لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۲۴

میل: نجات یافته گان زلزله های هرات در تلاش یافتن سرپناه اند


خیمه های زلزله زدگان در ولسوالی زنده جان ولایت هرات
خیمه های زلزله زدگان در ولسوالی زنده جان ولایت هرات

روزنامه میل که از بریتانیا نشر می‌شود گزارش اخیر خبرگزاری اسوشیتدپرس در بارۀ زلزله زدگان ولسوالی زنده جان در ولایت هرات را نشر کرده است.

در این گزارش گفته شده است که از وقوع زلزله مرگبار در هرات سه ماه می‌گذرد، ولی هنوز هم نجات یافته گان از این زلزله برای یافتن سرپناه تلاش می‌کنند.

زلزلۀ هفتم اکتوبر در هرات شش اعشاریه سه درجه به مقیاس ریشتر قوت داشت که به تعقیب آن چندین پس لرزه به وقوع پیوست.

مرکز زلزله در نزدیکی ولسوالی زنده جان مشخص شد و برخی خانواده‌های این ولسوالی هنوز هم در خیمه ها بسر می‌برند.

آنها با کمک هایی که صورت می‌گیرد روزگار خود را به پیش می‌برند، با سرمای شدید زمستان دچار اند و نگران اند که با سرد شدن بیشتر هوا در چند روز آینده چه خواهند کرد.

حبیب الرحمن ۴۳ ساله هنگامی زلزله به تاریخ هفتم اکتوبر در خانه خسر خود تلویزیون تماشا می‌کرد.

وی به اسوشیتدپرس گفته که زلزله صدای غرش وحشتناک داشت که هنوز هم در گوش های او طنین انداز است و نمی‌تواند آنرا فراموش کند.

با اینکه مردم در ولسوالی زنده جان از چندی به این‌سو تکان‌های زلزله را دیگر حس نمی‌کنند ولی طوفان و بادهای تند، خیمه‌های آنها را که یگانه سرپناه آنها در هوای سرد است آرام نمی‌ماند و پاره و سرنگون می‌کند.

اطفال زنده جان هنوز هم نه مکتب دارند و نه مسجد. روزنامه میل تصاویر اطفال زنده جان را در کنار آوار منازل فروریخته و خیمه‌ها نیز نشر و درد دل باشندگان این ولسوالی را بیان کرده است.

اما روزنامه ایندپندنت دربارۀ نامۀ زنان افغان به ملل متحد در مورد آموزش دختران در مدارس دینی یک مطلبی نشر کرده است.

روزنامه می‌نویسد که بیش از هفتاد زن برای مخالفت با اظهارات اخیر رزا اوتونبایوا نمایندۀ خاص ملل متحد در بارۀ آموزش دختران در مدارس دینی به انتونیو گوترش سرمنشی این سازمان یک نامه سرگشاده فرستاده اند.

رزا اوتونبایوا ماه گذشته به شورای امنیت ملل متحد گفت که دختران در مدارس دینی طالبان بدون محدودیت سن و سال می‌توانند آموزش ببینند.

ایندپندنت می‌نویسد نامه‌ای را که از سوی زنان افغان به آقای گوترش فرستاده شده دیده است. در این نامه اظهارات خانم اوتونبایوا کاملاً غیرمسئولانه و تلاشی برای عادی نشان دادن محدودیت طالبان بر آموزش دختران دانسته شده است.

XS
SM
MD
LG