لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۴۶

حکومت طالبان: در اثر حوادث طبیعی در ۹ ماه گذشته ۳۵۰ نفر کشته و ۵۰۰ تن زخم شده اند


خسارات ناشی از سیلاب در ولایت میدان وردک
خسارات ناشی از سیلاب در ولایت میدان وردک

مسئولان وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث حکومت طالبان می‌گویند، در جریان ۹ ما گذشته در ولایات مختلف افغانستان در نتیجۀ رویدادهای طبیعی ۳۵۰ نفر کشته و ۵۰۰ دیگر زخم برداشته اند.

ملا جانان سايق، سخنگوی این وزارت روز گذشته به رسانۀ محلی طلوع نيوز گفته است که به دلیل سیلاب‌ها در این مدت به تعداد ۴ هزار خانه به گونۀ کامل و یا جزئی تخریب شده و ۷۰ هزار زمین زراعتی از بین رفته است.

او در مورد خسارات دیگر جزئیات نداده است.

حکومت طالبان در حالی از کشته شدن ۳۵۰ تن در نتیجۀ رویدادهای طبیعی در ۹ ماه گذشته خبر می‌دهد که بر اساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی، تنها در ماه اکتوبر سال گذشته چندین زلزله ولایت هرات را لرزاند که بر اثر آن بیش از ۱۵۰۰ نفر کشته و حدود ۲ هزار تن دیگر زخمی شدند.

بر اساس گزارش ادارۀ توسعۀ سازمان ملل متحد، در این زلزله ها ۸۵۰۰ خانه به گونۀ کامل و ۱۷ هزار خانه دیگر به گونۀ جزئی تخریب شده است.

در عین حال کسانی که به دلیل خشکسالی و دیگر آفات طبیعی آسیب دیده اند، نگران تداوم خشکسالی و کاهش حاصلات‌شان هستند‌.

يعقوب، باشندۀ ولسوالی دامان ولايت ننگرهار می‌گوید، در سال جاری خورشیدی سیلاب‌ها در قریه‌شان خانه‌ها و زمین‌های زراعتی مردم را ویران کرد.

او به رادیو آزادی گفت:
"تقریباً پنج یا شش ماه پیش سیلاب آمد، دو خانه را چپه کرد، یک طفل شهید شد، به دیگر خانه‌ها هم خیلی آسیب رساند. حالا که باران می‌شود ما در ترس استیم."

گل آقا، باشندۀ ولسوالی چاربورجک ولايت نيمروز می‌گوید، در نتیجۀ سیلاب‌های سال جاری حدود ۱۰۰ جریب زمین زراعتی او و دیگر دهاقین محل تخریب شده است:
"من پنبه کاشته بودم، ۲۰ جریب بود که حدود دو و نیم تا سه لک افغانی ارزش داشت. به حاصل نزدیک شده بود که سیلاب آمد، تمامش را از بین برد و من نتوانستم حاصل بگیرم."

خسارات بجا مانده از سیلاب در ولایت کنر - عکس از آرشیف
خسارات بجا مانده از سیلاب در ولایت کنر - عکس از آرشیف

در همین حال خیری سادات، باشندۀ منطقۀ سیدان ولسوالی میرداد ولايت میدان وردک می‌گوید، به دلیل سیلاب‌ها ده‌ها باغ سیب در محل آنان تخریب شده است:
"سیلاب خانۀ ما و دیگر خانه‌ها و زمین‌های زراعتی را تخریب کرد. در منطقۀ ما تقریباً ۷۰۰ جریب زمین و به تعداد ۲۰۰ هزار درخت سیب از بین رفت."

او مدعی است که حکومت طالبان و نهادهای کمک‌رسان تاکنون هیچ کمکی به او نکرده اند.

ملا جانان سایق، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث حکومت طالبان به پرسش‌ها در بارۀ کمک به این سیلاب‌زدگان و اقدامات‌شان برای جلوگیری از تخریبات سیلاب‌های احتمالی پاسخ نداد.

XS
SM
MD
LG