لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۱:۲۸

افغان‌ها از سفر، کار و زندگی در ۱۶ ولایت ایران منع شدند


آرشیف - یک خانواده افغان که قصد سفر به ایران را دارد.
آرشیف - یک خانواده افغان که قصد سفر به ایران را دارد.

شورای امنیت ملی ایران سفر مهاجران افغان به ۱۶ ولایت این کشور را ممنوع کرده و اقامت و اشتغال آنها نیز در این شهرها محدود شده است.

این موضوع را حمزه سلیمانی، مدیر عمومی امور اتباع خارجی و پناهندگان ولایت کرمانشاه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا بیان کرده است.

او گفت که یکی از این ولایت‌ها کرمانشاه است که اجرای این طرح از هشتم قوس در آن آغاز شده و آنها به شمول شهر در مناطق مختلف عملیات‌شان را آغاز کردند.

وی همچنین از دستگیری چند مهاجر افغان در این عملیات خبر داد، اما تعداد آنها را فاش نکرد.

حمزه سلیمانی همچنین گفت، از ابتدای سال جاری تاکنون ۸ مرحله طرح شناسایی، بازداشت و اخراج اتباع آنچه که او اتباع غیرمجاز خواند، اجرا شده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، همدان، گیلان، مازندران، سیستان، بلوچستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و هرمزگان از جمله ولایت‌هایی اند که افغان‌ها در آنها از زندگی و کار منع شده اند.

حکومت طالبان به این تصمیم ایران واکنشی نشان نداد، اما چندی پیش در اعلامیه‌ای از پاکستان و ایران خواسته بود که با مهاجران افغان به خوبی رفتار کنند.

برخی مهاجرین افغان مقیم ایران می‌گویند که با شرایط سختی روبه‌رو هستند و زندگی‌شان در این کشور روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود.

شریف متین، یک پناهجوی افغان مقیم ایران به رادیو آزادی گفت:
"از دو هفته گذشته بدینسو وضعیت پناهجویان افغان در ایران بسیار نگران کننده است. پناهجویان افغان در شرایط بسیار سخت و بدی بسر می‌برند. پولیس همه افغان‌ها را چه اسناد داشته باشند و چه نداشته باشند دستگیر می‌کند. کسانی که اسناد دارند اسنادشان را پاره می‌کند. سپس آنها را به کمپ اصفهان انتقال می‌دهد."

یکی دیگر از مهاجرین افغان که نخواست نامش در گزارش منتشر شود، به رادیو آزادی گفت، هر روز تعداد زیادی از پناهجویان افغان دستگیر و به زور به افغانستان بازگردانده می‌شوند:
"هنوز یک هفته نشده است که پولیس برادرم را از مترو بازداشت کرد و او را به افغانستان فرستاد. ما از این دست مشکلات زیاد داریم."

گفتنی است که پیش از این وحید احمدی، وزیر داخلۀ ایران نسبت به بازداشت مهاجران غیرقانونی افغان در این کشور هشدار داده بود.

وی گفت که حکومت طالبان باید شرایط را برای بازگشت مهاجران افغان فراهم کند.

اما وزیر داخلۀ ایران نیز گفت که حکومت طالبان از آنها برای بازگرداندن مهاجران افغان مهلت خواسته است. وی این سخنان را پس از سفر ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی رئیس الوزرای حکومت طالبان به ایران گفته بود.

بر اساس آمار رسمی حکومت ایران، نزدیک به ۵ میلیون مهاجر افغان در این کشور زندگی می‌کنند که بیش از نیمی از آنها اسناد قانونی برای زندگی در آنجا ندارند.

XS
SM
MD
LG