لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۱۱

ورود بیماران افغان به پاکستان بر اساس برگۀ "توکن" برداشته شد


آرشیف - انتقال یک بیماری افغان پس از تداوی در پاکستان به افغانستان.
آرشیف - انتقال یک بیماری افغان پس از تداوی در پاکستان به افغانستان.

در پی اخراج اجباری مهاجران فاقد اسناد افغان از پاکستان و وضع محدودیت‌ها بر ورود افغانان به این کشور، حالا شماری از بیمارداران شکایت دارند که بدون داشتن ویزا برایشان اجازۀ ورود به پاکستان داده نمی‌شود.

زرمینه، یکی از آنان به رادیو آزادی گفت، حکومت پاکستان چند روز قبل به پسر کاکا و برادرزاده‌اش که هردو شدیداً بیمار بودند، در دروازۀ تورخم اجازۀ ورود بدون ویزا را نداد.

او افزود که پسر کاکایش پس از دو روز انتظار در تورخم جان باخت:
"پسرکاکای من که دفعتاً در ظرف یک هفته تب شدید پیدا کرده بود به کمک شفاخانه افغان جاپان برایش امبولانس و توکن داده شده بود، زمانی که در تورخم آمدن از این که ویزا نداشتن دو روز منتظر ماندن بدبختانه مریض ما فوت کرد و برادرزادۀ من که مشکل تنفسی دارد، همین قسم شد بعداً به ۸۵۰ دالر ویزا گرفتن و پاکستان آوردن برای تداوی."

شیذر صمیم بانوی دیگری که می‌گوید برادرش بیماری دوامدار کلیه دارد که هر از گاهی برای درمان به پاکستان می‌رود، اما این بار بدون داشتن ویزا برایش اجازۀ عبور داده نشد:
"برادر من هفت سال می‌شود از تکلیف گرده رنج می‌برد، چهار بار سال‌های قبل در پاکستان عملیات شده، اما امسال دوباره گرده‌هایش تولید سنگ کرد، باید روانش می‌کردیم توکن را هم گرفتن اما در مرز اجازۀ عبور را برایشان ندادند، داکتران گفتن به احتمال زیاد، به دلیل داشتن سنگ زیاد گرده‌هایش از فعالیت بماند."

این موضوع شماری از خانواده‌های دیگر افغان را که تصمیم ادامۀ تداوی بیماران‌شان را در پاکستان دارند و گرفتن ویزا برایشان دشورا است، نگران کرده است.

مصور، یکی از آنان می‌گوید، شوهر خواهرش بیماری سرطان دارد و قبلاً پنج بار برای تداوی به پاکستان رفته و برای مرحلۀ بعدی درمانش باید باز هم به پاکستان برود:
"یازنۀ من بیماری سرطان دارد تا حال پنج مرتبه برایش در پاکستان واکسین تطبیق کردیم و حالا قرار است برای گرفتن واکسین ششم برود پاکستان، اما توان گرفتن ویزا و پاسپورت را ندارد، اقتصادش هم بسیار خراب است. ما می‌خواهیم تا این مشکل هرچه زودتر حل گردد."

ملا عادل، سخنگوی والی حکومت طالبان در ننگرهار نیز این مشکل را تأیید کرده و با فرستادن یک پیام کوتاه نوشتاری به رادیو آزادی گفته است که دروازه از جانب پاکستان بروی بیماران مسدود شده است.

پیش از این افغان‌ها با گرفتن پارچۀ "توکن" در ولایت ننگرهار و دروازۀ تورخم بیماران‌شان را بدون داشتن ویزا و پاسپورت برای درمان به پاکستان انتقال می‌کردند.

حکومت موقت پاکستان چند روز قبل هم مانع ورود موترهای باربری به پاکستان شده و از رانندگان این موترها خواسته بود که برای ورود به داخل پاکستان باید پاسپورت و ویزا داشته باشند.

حکومت پاکستان همچنان برای عبور و مرور میان سپین بولدک و چمن شرط داشتن ویزا و پاسپورت را مطرح کرده که این موضوع سبب یک اعتراض دومدار در چمن شده است.

این محدودیت‌ها پس از آن از سوی حکومت موقت پاکستان بیشتر شده است که مقامات این کشور داشتن ویزا و پاسپورت را برای زندگی کردن قانونی در این کشور امر حتمی خوانده و روند اخراج اجباری مهاجرین فاقد اسناد افغان را از اول ماه نوامبر آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG