لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۸ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۱۷

یک مهاجر افغان از سوی سارقین مسلح در اسلام آباد به قتل رسید


ظهر روز یک‌شنبه یک جوان مهاجر افغان به نام عبدالمصویر در منطقۀ پشاور مور اسلام‌آباد از سوی سارقین مسلح به قتل رسید.

دوستان او می‌گویند که حالا پیکرش به کابل منتقل شده و قرار است پس از رسیدن پدرش از جرمنی، در ولایت کاپیسا بخاک سپرده شود.

همایون مرادی از دوستان نزدیک عبدالمصویر که اکنون در اسلام‌آباد پاکستان زندگی دارد، می‌گوید که او بخاطر پول و موبایلش مورد حملۀ سارقین قرار گرفته بود.

او جریان رویداد را به رادیو آزادی این گونه حکایت کرد:
"او برآمده بود از خانه به طرف بانک می‌رفت و یک مقدار پول حواله برایش آمده بود، وقتی از بانک بیرون می‌شود، سه نفر موترسایکل سوار تلفون‌هایش را که خود اینها دو نفر می‌باشند می‌گیرد، بعداً سارقین دو سه فیر هوایی می‌کنند، وقتی با یکی از سارقین درگیر می‌شود، باز با کارد می‌زند، در سینه‌اش و شهیداش می‌کند."

به گفته او، عبدالمصویر از مدتی به این‌سو با خانم و فرزندان کوچکش در اسلام‌آباد پاکستان زندگی می‌کرد و قرار بود پس از تکمیل شدن کار پرونده‌اش به کانادا برود.

این رویداد سبب نگرانی برخی دیگر مهاجران افغان شده که برای پیش‌برد پرونده‌های مهاجرت‌ شان به پاکستان رفته اند.

ایمل مهاجر افغان در اسلام آباد در صحبت با رادیو آزادی این رویداد را تأسفبار و غم‌انگیز خواند:
"خواست ما از کشورهای مهاجر پذیر این است که پروسۀ انتقال افغان‌ها را سرعت ببخشد تا افغان‌ها با این چنین رویدادهای امنیتی روبه‌رو نشوند."

مدینه مهاجر دیگر افغان به رادیو آزادی گفت که این رویداد زیاد نگرانش ساخته:

"باید جلو این گونه رویدادها گرفته شود، ما افغان‌ها از مجبوریت و برای ادامۀ زندگی کشور خود را ترک کردیم، اما اینجا هم آرام نیستیم."

آنان خواستار تأمین امنیت مهاجرین و پناهجویان افغانستان از سوی حکومت پاکستان شدند.

مسئولان شورای مهاجرین افغان در اسلام‌آباد پاکستان با اشاره به این رویداد می‌گویند، افغان‌ها در پاکستان با مشکلات متعددی دیگری نیز روبه‌رو هستند.

میوند علمی افغان، معاون این شورا به رادیو آزادی گفت:
"مهاجرین ما مشکلات زیاد دارند، به ویژه در پاکستان، کار نیست، زندگی نیست، اقتصاد نیست، مشکلات ویزه است، تمدید آن مشکل است، بیکاری و انتقال مهاجرین از سوی کشورهای مهاجرپذیر سرعت ندارد، همه مشکلات است."

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که امروز دوشنبه ۱۸ دسمبر برابر به روز جهانی مهاجران است.

بر اساس آمار کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان که در اواسط سال جاری میلادی نشر شد، در سال ۲۰۲۳ حدود ۸.۲ میلیون افغان در ۱۲۳ کشور جهان مهاجر هستند که از این میان میلیون‌ها تن‌شان در پاکستان بسر می‌برند.

XS
SM
MD
LG