لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۲:۱۶

توماس وست در مورد پناهجویان افغان با مقام‌های پاکستان گفتگو می‌کند


توماس وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان حین دیدار با سرپرست وزارت خارجه پاکستان در اسلام آباد
توماس وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان حین دیدار با سرپرست وزارت خارجه پاکستان در اسلام آباد

در حالی‌که روند دستگیری و اخراج پناهجویان افغان بدون اسناد قانونی اقامت در پاکستان همچنان ادامه دارد، توماس وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان برای بحث در مورد برخی مسائل مربوط به افغانستان به شمول پناهجویان، سفر خود را به کشورهای منطقه آغاز کرده‌است.

آقای وست روز چهارشنبه در صفحه ایکس (توییتر سابق) خود نوشته که از ۵ تا ۱۵ دسمبر، به پاکستان، امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی سفر می‌کند تا در مورد منافع امنیتی مشترک، حفاظت و اسکان مجدد پناهندگان، نیازمندی‌های بشری، حقوق بشر و مسائل اقتصادی با مقام‌های این کشورهای گفت‌وگو کند.

او جزئیات زیادی در این باره ارائه نکرد.

توماس وست در حالی سفر ۱۰ روزه خود را در رابطه به افغانستان را به کشورهای منطقه آغاز می‌کند که یک هیئت امریکایی به رهبری جولیتا ویلز نویس معاون وزیر خارجه امریکا نیز در این هفته به پاکستان سفر کرده و با شماری از مقام‌های پاکستانی در مورد موضوع مهاجران افغان گفت‌وگو کرده‌است.

آصف درانی نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان روز سه‌شنبه در صفحه ایکس خود نوشته که با جولیتا ولز نویس و دونالد بلوم سفیر امریکا در پاکستان دیدار کرده و در باره وضعیت مهاجرین افغان گفت‌وگو کرده‌اند.

این هیئت‌های بلندپایه در حالی برای بحث در باره مهاجرین افغان به پاکستان سفر می‌کنند که بر اساس آمار وزارت مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان، حکومت پاکستان روزانه بیش از هزار افغان را از این کشور اخراج می‌کند.

همزمان شماری از مهاجرین افغان در پاکستان می‌گویند که روند بازداشت‌ها و آزار و اذیت پناهجویان توسط پولیس پاکستان به سرعت ادامه دارد.

احمد افغان، یک پناهجوی افغان مقیم کراچی پاکستان می‌گوید که پولیس در پاکستان پوسته‌های جدیدی را برای دستگیری پناهجویان افغان ایجاد کرده و در حال دستگیری آن‌هاست.

وی به رادیو آزادی گفت: "متأسفانه آن دسته از پناهجویان افغانی‌که ویزه ندارند توسط پولیس پاکستان دستگیر و روانه زندان و سپس به افغانستان فرستاده می‌شوند و این روند با سرعت زیاد ادامه دارد."

او می‌گوید که با وجود فشار نهادهای بین‌المللی، حکومت پاکستان تغییر موضع نداد و به گفته وی روز بدی را بر سر مهاجران افغان آورده است.

پولیس پاکستان در حال بررسی اسناد یک مهاجر افغان
پولیس پاکستان در حال بررسی اسناد یک مهاجر افغان

نسرین حمیدی، یکی دیگر از پناهجویان افغان در اسلام‌آباد پاکستان می‌گوید که توسط پولیس پاکستان دستگیر شد، اما با ضمانت رها شده‌است.

او به رادیو آزادی می‌گوید: "هر افغانی‌که در پاکستان زندگی می‌کند تحت نظارت پولیس است، پولیس همیشه به خانه‌های آن‌ها می‌رود و پناهجویان را دستگیر می‌کند. خودم در حال رفتن به شفاخانه بودم که توسط پولیس پاکستان بازداشت شدم، چهار ساعت در بازداشت آن‌ها بودم، اما بعداً با همکاری افرادی‌که در نهاد‌های پناهندگی کار می‌کردند به قید ضمانت آزاد شدم."

این پناهجویان در حالی از آزار و اذیت پولیس پاکستان شکایت دارند که بازگشت پناهجویان به افغانستان همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان روز سه‌شنبه در صفحه ایکس (توییتر سابق) خود گزارش داده که صد خانواده از طریق دروازه تورخم به کشور بازگشته اند.

بر اساس اطلاعات وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان، شمار مهاجرین افغان که از پاکستان برگشته اند از مرز ۴۱۰ هزار نفر گذشته است.

XS
SM
MD
LG