لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۶:۴۵

افغانستان

مسئولیت انفجار روز شنبه در منطقه دشت برچی را گروه داعش به عهده گرفت

آرشیف - انفجار در منطقه دشت برچی کابل
آرشیف - انفجار در منطقه دشت برچی کابل

مسئولیت انفجاری را که روز شنبه در یک بس در منطقه دشت برچی کابل رخ داد، شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی (داعش) بر عهده گرفت.

خبرگزاری فرانس پرس امروز یکشنبه (۷ جنوری) به نقل از شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی "داعش" خبر داد که این گروه در تلگرام مدعی شد که پشت این انفجار بوده است.

خالد زدران، سخنگوی پولیس حکومت طالبان در کابل گفت که بر اساس معلومات ابتدایی، دو غیرنظامی داخل بس کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شده اند.

او گفت که مجروحان به شفاخانه منتقل شده و قصیه تحت بررسی قرار دارد.

پیش از این، در ماه نوامبر پارسال دست کم هفت نفر در انفجاری بر یک بس در منطقه دشت برچی کابل کشته شدند که داعش نیز مسئولیت آن را برعهده گرفت.

تعداد انفجارهای بمب و حملات انتحاری در افغانستان از زمانی که طالبان در ماه آگست سال ۲۰۲۱ دوباره قدرت را بدست گرفته اند، به شدت کاهش یافته است.

با این حال، تعدادی از گروه‌های مسلح - از جمله داعش، همچنان یک تهدید در برابر طالبان باقی مانده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

کمپاین تطبیق واکسین پولیو در برخی از ولایات به دلیل بارنده گی ها و راه بندان به تعویق افتاد

تصویر آرشیف: کمپاین تطبیق واکسین پولیو
تصویر آرشیف: کمپاین تطبیق واکسین پولیو

کمپاین واکسیناسیون فلج اطفال(پولیو) در شماری از ولایات افغانستان به تعویق افتاد.

برنامۀ افغانستان عاری از بیماری فلج اطفال(پولیو) روز سه شنبه(۲۷ فبروری) در شبکۀ اجتماعی ایکس(تویتر سابق) نوشته، با آنکه کمپاین واکسیناسیون فلج اطفال در اکثر مناطق افغانستان ادامه دارد، اما به دلیل باریدن برف، باران و سردی هوا تا اطلاع ثانی، این کمپاین در ولایات کاپیسا، پروان، ارزگان، زابل، هلمند، کندهار، غزنی، خوست، هرات و فراه به تعویق افتاده است.

این برنامه از مردم افغانستان خواسته تا همه کودکان به شمول نوزادان و اطفال بیمارشان را واکسین کنند.

با آنکه بیماری فلج اطفال(پولیو) در سطح جهان از بین رفته، ولی پاکستان و افغانستان تنها دو کشور اند که هنوز هم مواردی از این بیماری در آنها دیده می شود.

برنامه جهانی غذا از کمک ۴ میلیون دالری کوریای جنوبی به افغانستان استقبال کرد

لاری ها و تعدادی از کارمندان برنامه جهانی غذای سازمان ملل که مواد غذایی را به نقاط دور افتاده افغانستان منتقل می کنند
لاری ها و تعدادی از کارمندان برنامه جهانی غذای سازمان ملل که مواد غذایی را به نقاط دور افتاده افغانستان منتقل می کنند

بخش آسیا پاسفیک برنامۀ جهانی غذای سازمان ملل متحد(WFP) از کمک چهار میلیون دالری کوریای جنوبی با ادارۀ این برنامه در افغانستان، ابراز سپاس کرد.

بخش آسیا پاسفیک دبلیو اف. پی روز سه شنبه(۲۷ فبروری) در شبکۀ اجتماعی ایکس(تویتر سابق) نوشته، که این پول با تقویت ماموریت این اداره در افغانستان، کمک می کند تا در مناطقی که با بحران شدید غذایی مواجه است از قحطی جلوگیری شده و به میلیون ها افغان نیازمند، کمک های غذایی و تغذیۀ اضطراری ارائه شود.

برنامۀ جهانی غذا اخیراً گفته بود که برای ادامۀ کمک رسانی در شش ماه آینده در افغانستان به ۷۶۰میلیون دالر نیاز دارد.

به گفتۀ سازمان صحی جها،ن نیاز به کمک های بشری در افغانستان اخیراً بطور چشمگیر افزایش یافته و در حال حاضر بیش از ۲۳ میلیون افغان به کمک بشری شدیداً نیاز دارند.

اداره هواشناسی افغانستان بارش برف و باران و احتمال سیلاب را در برخی ولایات پیش‌بینی کرده است

اداره هواشناسی از فردا چهارشنبه تا روز جمعه، افزایش سطح آب و سیلاب را در برخی حوزه‌های دریایی افغانستان پیش بینی کرده است.

وزارت انرژی و آب حکومت طالبان در خبرنامه خود در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق از برف باری و باران شدید و سرازیر شدن سیلاب در برخی مناطق هشدار داده است.

در خبرنامه احتمال سیلاب در ولایت‌های فراه، هلمند، غزنی، پکتیا، پکتیکا، لوگر، میدان وردک و پنجشیر پیش بینی شده است.

در خبرنامه از مردم خواسته شده که از کنار دریا‌ها دور شوند.

۱۱ عضو شورای امنیت ملل متحد سرکوب زنان و دختران از سوی طالبان در افغانستان را محکوم کردند

بیش از دو سوم اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد دیروز دوشنبه از طالبان خواستند که همه سیاست‌ها و فرمان‌های "ظلم و تبعیض" علیه زنان و دختران افغان، مشمول منع آموزش دختران بالاتر از صنف ششم و حق زنان برای کار و رفت و آمد آزادانه را، لغو کند.

در اعلامیه، ۱۱ عضو از ۱۵ عضو شورا امنیت، سرکوب زنان و دختران توسط طالبان از زمان به قدرت رسیدن دوباره آنها در آگست سال ۲۰۲۱ محکوم شده و بار دیگر بر مشارکت برابر آنها در زندگی عمومی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تاکید شده است.

کارولین رودریگز-بیرکیت سفیر گایان در سازمان ملل که ریاست دوره ای شورای امنیت را به عهده دارد، دیروز دوشنبه (۲۶ فبروری) پیش از آغاز نشستی در مورد افغانستان گفت که طالبان باید به صورت فوری پالیسی‌ها و فرمان‌هایی را لغو کنند که زنان و دختران را محدود کرده است.

۱۱ کشور عضو شورای امنیت اکوادور، فرانسه، گایان، جاپان، مالتا، سیرالئون، سلوانیا، کوریای جنوبی، سوئیس، بریتانیا و امریکا که از این اعلامیه حمایت می‌کنند، تاکید کردند که صلح پایدار در افغانستان تنها در صورتی می تواند برقرار شود که سیاست همه شمول به پیش ببرد و حقوق بشری همه افغانها از جمله زنان و دختران را رعایت کند.

چهار کشور شورای امنیت - روسیه، چین، موزامبیق و الجزایر اعلامیه را امضا نکردند.

آنتونی بلینکن در ائتلاف مقاومت اقتصادی زنان افغانستان، سخنرانی می‌کند

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا

قرار است، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا امروز سه شنبه (۲۷ فبروری) در اجلاس (AWER) ائتلاف مقاومت اقتصادی زنان افغانستان، سخنرانی کند.

دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا با نشر اعلامیه‌ای گفته که این اجلاس امروز ساعت هفت شام به وقت افغانستان در وزارت امور خارجه برگزار می شود.

وزارت خارجه امریکا و پوهنتون بوستون مشترکاً این نشست را میزبانی می کنند.

بر اساس اعلامیه، نمایندگان بخش خصوصی، جامعه مدنی، پوهنتون‌ها و برخی حکومت‌ها در نشست این ائتلاف دعوت شده اند و در مورد ابتکارات جدید ائتلاف و چگونگی اجرای آن با دیگر بازیگران و شرکا، مشترک بحث خواهند کرد.

ائتلاف مقاومت اقتصادی زنان افغانستان (AWER) یک مشارکت عمومی و خصوصی است که توسط وزیر خارجه بلینکن در سال ۲۰۲۲ راه اندازی شده است.

این نشست با هدف مشارکت فعال زنان و دختران افغان در جامعه افغانستان در حالی برگزار می شود که در دو سال و نیم حکومت طالبان در افغانستان، دختران از آموزش بالاتر از صنوف ششم و پوهنتون‌ها و همچنان زنان از کار در موسسات غیر دولتی و برخی از ادارات دولتی منع شده اند.

یک هیئت اقتصادی حکومت طالبان از بندر چابهار دیدن می کند

بندر تجارتی چابهار ایران
بندر تجارتی چابهار ایران

رسانه های ایران گزارش می دهند که یک هیئت اقتصادی حکومت طالبان از بندر چابهار دیدن می کند.

گزارش روزنامه انگلیسی زبان ایران تایمز می گوید که این هیئت اقتصادی و فنی برای بررسی فرصت های تجارتی و سرمایه گذاری مصروف بازدید از منطقه آزاد تجارتی و صنعتی چابهار است.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران از قول اکبر باور یکتن از مسئولان این بندر منتشر ساخت که هنگام بازدید این هیئت چندین پروژه مسکونی، اقتصادی وهوتل‌داری افتتاح خواهد شد.

افغانستان محاط به خشکه که در تجارت و ترانزیت از طریق پاکستان هر ازگاهی دچار مشکلات می‌شود تلاش دارد که تجارت خود را از مسیر بندر چابهار افزایش دهد.

وزیر خارجه ترکمنستان با امیر خان متقی دیدار کرد

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان دیروز دوشنبه با وزیر خارجه ترکمنستان رشید مردوف در مقر وزارت خارجه این کشور در عشق آباد ملاقات کرد.

حافظ ضیا احمد معاون سخنگوی وزارت خارجه حکومت طالبان با نشر این خبر در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق بدون جزئیات بیشتر گفت که در این ملاقات روی شماری از مسائل دو جانبه سیاسی، اقتصادی و انتقالات ترانزیت گفتگو شد.

امیرخان متقی به دعوت وزیر خارجه ترکمنستان در راس یک هیئت که در آن مسئولان وزارت معادن و پترولیم، اداره خط آهن و شرکت برشنا نیز شامل اند از این کشور همجوار بازدید می‌کند.

کریکت بورد افغانستان تیم ایرلند را به ضیافت شام دعوت کرد

کریکت بورد افغانستان تیم ایرلند را در آستانه مسابقات در امارات متحده عربی روز دوشنبه به ضیافت شام دعوت کرد.

اکبر محمد پکتیان مدیر بخش تجارتی کریکت بورد در آغاز این ضیافت از مهمانان با این کلمات پذیرایی کرد:
"سلام و شب بخیر قهرمانان و مقامات بزرگوار! ما اینجا برای ضیافت شام گرد هم آمده ایم. برای آمادگی جهت یکی دیگر از رقابت های خاص و برجسته میان دو کشور. البته که برای آغاز کردن یک رقابت عالی کریکت بهتر است که یک غذای شام عالی و قشنگ با رقیب خود داشته باشید."

یگانه بازی تست ضمن این سلسله رقابت ها میان دو تیم فردا چهارشنبه برگزار می‌شود. سپس هر دو تیم سه بازی یکروزه بین المللی خواهند داشت که هفته آینده آغاز می شود و بدنبال آن هر دو تیم سه بازی بیست اوره دارند.

تیم افغانستان ضمن آمادگی برای جام جهانی بیست اوره، قبل از این مسابقاتی با تیم های سریلانکا، هند و امارات متحده عربی داشت.

جام جهانی ۲۰ اوره با اشتراک ۲۰ تیم برتر جهان از تاریخ دوازدهم جوزا به میزبانی ایالات متحدۀ امریکا و ویست اندیز آغاز میشود و الی تاریخ نهم سرطان ادامه خواهد داشت.

یک مقام ملل متحد: حکومت طالبان پالیسی‌های خود علیه زنان را فوراً لغو کند

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد می گوید که اقدامات تبعیض آمیز طالبان علیه دختران و زنان در افغانستان را محکوم می‌کنند.

کارولین رودریگز-بیرکیت سفیر گایان در سازمان ملل که ریاست دوره ای شورای امنیت را به عهده دارد، بیانیه را به نمایندگی از گروه تعهدات مشترک زنان، صلح و امنیت با تاکید بر رعایت حقوق بشری در افغانستان تحت حاکمیت طالبان به خوانش گرفت.

این بیانیه پیش از آغاز نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان منتشر شد.

در بیانیه آمده است که اعضای این گروه از حکومت طالبان می خواهد تا پالیسی های خود علیه زنان را بگونه فوری لغو کند، از جمله ممنوعیت بر آموزش دختران بالاتر از صنف ششم، ممنوعیت کار زنان، محدودیت بر گشت و گذار آنها و محدودیت بر آزادی بیان.

خانم رودریگز-بیرکیت در پاسخ به سوالی در مورد تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفت که تا کنون کسی برای این سمت نامزد نشده است.

تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان یکی از موضوعات عمده نشست امروز شورای امنیت است که طالبان پیشاپیش با آن مخالفت نشان داده اند.

ریچارد بنت گزارش جدیدش از وضعیت حقوق بشر در افغانستان را ارائه می کند

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان
ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان

یک مقام ملل متحد می گوید که گزارش جدیدش در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان در ۵۵ مین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پیشکش می شود.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان از این موضوع امروز خبر داد.

این نشست روز پنج شنبه این هفته ساعت ۶:۳۰ عصر به وقت افغانستان برگزار می شود.

آقای بنت امروز دوشنبه (۲۶ فبروری) در شبکه اجتماعی ایکس یا توییتر سابق بدون جزئیات بیشتر در باره محتوای گزارش گفت، گزارش برای تبادل نظر میان حکومت‌ها و جامعه مدنی به اجلاس پیشکش می شود.

این دومین بار در هفته جاری است که دو نهاد مهم سازمان ملل در مورد وضعیت افغانستان گفتگو می کنند.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز در نشستی در عقب دروازه‌های بسته در مورد وضعیت افغانستان بحث کند.

این نشست‌ها در حالی برگزار می شود که طالبان حاکم بر افغانستان به نقض جدی حقوق بشر به ویژه در زمینه‌های آموزشی و کار برای دختران و زنان متهم شده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG