لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۳:۲۴

تایمز آف ایندیا: شماری از علما و متنفذین خواستار بازگشایی مکاتب و پوهنتون ها به روی دختران شدند


یک مکتب دخترانه در ولایت هرات
یک مکتب دخترانه در ولایت هرات

روزنامه تایمز آف ایندیا در شماره روز یکشنبه خود به درخواست عالمان دینی و بزرگان قومی از طالبان پرداخته که در یک گردهمایی در کابل خواستار بازگشایی مکاتب و پوهنتون ها به روی دختران وزنان شدند.

روزنامه می نویسد که این درخواست از طالبان در گردهمایی روز شنبه در قصر سپیدار مطرح و روی اهمیت دسترسی زنان و دختران به تحصیل و حضورآنها در همه جوانب زندگی تاکید شد.

به نوشته روزنامه در این گردهمایی که حدود دو صد تن از عالمان دینی و بزرگان قومی از ولایت های مختلف اشتراک داشتند در باره تقویت روابط میان ملت و نظام نیز صحبت شد.

رسانه های زیر کنترل طالبان گزارش های در بارۀ این گردهمایی و اظهارات بزرگان قومی در آن نشر کردند اما در بارۀ خواسته آنها به ارتباط آموزش و تحصیل دختران و زنان نپرداختند.

در ادامه مطلب می خوانیم که یک تعداد زیاد افغان ها به علت فقر و تنگدستی، ناامنی و مشکلات دیگر کشور خود را ترک گفته اند؛ اما با برگشت طالبان به قدرت در تابستان سال ۲۰۲۱ زنان و دختران افغان با دشواری های بیشتر و محدودیت ها روبرو شدند.

رژیم طالبان به دختران بالاتر از صنف ششم اجازۀ ادامه آموزش نداده است و در اواخر سال ۲۰۲۲ درهای پوهنتون ها را نیز به روی دختران و زنان بستند.

تایمز آف ایندیا می نویسد اگرچه از طالبان به سطح بین المللی خواسته شده که به زنان و دختران اجازه آموزش و تحصیل بدهند ولی رهبری طالبان هنوز به این خواسته ها وقعی نگذاشته است.

در این میان، نشریه میل آنلاین که از بریتانیا نشر می‌شود و چندین روزنامه دیگر در باره مسدود شدن گذرگاه تورخم به روی اموال تجارتی مطالب و تبصره های نشر کرده اند.

دروازه سرحدی تورخم
دروازه سرحدی تورخم

دروازۀ تورخم اواخر روز شنبه بعد از آن مسدود شد که نیروهای سرحدی پاکستان خواستار ویزا و پاسپورت از راننده های افغان شدند و نیروهای سرحدی طالبان نیز به اقدام بالمثل رو آوردند.

اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان گفته که از ۸۰۰ تا ۹۰۰ لاری در دو طرف گذرگاه تورخم گیر مانده اند.

میل آنلاین با اشاره به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد که مقامات طالبان در ننگرهار گفته اند که برای حل این مشکل گفتگو میان مقامات بلند رتبه دو کشور جریان دارد.

از سوی دیگر، مقامات اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان گفته اند که طبق یک توافقنامه که از قبل وجود دارد راننده های افغان تا شهر پشاور و راننده های پاکستانی تا جلال آباد بدون ویزا و پاسپورت رفت و آمد کرده می توانند.

حکومت پاکستان قبلاً نیز بر داشتن ویزا و پاسپورت نزد راننده های افغان تاکید کرده بود و عبورگاه تورخم به تاریخ ششم دسامبر ۲۰۲۳ نیز برای چند ساعت مسدود شد.

همچنین در ماه دسامبر دروازه تورخم برای دومین بار بخاطر یک نزاع سرحدی مسدود شد.

حکومت پاکستان در ماه نوامبر سال ۲۰۲۳ تصمیم گرفت که به هیچ افغان اجازه نمی دهد که بدون ویزا و پاسپورت داخل این کشور شود.

XS
SM
MD
LG