت طالبان امروز باهم دیدار کردند.

وزارت داخله حکومت طالبان در شبکه ایکس، توییتر سابق نوشته است که روابط دوجانبه میان افغانستان و روسیه و مسائل امنیتی و سیاسی در منطقه از مسائل مورد بحث میان دو طرف بود.

روسیه در اوایل ماه روان میلادی گفت که با طالبان کار می کند تا آن ها را از لیست سازمان های تروریستی مسکو بیرون کند.

به گزارش خبرگزاری تاس، دیمتری پیسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت به شکلی از اشکال باید تماس با طالبان را حفظ کنند.

دیمتری پیسکوف چند روز پس از حمله مسلحانه بر تالار کنسرت در مسکو در باره احتمال حذف شدن طالبان از لیست سازمان های تروریستی مسکو سخن گفت.

گروه دولت اسلامی معروف به داعش، رقیب طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG