لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۵۷

افغانستان

ملل متحد: ۲۱ میلیون نفر در افغانستان به آب پاک آشامیدنی دسترسی ندارند

تعدادی از کودکان که برای تهیه آب آشامیدنی به یک محل حضور یافته اند
تعدادی از کودکان که برای تهیه آب آشامیدنی به یک محل حضور یافته اند

اداره هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد "اوچا" می گوید که در حال حاضر ۲۱ میلیون نفر در سرتاسر افغانستان به آب پاک آشامیدنی دسترسی ندارند.

این اداره سازمان ملل متحد روز سه شنبه (۱۶ جنوری) در شبکه ایکس، توییتر سابق نوشت که یکی از اثرات قابل مشاهده تغییر اقلیم در افغانستان کمبود آب آشامیدنی است.

به گفته اوچا، در ۳۰ ولایت افغانستان کیفیت آب آشامیدنی بسیار پایین است و بیشتر مردم را در خطر بیماری های متنوع مواجه کرده است.

پیش از این، صندوق کودکان سازمان ملل متحد در ماه قوس امسال گفت که ۴۲ درصد منابع آبی افغانستان به دلیل خشکسالی طولانی در این کشور خشک شده که مردم را با کمبود شدید آب آشامیدنی پاک روبرو کرده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

رزا اوتنبایوا: سکتور خصوصی، بانک‌داری و مبارزه با مواد مباحث اصلی اجلاس دوحه است

رزا اوتنبایوا
رزا اوتنبایوا

رزا اوتنبایوا، نماینده ویژهٔ سازمان ملل متحد در امور افغانستان، اظهار می‌دارد که در سومین نشست دوحه، به بحث و گفت‌وگو درباره مسائلی همچون سکتور خصوصی، بانک‌داری و مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، پرداخته خواهد شد.

خبرگزاری باختر که تحت کنترول طالبان است، امروز سه‌شنبه در صفحه ایکس تویتر سابق خود اعلام کرد که خانم اوتنبایوا این سخنان را در دیدار با عطاءالله عمری، سرپرست وزارت زراعت حکومت طالبان، بیان کرده است.

همچنین، این خبرگزاری افزود که آقای عمری از سازمان‌های بین‌المللی در دوحه برای تأمین معیشت بدیل برای دهقانان افغان درخواست همکاری خواهد کرد.

کنفرانس سوم دوحه در بارهٔ افغانستان تا یک ماه دیگر در قطر برگزار خواهد شد.

محکمه‌ای در ایران وکیل مدافع خانوادهٔ محمدمهدی کرمی را به شش سال زندان محکوم کرد

ددادگاهی در شهر کرج مرکز ولایت البرز ایران
ددادگاهی در شهر کرج مرکز ولایت البرز ایران

محکمهٔ انقلاب اسلامی کرج ایران، دیروز دوشنبه (۲۷ می) امیرحسین کوهکن، وکیل مدافع خانوادهٔ محمدمهدی کرمی را، به شش سال زندان محکوم کرد.

کرمی در جریان اعتراض‌های به خاطر قتل مهسا امینی در توقیف پولیس ایران به اتهام بدحجابی، به اعدام محکوم شد. بر اساس گزارش خبرگزاری فعالان حقوق بشر ایران (هرانا)، کوهکن با چندین اتهام از جمله تجمعات و همدستی و تبلیغ علیه رژیم، مواجه بوده است.

دستگیری کوهکن پس از احضار وی در سال ۲۰۲۳ به اداره استخبارات کرج صورت گرفت. این اتهامات اندکی پس از محکومیت ماشاالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی، مطرح شد.

گروه‌های حقوق بشر می‌گویند که این موارد نشان‌دهنده کمپین فشاری است که حکومت ایران علیه کسانی که با جنبش‌های اعتراضی در ایران مرتبط اند، استفاده می‌کند.

اسپانیا، ایرلند و ناروی امروز فلسطین را به عنوان یک دولت به رسمیت خواهند شناخت

هفته گذشته اسپانیا، ایرلند و ناروی تصمیم خود مبنی بر به رسمیت شناختن دولت فلسطین را اعلام کردند.
هفته گذشته اسپانیا، ایرلند و ناروی تصمیم خود مبنی بر به رسمیت شناختن دولت فلسطین را اعلام کردند.

اسپانیا، ایرلند و ناروی امروز سه‌شنبه (۲۸ می) در تصمیمی فلسطین را به عنوان یک دولت، به رسمیت خواهند شناخت.

تصمیمی که اسرائیل آن را "پاداشی" برای حماس می‌داند. ایالات متحده و اتحادیهٔ اروپا حماس را به عنوان یک سازمان تروریستی می‌شناسند.

این سه کشور اروپایی به این باورند که ابتکار عمل آن‌ها تأثیر نمادین قوی داشته که احتمالاً دیگران را به پیروی از آن، تشویق کند.

آن‌ها همچنان به نقش تاریخی ناروی و اسپانیا در پیش‌بُرد تلاش‌های صلح اسرائیل و فلسطین نیز اشاره کردند.

برنامهٔ جهانی غذا: از ۳ میلیون کودک سوءتغذیه در افغانستان، تنها به ۱ میلیون کودک کمک می‌توانیم کنیم

۳ میلیون کودک در افغانستان به دلیل سوءتغذیه در معرض گرسنگی قرار دارند. برنامهٔ جهانی غذا تنها به یک یک سوم از این کودکان می‌تواند رسیدگی کند.
۳ میلیون کودک در افغانستان به دلیل سوءتغذیه در معرض گرسنگی قرار دارند. برنامهٔ جهانی غذا تنها به یک یک سوم از این کودکان می‌تواند رسیدگی کند.

برنامه جهانی غذا امروز سه‌شنبه (۲۸ می) در شبکهٔ اجتماعی ایکس تویتر اعلام کرد که در حال حاضر ۳ میلیون کودک در افغانستان دچار سوءتغذیه هستند. این ادارهٔ ملل متحد تنها می‌تواند به یک میلیون از آن‌ها کمک کند. بودجه این برنامه ملل متحد سال گذشته کاهش یافته و همزمان مراجعه کودکان افغان به ۲۷۰۰ کلینیک این برنامه رو به افزایش است.

این کودکان بار بیشتری از بحران مالی را بر دوش دارند. اداره نجات کودکان (سیف د چلدرن) اعلام کرده که از هر ده کودک در افغانستان، سه نفر امسال با گرسنگی و سختی مواجه هستند. تعداد مجموعی این کودکان در افغانستان به شش و نیم میلیون می‌رسد.

احتمال باران شدید و سیلاب در برخی از ولایت‌های افغانستان

ولایت بغلان یکی از ولایت‌های به شدت زیان‌دیده در نتیجهٔ سیلاب‌ها در هفته‌های اخیر است.
ولایت بغلان یکی از ولایت‌های به شدت زیان‌دیده در نتیجهٔ سیلاب‌ها در هفته‌های اخیر است.

احتمال می‌رود که بخش‌هایی از افغانستان امروز شاهد وزش بادهای شدید، رعد و برق، باران‌های نسبتاً شدید و جاری شدن سیلاب‌ها باشد.
ریاست هواشناسی حکومت طالبان به روز دوشنبه در شبکهٔ ایکس (توئیتر سابق) نوشت که سطح باران در ولایت‌های بدخشان، تخار، بغلان و پنجشیر ۱۵ تا ۲۵ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.
بغلان یکی از ولایت‌های به شدت زیان‌دیده در نتیجهٔ سیلاب‌ها در هفته‌های اخیر است. افزون به زیان‌های مالی، تلفات جانی زیاد نیز به مردم محلی در این ولایت وارد شده است.

سیف‌د چلدرن: از هر ده کودک در افغانستان سه تن آنان با گرسنه گی و سختی مواجه اند

کودکان فقیر در یک منطقه سیلاب زده در ولایت بغلان
کودکان فقیر در یک منطقه سیلاب زده در ولایت بغلان

اداره نجات کودکان سازمان ملل متحد( سیف د چلدرن ) می گوید که از هر ده کودک در افغانستان، سه کودک امسال با گرسنگی و سختی مواجه اند.

این اداره به روز دوشنبه در اعلامیه ای گفت که تعداد مجموعی این کودکان در افغانستان، به شش و نیم میلیون نفر می رسند.

سیف دی چلدرن گفت که این کودکان به شدت از سرازیر شدن سیلاب ها ، خشکسالی های طولانی مدت و بازگشت پناهجویان از کشورهای همسایه، متأثر شده اند.

پیش از این نیز تعدادی از نهاد های بین المللی از جمله سازمان ملل در مورد وضعیت کودکان در افغانستان و افزایش میزان سوء تغذی ابراز نگرانی کرده اند.

وزارت خارجهٔ طالبان حمله اسرائیل به شهر رفح را « تخطی از قوانین جنگ» خواند

ساختمان وزارت خارجهٔ حکومت طالبان
ساختمان وزارت خارجهٔ حکومت طالبان

در پی واکنش های بین المللی به حمله مرگبار اسرائیل به غیرنظامیان در رفح، حکومت طالبان نیز این حملات اسرائیل را به شدت محکوم کرده است.

وزارت امور خارجه طالبان دیروز دوشنبه ( ۲۷ می) در اعلامیه گفت که اسرائیل به قوانین جنگ پایبند نیست و سازمان ملل متحد و سایر کشور ها باید جلو این حملات را بگیرند.

در حمله هوایی یکشنبه شب نیرو های هوایی اسرائیل بر کمپ پناهجویان فلسطینی دست کم ۴۵ نفر کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند.

سازمان ملل، اتحادیه اروپا و جهان عرب این حملات را محکوم کرده و از اسرائیل خواسته اند که عملیات در رفح را متوقف کند.

بینیامین نتنیاهو صدراعظم اسرائیل این حمله را یک حادثه غم انگیز خواند و قول داد تحقیقات کند.

طالبان یک زن و هفت مرد را در ولایت غور شلاق زدند

ولایت غور در نقشه افغانستان
ولایت غور در نقشه افغانستان

ستره محکمه طالبان گفته که ۸ تن به شمول ۱ زن را در غور به مجازات شلاق و تعدادی از آنان را به حبس، محکوم کرده است.

این محکمه دیروز دوشنبه(۲۷ می) اعلام کرد که این افراد به زنا، لواطت و فرار از منزل متهم شده اند و مجازات شلاق در استدیوم ورزشی شهر فیروز کوه مرکز ولایت غور تطبیق شده است.

ستره محکمه طالبان نگفته که آنها برای ثبوت اتهامات چه کرده اند و آیا متهمان فرصت دفاع از خود داشته اند یا نی؟

طالبان متهم که در این اواخر ده ها نفر را بدون محاکمه قانونی و عدم دسترسی متهمین به وکیل مدافع٬ در محضر عام شلاق زده اند.

جمعیت هلال احمر افغانستان ۱۵ طفل مبتلا به بیماری سوراخ قلب را تداوی می‌کند

جمعیت هلال احمر افغانستان
جمعیت هلال احمر افغانستان

سره میاشت ، جمعیت هلال احمر افغانی تداوی رایگان ۱۵ طفل مبتلا به بیماری سوراخ قلب را آغاز کرده است.

خبرگزاری دولتی باختر که زیر کنترول طالبان است امروز دوشنبه به حواله سره میاشت گزارش داد که این اطفال در شفاخانه های کابل تداوی می شوند.

جمعیت هلال احمر افغانی ماه گذشته هنگام امضای یک توافق همکاری به این ارتباط با قطر گفت که در دوسال گذشته بیش از سه هزار کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب را تداوی کرده است.

قطر وعده نموده که ۱۶۹ طفل مبتلا به بیماری سوراخ قلب را تداوی می کند.

جمعیت هلال احمر افغانی می گوید هزاران طفل دیگر مبتلا به این بیماری انتظار دارند معالجه شوند.

یونیسف: روزانه برای هزاران نفر در مناطق سیلاب‌زده در افغانستان آب پاک فراهم میشود

یکی از مناطق سیلاب زده در ولایت بغلان
یکی از مناطق سیلاب زده در ولایت بغلان

صندوق حمایت از اطفال ملل متحد (یونیسف) می گوید که روزانه به بیش ۲۲ هزار افغان در مناطق سیلاب زده آب پاک آشامیدنی میرساند.

یونیسف در صفحه ایکس(تویتر سابق) نوشته است که سیلاب های اخیر در افغانستان بسیاری از شبکه های آبرسانی را از بین برده که در نتیجه تعداد زیادی از مناطق از آب آشامیدنی و آب برای پخت و پز و حمام محروم شده اند.

یونیسف با نشر یک تصویری نوشته که هر روز به بیش از ۲۲ هزار نفر با تانکر آب پاک می رساند که بر هر فرد تقریبا ۱۵ لیتر آب میرسد.

سیلاب ها در بسیار ولایات افغانستان از جمله بغلان، غور و فاریاب صدها نفر را کشته و زخمی ساخته و بر ده ها هزار نفر دیگر آسیب رسانده که یک بخش بزرگ آنها به آب پاک آشامیدنی و مواد خوراکی دسترسی ندارند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG