لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۱۰

آیا ادعای سرفراز بوگتی واقعیت دارد؟ « ۹۰ درصد مهاجرین داوطلبانه به کشور خود برگشته اند»


روند بازداشت و اخراج اجباری مهاجرین افغان از پاکستان
روند بازداشت و اخراج اجباری مهاجرین افغان از پاکستان

سرفراز بوگتی، وزیر داخلهٔ حکومت موقت پاکستان می‌گوید، تا کنون بیش از۴۸۲ هزار مهاجر به گفتۀ او غیرقانونی افغان از چندین نقطه مرزی پاکستان به کشورشان برگشته اند.

او روز جمعه در یک نشست خبری مدعی شد که بیش از ۹۰ درصد این مهاجران داوطلبانه پاکستان را ترک کرده‌اند و هیچ فشاری بر آن‌ها وارد نشده است.

سرفراز بوگتی در بخشی از سخنانش که در رسانهٔ آج نیوز پاکستان منتشر شده، گفته است:

"با این آمار مشخص می‌شود که با آن‌ها هیچ گونه فشار صورت نگرفته است، هیچ نوع دست‌اندازی صورت نگرفته است، کدام قضیه‌ای از آزار و اذیت زنان وجود ندارد، هیچ قضیه‌ای از آزار و اذیت کودکان نیز وجود ندارد."

سرفراز بوگتی، وزیر داخلهٔ حکومت موقت پاکستان
سرفراز بوگتی، وزیر داخلهٔ حکومت موقت پاکستان

اما پیش از این برخی از مهاجران افغان در گفتگو با رادیو آزادی ادعا کرده‌اند که پولیس پاکستان در هنگام بازداشت و اخراج با آن‌ها برخورد خشونت‌آمیز داشته است.

از سوی هم منیزه کاکر، وکیل مدافع زندانیان افغان در شهر کراچی چندی پیش به رادیو آزادی گفت که برخی از کودکان افغان در حالی که خانواده‌هایشان در پاکستان هستند، به افغانستان بازگردانده شده‌اند.

فرشته غزنوی، یک مهاجر افغان در پاکستان ادعا می‌کند که هنوز هم بدرفتاری با آن‌ها ادامه دارد:

"پولیس خانه به خانه می‌رود و پاسپورت و ویزای افغان‌ها را می‌پرسد و متأسفانه برخی از آن‌ها با افغان‌ها رویهٔ درست نمی‌کنند."

جریان تلاشی خانه به خانه پولیس در پاکستان تا بتوانند مهاجرین افغان را پیدا کنند
جریان تلاشی خانه به خانه پولیس در پاکستان تا بتوانند مهاجرین افغان را پیدا کنند

​در همین حال ایمل ولی خان، رهبر حزب نشنل عوامی پاکستان گفته که نمی‌تواند از اقامت غیرقانونی افغانان در پاکستان حمایت کند.

او در گفتگو با رسانه‌ٔ پاکستانی جیو نیوز گفت که هرچند پشتون‌های افغانستان و پاکستان یکی هستند، اما نمی‌تواند از این اقدام غیرقانونی حمایت کند.

از سوی دیگر توماس ویست، نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحدهٔ امریکا برای افغانستان در صفحۀ ایکس خود نوشته است که با مقام‌های اسلام آباد در مورد فراهم آوری سهولت‌ها به مهاجران افغان صحبت کرده و با مهاجران افغان نیز دیدار کرده است.

بر اساس گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانۀ سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) از ۱۵ سپتامبر الی دوم دسامبر حدود ۴۳۴هزار و ۱۷۱ افغان از پاکستان به افغانستان بازگشته ‌اند.

XS
SM
MD
LG