لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳۰ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۵۲

پاکستان بندر غلام خان را نیز به روی لاری های تجارتی افغانستان مسدود کرد


موتر های لاری که از مسیر بندر غلام خان رفت و آمد میکردند نیز متوقف مانده اند
موتر های لاری که از مسیر بندر غلام خان رفت و آمد میکردند نیز متوقف مانده اند

پس از بسته شدن دروازۀ تورخم، دروازۀ بندر غلام نیز به روی تردد موترهای باربری بسته شده است.

مسئولان اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان می‌گویند، پاکستان تمامی مسیرهای تردد را بروی افغانستان مسدود کرده است.

خان جان الکوزی، یکی از مسئولان این اتاق به رادیو آزادی گفت:

"بدبختانه در دندپتان خرلاچی هم همین اتفاق افتاد، آن راه هم بسته شد. راه سپین بولدک و چمن دو ماه است که بسته است. اده انگور به دلیل درگیری‌های قومی که در آنجا وجود دارد مسدود است، بنا بر این تقریبا ۹۰ درصد از مسیرهای ما با پاکستان بسته است."

اگرچه آقای الکوزی در مورد خسارات وارده به بازرگانان دو طرف در دو روز گذشته چیزی نگفت، اما برخی از تاجران که موترهایشان متوقف شده است، می‌گویند که میوۀ تازه و سبزیجاتی که آنها بار دارند رو به خرابی است و ۱۵۰ دالر کرایۀ یک روز کانتینر هم به آن افزوده می‌شود.

خان جان الکوزی
خان جان الکوزی

امروز که سومین روز از بسته شدن دروازۀ تورخم به روی تردد موترهای باربری می‌گذرد، برخی از تجاران به رادیو آزادی می‌گویند که بندر غلام خان نیز بروی تردد موترها بسته شده است.

نواب هاشمی، تاجر افغان که ۱۸ موتر وی در بندر غلام خان متوقف است، به رادیو آزادی گفت:

"تمامی راه‌های مواصلاتی با پاکستان بسته است، ۱۸ موتر ما در بندر غلام خان توقف یافته است و ۱۲ کانتینر خالی ما در منطقه گربز ایستاده است. بر هر کانتینر روزانه ۱۵۰ دالر کرایه می‌آید. ما این کانتینرها را به کرایه گرفتیم."

انور افغان زدران و عمر گل، دو تاجر دیگر افغان به رادیو آزادی گفتند:

"میلیون ها دالر به تاجران افغان زیان می‌رسد. اکنون وقت سبزی و میوه است. از خودم ۲۵ موتر باربری مال است. اگر یک روز بیشتر بماند، از بین می‌روند."

"از دیروز موترهای ما در بندر غلام خان متوقف شده است. ۱۵ موتر است، ۱۵ میلیون آسیب دیده است. تمام آن انواع سبزیجات است. امیدواریم که حکومت‌های دو طرف راه را باز کنند و به تجارت آسیب نرسانند."

عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان به پرسش‌ها در این باره پاسخ نداد.

حکومت پاکستان روز شنبۀ گذشته دروازۀ تورخم را بروی موترهای باربری بسته کرد و خواستار پاسپورت و ویزه از رانندگان این موترها شده است.

لاری های که اموال تجارتی را به افغانستان و پاکستان منتقل می کنند
لاری های که اموال تجارتی را به افغانستان و پاکستان منتقل می کنند

شام روز یک‌شنبه خبرگزاری باختر در کنترل حکومت طالبان به نقل از مولوی عبدالجبار حکمت، کمیشنر طالبان در تورخم گزارش داد که با طرف پاکستانی صحبت کرده است، اما آنها به وی گفته اند که این تصمیم از سوی مقامات مرکزی پاکستان گرفته شده است.

در سال روان خورشیدی این دومین بار است که دروازۀ تورخم بروی موترهای باربری بسته می‌شود. این دروازه پیش از این هم چندین بار به دلایل امنیتی بسته شده است.

پیش از این در پایان ماه عقرب این دروزاه برای یک روز بروی موترهای باربری بسته شد اما پس از مذاکرات دوباره آزاد شد.

خان جان الکوزی، یکی از مسئولان اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان به رادیو آزادی گفته بود که در آن زمان حکومت پاکستان به رانندگان افغان مهلت داد تا پاسپورت بگیرند، اما رانندگان به دلیل مشکلات فنی نتوانستند پاسپورت بگیرند.

XS
SM
MD
LG