لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۳۲

هجوم صدها تن برای گرفتن پاسپورت بر اساس عرایض کاغذی یا آفلاین در کابل


عکس از آرشیف - هجوم مردم برای گرفتن پاسپورت در کابل
عکس از آرشیف - هجوم مردم برای گرفتن پاسپورت در کابل

هجوم صدها زن و مرد برای گرفتن پاسپورت بر اساس عرایض کاغذی یا آفلاین در کابل.

پس از اعلام ریاست عمومی پاسپورت حکومت طالبان در مورد آغاز روند اخذ درخواست‌های افلاین برای پاسپورت صدها تن به ریاست پاسپورت هجوم برده و تلاش کردند، تا برای بیرون شدن از افغانستان درخواست بدهند.

حسیب الله: هجوم مردم به حدی بود که پتوی پدرم در میان ازدحام گم شد

حسیب‌الله یکی از متقاضیان پاسپورت است که می‌گوید بخاطر گرفتن پاسپورت به مادر بیمارش ساعت یک بجه شب همراه با پدرش رفته بود که درخواست بدهد.

او از وضعیت و بی‌نظمی‌ها در ریاست پاسپورت به رادیو آزادی چنین گفت: "از این‌که ما مریض‌دار بودیم و داکترها گفته بود که تداوی بیمار ما در این‌جا ممکن نیست، یک بجه شب رفتیم که درخواست بدهیم، در همو یک بجه شب بسیار مردم مراجعه کرده بودند، خیلی وضعیت بد بود، تا جایی‌که پتوی پدرم در بین مردم گم شد و همه مردم هجوم برده بودند."

او می‌گوید که قبلاً به گونه آنلاین نیز ثبت نام کرده بودند، اما با گذشت یک سال هنوز هم موفق به دریافت پاسپورت نشده‌اند.

یکی دیگر از متقاضیان که برای دریافت کار به خارج از کشور درخواست می‌داد و نخواست نام‌اش را در گزارش بنویسیم گفت، افراد طالبان مردم را با چوب می‌زدند و بی‌نظمی بسیار زیاد بوده است: "وقتی‌که پاسپورت اعلام کرد همه مردم می‌خواهند که پاسپورت بگیرند. من که رفتم وضعیت خراب بود، حتی مجاهدین مردم را با چوب می‌زد، زنان و کودکان همه بودند من هم می‌خواهم خارج بروم وقتی‌که دیدم هیچ امکان گرفتن پاسپورت در روزهای نزدیک نیست."

شیذر صمیم بانوی محصل در ولایت بلخ می‌گوید بخاطر این‌که در افغانستان زمینه تعلیم و تحصیل به دختران وجود ندارد، تصمیم دارد تحصیلاتش را در بیرون از کشور ادامه بدهد، به این خاطر نیاز اشد به پاسپورت دارد: "متاسفانه من پاسپورت ندارم، یک سال قبل من ثبت نام کرده بودم، هیچ خبری از پاسپورت نشد، خودم شخصاً بخاطر ادامه تحصیلات خود می‌خواهم پاسپورت بگیرم، فعلاً امیدی به تغییر و بهتر شدن اوضاع در افغانستان وجود ندارد."

متقاضیان پاسپورت در حالی از این وضعیت شکایت دارند که شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با بازنشر تصاویر و نوارهای ویدیویی از ازدحام و بی‌نظمی مردم در ریاست پاسپورت، گفته اند که مردم بخاطری برای گرفتن پاسپورت عجله دارند که در داخل افغانستان موقع خدمت کردن برای‌شان داده نمی‌شود و بالاخره مجبور می‌شوند که خانه، قریه و منطقه خود را رها کنند.

رادیو آزادی تلاش کرد نظر نورالله پتمن سخنگوی ریاست پاسپورت حکومت طالبان را در پیوند به انتقادهای متقاضیان پاسپورت و چگونگی اخذ عرایض کاغذی بگیرد، اما تا نشر گزارش به پرسش‌ها پاسخ نداد.

ریاست عمومی پاسپورت حکومت طالبان قبلاً خبر داده بود که به روز چهارشنبه همین هفته روند اخذ عرایض کاغذی یا افلاین را از متقاضیان پاسپورت آغاز می‌کند.

عبدالکریم حسیب، رئیس عمومی پاسپورت وزارت داخله حکومت طالبان روز دوشنبه در یک کلیپ ویدیویی که در صفحۀ ایکس (توییتر سابق) این وزارت نشر شده، گفت که از یک سال به این‌سو توزیع آنلاین پاسپورت ادامه داشته، اما پاسپورت به متقاضیان نیازمند نمی‌رسید.

وی همچنان گفته است که درخواست‌های آفلاین یا کاغذی متقاضیان پاسپورت درهفته‌های آینده پنجشنبه‌ها اخذ می‌شود. او از مردم خواسته است که نظم را رعایت کنند.

XS
SM
MD
LG