لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۲۱

افغانستان

فعالان جنبش تحفظ پشتون در اروپا خواهان توقف روند اخراج مهاجرین افغان از پاکستان شدند

تصویر آرشیف
تصویر آرشیف

شماری از فعالان جنبش تحفظ پشتون در اروپا در مقابل دفتر سازمان ملل متحد در ژینو به رفتار مقامات پاکستانی با مهاجرین افغان اعتراض کرده اند.

فضل الرحمن افریدی یکی از فعالان جنبش تحفظ پشتون دیروز (چهارشنبه ۲۹ نوامبر) به رسانه ها گفت که اخراج پناهجویان افغان توسط حکومت پاکستان، در تخطی با قوانین بین المللی است و پاکستان باید بطور عاجل جلو اخراج افغان ها را بگیرد.

این در حالیست که دیده بان حقوق بشر در گزارش اخیر خود پولیس پاکستان را به آزار و اذیت و زندانی ساختن پناهجویان افغان متهم کرده است.

پاکستان در اوایل ماه اکتبر اعلام کرد که همۀ پناهجویان افغان بدون اسناد باید تا اول نوامبر این کشور را ترک کنند، در غیر آن اخراج خواهند شد.

بر اساس گزارش ها، تا اکنون حدود ۴۰۰ هزار پناهجوی افغان از پاکستان به افغانستان اخراج شده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اداره هواشناسی افغانستان بارش برف و باران و احتمال سیلاب را در برخی ولایات پیش‌بینی کرده است

اداره هواشناسی از فردا چهارشنبه تا روز جمعه، افزایش سطح آب و سیلاب را در برخی حوزه‌های دریایی افغانستان پیش بینی کرده است.

وزارت انرژی و آب حکومت طالبان در خبرنامه خود در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق از برف باری و باران شدید و سرازیر شدن سیلاب در برخی مناطق هشدار داده است.

در خبرنامه احتمال سیلاب در ولایت‌های فراه، هلمند، غزنی، پکتیا، پکتیکا، لوگر، میدان وردک و پنجشیر پیش بینی شده است.

در خبرنامه از مردم خواسته شده که از کنار دریا‌ها دور شوند.

۱۱ عضو شورای امنیت ملل متحد سرکوب زنان و دختران از سوی طالبان در افغانستان را محکوم کردند

بیش از دو سوم اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد دیروز دوشنبه از طالبان خواستند که همه سیاست‌ها و فرمان‌های "ظلم و تبعیض" علیه زنان و دختران افغان، مشمول منع آموزش دختران بالاتر از صنف ششم و حق زنان برای کار و رفت و آمد آزادانه را، لغو کند.

در اعلامیه، ۱۱ عضو از ۱۵ عضو شورا امنیت، سرکوب زنان و دختران توسط طالبان از زمان به قدرت رسیدن دوباره آنها در آگست سال ۲۰۲۱ محکوم شده و بار دیگر بر مشارکت برابر آنها در زندگی عمومی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تاکید شده است.

کارولین رودریگز-بیرکیت سفیر گایان در سازمان ملل که ریاست دوره ای شورای امنیت را به عهده دارد، دیروز دوشنبه (۲۶ فبروری) پیش از آغاز نشستی در مورد افغانستان گفت که طالبان باید به صورت فوری پالیسی‌ها و فرمان‌هایی را لغو کنند که زنان و دختران را محدود کرده است.

۱۱ کشور عضو شورای امنیت اکوادور، فرانسه، گایان، جاپان، مالتا، سیرالئون، سلوانیا، کوریای جنوبی، سوئیس، بریتانیا و امریکا که از این اعلامیه حمایت می‌کنند، تاکید کردند که صلح پایدار در افغانستان تنها در صورتی می تواند برقرار شود که سیاست همه شمول به پیش ببرد و حقوق بشری همه افغانها از جمله زنان و دختران را رعایت کند.

چهار کشور شورای امنیت - روسیه، چین، موزامبیق و الجزایر اعلامیه را امضا نکردند.

آنتونی بلینکن در ائتلاف مقاومت اقتصادی زنان افغانستان، سخنرانی می‌کند

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا

قرار است، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا امروز سه شنبه (۲۷ فبروری) در اجلاس (AWER) ائتلاف مقاومت اقتصادی زنان افغانستان، سخنرانی کند.

دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا با نشر اعلامیه‌ای گفته که این اجلاس امروز ساعت هفت شام به وقت افغانستان در وزارت امور خارجه برگزار می شود.

وزارت خارجه امریکا و پوهنتون بوستون مشترکاً این نشست را میزبانی می کنند.

بر اساس اعلامیه، نمایندگان بخش خصوصی، جامعه مدنی، پوهنتون‌ها و برخی حکومت‌ها در نشست این ائتلاف دعوت شده اند و در مورد ابتکارات جدید ائتلاف و چگونگی اجرای آن با دیگر بازیگران و شرکا، مشترک بحث خواهند کرد.

ائتلاف مقاومت اقتصادی زنان افغانستان (AWER) یک مشارکت عمومی و خصوصی است که توسط وزیر خارجه بلینکن در سال ۲۰۲۲ راه اندازی شده است.

این نشست با هدف مشارکت فعال زنان و دختران افغان در جامعه افغانستان در حالی برگزار می شود که در دو سال و نیم حکومت طالبان در افغانستان، دختران از آموزش بالاتر از صنوف ششم و پوهنتون‌ها و همچنان زنان از کار در موسسات غیر دولتی و برخی از ادارات دولتی منع شده اند.

یک هیئت اقتصادی حکومت طالبان از بندر چابهار دیدن می کند

بندر تجارتی چابهار ایران
بندر تجارتی چابهار ایران

رسانه های ایران گزارش می دهند که یک هیئت اقتصادی حکومت طالبان از بندر چابهار دیدن می کند.

گزارش روزنامه انگلیسی زبان ایران تایمز می گوید که این هیئت اقتصادی و فنی برای بررسی فرصت های تجارتی و سرمایه گذاری مصروف بازدید از منطقه آزاد تجارتی و صنعتی چابهار است.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران از قول اکبر باور یکتن از مسئولان این بندر منتشر ساخت که هنگام بازدید این هیئت چندین پروژه مسکونی، اقتصادی وهوتل‌داری افتتاح خواهد شد.

افغانستان محاط به خشکه که در تجارت و ترانزیت از طریق پاکستان هر ازگاهی دچار مشکلات می‌شود تلاش دارد که تجارت خود را از مسیر بندر چابهار افزایش دهد.

وزیر خارجه ترکمنستان با امیر خان متقی دیدار کرد

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان دیروز دوشنبه با وزیر خارجه ترکمنستان رشید مردوف در مقر وزارت خارجه این کشور در عشق آباد ملاقات کرد.

حافظ ضیا احمد معاون سخنگوی وزارت خارجه حکومت طالبان با نشر این خبر در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق بدون جزئیات بیشتر گفت که در این ملاقات روی شماری از مسائل دو جانبه سیاسی، اقتصادی و انتقالات ترانزیت گفتگو شد.

امیرخان متقی به دعوت وزیر خارجه ترکمنستان در راس یک هیئت که در آن مسئولان وزارت معادن و پترولیم، اداره خط آهن و شرکت برشنا نیز شامل اند از این کشور همجوار بازدید می‌کند.

کریکت بورد افغانستان تیم ایرلند را به ضیافت شام دعوت کرد

کریکت بورد افغانستان تیم ایرلند را در آستانه مسابقات در امارات متحده عربی روز دوشنبه به ضیافت شام دعوت کرد.

اکبر محمد پکتیان مدیر بخش تجارتی کریکت بورد در آغاز این ضیافت از مهمانان با این کلمات پذیرایی کرد:
"سلام و شب بخیر قهرمانان و مقامات بزرگوار! ما اینجا برای ضیافت شام گرد هم آمده ایم. برای آمادگی جهت یکی دیگر از رقابت های خاص و برجسته میان دو کشور. البته که برای آغاز کردن یک رقابت عالی کریکت بهتر است که یک غذای شام عالی و قشنگ با رقیب خود داشته باشید."

یگانه بازی تست ضمن این سلسله رقابت ها میان دو تیم فردا چهارشنبه برگزار می‌شود. سپس هر دو تیم سه بازی یکروزه بین المللی خواهند داشت که هفته آینده آغاز می شود و بدنبال آن هر دو تیم سه بازی بیست اوره دارند.

تیم افغانستان ضمن آمادگی برای جام جهانی بیست اوره، قبل از این مسابقاتی با تیم های سریلانکا، هند و امارات متحده عربی داشت.

جام جهانی ۲۰ اوره با اشتراک ۲۰ تیم برتر جهان از تاریخ دوازدهم جوزا به میزبانی ایالات متحدۀ امریکا و ویست اندیز آغاز میشود و الی تاریخ نهم سرطان ادامه خواهد داشت.

یک مقام ملل متحد: حکومت طالبان پالیسی‌های خود علیه زنان را فوراً لغو کند

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد می گوید که اقدامات تبعیض آمیز طالبان علیه دختران و زنان در افغانستان را محکوم می‌کنند.

کارولین رودریگز-بیرکیت سفیر گایان در سازمان ملل که ریاست دوره ای شورای امنیت را به عهده دارد، بیانیه را به نمایندگی از گروه تعهدات مشترک زنان، صلح و امنیت با تاکید بر رعایت حقوق بشری در افغانستان تحت حاکمیت طالبان به خوانش گرفت.

این بیانیه پیش از آغاز نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان منتشر شد.

در بیانیه آمده است که اعضای این گروه از حکومت طالبان می خواهد تا پالیسی های خود علیه زنان را بگونه فوری لغو کند، از جمله ممنوعیت بر آموزش دختران بالاتر از صنف ششم، ممنوعیت کار زنان، محدودیت بر گشت و گذار آنها و محدودیت بر آزادی بیان.

خانم رودریگز-بیرکیت در پاسخ به سوالی در مورد تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفت که تا کنون کسی برای این سمت نامزد نشده است.

تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان یکی از موضوعات عمده نشست امروز شورای امنیت است که طالبان پیشاپیش با آن مخالفت نشان داده اند.

ریچارد بنت گزارش جدیدش از وضعیت حقوق بشر در افغانستان را ارائه می کند

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان
ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان

یک مقام ملل متحد می گوید که گزارش جدیدش در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان در ۵۵ مین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پیشکش می شود.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان از این موضوع امروز خبر داد.

این نشست روز پنج شنبه این هفته ساعت ۶:۳۰ عصر به وقت افغانستان برگزار می شود.

آقای بنت امروز دوشنبه (۲۶ فبروری) در شبکه اجتماعی ایکس یا توییتر سابق بدون جزئیات بیشتر در باره محتوای گزارش گفت، گزارش برای تبادل نظر میان حکومت‌ها و جامعه مدنی به اجلاس پیشکش می شود.

این دومین بار در هفته جاری است که دو نهاد مهم سازمان ملل در مورد وضعیت افغانستان گفتگو می کنند.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز در نشستی در عقب دروازه‌های بسته در مورد وضعیت افغانستان بحث کند.

این نشست‌ها در حالی برگزار می شود که طالبان حاکم بر افغانستان به نقض جدی حقوق بشر به ویژه در زمینه‌های آموزشی و کار برای دختران و زنان متهم شده اند.

طالبان یک تن را در ولایت جوزجان اعدام کردند

موقعیت ولایت جوزجان در نقشه عمومی افغانستان
موقعیت ولایت جوزجان در نقشه عمومی افغانستان

براساس حکم ستره محکمه طالبان امروز دوشنبه (۲۶ فبروری) یک تن در ولایت جوزجان اعدام شده است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان با نشر اعلامیه ستره محکمه در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق گفته که این حکم به گفته‌ای او بر یک قاتل در ولایت جوزجان از سوی ستره محکمه طالبان تطبیق شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک شاهد عینی می‌گوید که این اعدام در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان در هنگام بارش شدید برف صورت گرفت، به طوریکه برادر مقتول با تفنگ پنج گلوله به مجرم شلیک کرد.

این سومین حکم اعدام در یک هفته است که توسط طالبان اجرا می شود.

پیش از این دو تن به اتهام قتل در ملاء عام در غزنی، اعدام شدند.

هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و عفو بین‌الملل در واکنش به اعدام این دو نفر در غزنی از حکومت طالبان خواسته بودند تا از هرگونه اعدام در این کشور جلوگیری کند.

این پنجمین اعدامی است که از زمان به قدرت رسیدن دو باره طالبان در افغانستان صورت می گیرد.

طالبان پس از بازگشت به قدرت در افغانستان بر خلاف وعده های قبلی شان در مورد اینکه از رفتارهای معتدل کار خواهند گرفت، محدودیت های گسترده‌ای بر حقوق بشری در افغانستان وضع کرده اند.

کمپاین واکسین پولیو در۲۱ ولایت افغانستان آغاز شد

تطبیق واکسین پولیو بر یک کودک از سوی یک کارکن صحی در یکی از ولایات افغانستان - عکس از آرشیف
تطبیق واکسین پولیو بر یک کودک از سوی یک کارکن صحی در یکی از ولایات افغانستان - عکس از آرشیف

وزارت صحت عامه حکومت طالبان می‌گوید که کمپاین واکسین پولیو یا فلج کودکان از امروز دوشنبه (۲۶ فبروری) در ۲۱ ولایت افغانستان آغاز شده است.

شرافت زمان سخنگوی این وزارت به خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان گفته که این کمپاین، ۴ روز دوام می کند که در جریان آن ۷ اعشاریه ۶ میلیون کودک زیر پنج سال واکسین می شوند.

وزارت صحت عامه طالبان از خانواده‌ها و علمای کرام خواسته تا در تطبیق واکسین پولیو کمپینرهای آنها را کمک کنند.

در افغانستان در سال ۲۰۲۳ ، شش واقعه مثبت پولیو ثبت شد که همه مربوط ولایت ننگرهار می شدند.

امسال تا اکنون هیچ واقعه از این بیماری در افغانستان ثبت نشده است.

افغانستان و پاکستان تنها دو کشوری در جهان استند که بیماری فلج کودکان یا پولیو در آنها محو نشده است.

با اخراج اجباری صد‌ها هزار پناهجوی افغان از پاکستان، نگرانی‌ها از احتمال افزایش بیماری پولیو در افغانستان بیشتر شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG