لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۰۷

پاسخ طالبان به نگرانی های پاکستان؛ مسئله «تی تی پی» موضوع داخلی پاکستان است


برخی از اعضای تحریک طالبان پاکستان که عمدتا در مناطق سرحدی میان افغانستان و پاکستان فعالیت دارند
برخی از اعضای تحریک طالبان پاکستان که عمدتا در مناطق سرحدی میان افغانستان و پاکستان فعالیت دارند

شبکه خبری خصوصی طلوع نیوز روز دوشنبه ازقول ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان گزارش داد که مقامات طالبان در نشست با مولانا فضل الرحمن رهبرحزب جمعیت علمای اسلام تاکید کردند که مسئله تحریک طالبان پاکستان یک موضوع داخلی پاکستان است وخود باید روی آن غور کند.

طلوع نیوز از قول ذبیح الله مجاهد این سخن را نیز منتشر کرده که گفته است :

" تحریک طالبان پاکستانی درافغانستان حضور ندارد واین موضوع به پاکستان مربوط میشود وباید خود آنرا درداخل کشور حل کند. وبه مسائل امنیتی نیز باید خود بیشتر توجه کند."

اما مقامات پاکستانی بارها ادعا کرده اند که تحریک طالبان پاکستان درافغانستان پناهگاه دارد وبا استفاده ازخاک این کشور در داخل پاکستان دست به حملات می زند.

ادعای که قبلا نیز ازسوی کابل تکذیب شده واین مسئله عمده ترین عامل تیره گی روابط میان کابل واسلام آباد پنداشته میشود.

مقامات حکومت طالبان درکابل به هیئت به رهبری مولانا فضل الرحمن گفته اند که حکومت آنها به هیچ کسی اجازه نمی دهد که کدام کشوری را تهدید کند.

مولانا فضل الرحمن رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان
مولانا فضل الرحمن رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان

مولانا فضل الرحمن بعد ازاینکه روزیکشنبه در راس یک هیئت یازده نفری متشکل از عالمان دینی به کابل آمد ملاقات های با ملا محمد حسن آخند رئیس الوزرای حکومت طالبان ، مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی رئیس الوزرا و امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه وعبداللطیف منصور سرپرست وزارت انرژی وآب داشته است.

دراین نشست ها روی تنش اخیر در روابط میان دوکشور ، مسائل امنیتی وتجارتی و وضعیت مهاجران افغان در پاکستان گفتگو شده است.

مولوی عبدالکبیر درنشست خود با مولانا فضل الرحمن از اسلام آباد خواسته است تا روند اخراج مهاجران افغان را متوقف کند وبه گفته وی بجای اذیت وآزار برای آنها تسهیلات فراهم کند.

مولانا فضل الرحمن گفته است که او خود برتصمیم اخراج مهاجران افغان از پاکستان اعتراض کرده وچنین روش را " سبب مشکلات میان دوکشور" می داند.

حزب جمعیت علمای اسلام در صفحه خود درایکس تویتر سابق نوشته است که مولانا فضل الرحمن برای زدودن سوء تفاهمی که میان حکومت های دوکشور به میان آمده است تلاش میکند.

مولانا فضل الرحمن که بنا بردعوت حکومت طالبان از افغانستان بازدید می کند گفته است که درجریان این سفر با ملا هبت الله آخند زاده رهبر طالبان نیز ملاقات خواهد کرد.

وی درچند سال اخیر وقبل ازاینکه طالبان درافغانستان به قدرت برسند از حامیان سرسخت آنها درپاکستان بود.

پوهاند دوکتور نصرالله ستانکزی استاد سابق پوهنتون کابل
پوهاند دوکتور نصرالله ستانکزی استاد سابق پوهنتون کابل

اما پوهاند دوکتور نصرالله ستانکزی استاد سابق پوهنتون کابل وکارشناس مسائل سیاسی به این باور است که مولانا فضل الرحمن نفوذی که درسابق میان طالبان افغان داشت شاید اکنون نداشته باشد:

" به باورمن نفوذ خود را دارد، اما درسیاست هیچ چیز دایمی باقی نمی ماند، فعلا که طالبان افغان درقدرت هستند ومحتاج بسیار جدی هم برای مولانا وحزبش وحمایتش نیستند به باور من این ( نفوذ) کاهش یافته باشد، اما بسیار طبیعی است که این روابط وجود داشته واین نفوذ وجود دارد اما درحدی نیست که طالبان درگذشته تحت تاثیر بودند."

مولانا فضل الرحمن هرچند کدام وظیفه رسمی در حکومت پاکستان ندارد ولی یکی از سیاستمداران سرشناس وپرنفوذ درپاکستان است که بعد از برگشت طالبان به قدرت از افغانستان بازدید میکند وروابط نزدیک بااردوی پاکستان دارد.

XS
SM
MD
LG