لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۶ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۵۴

افغانستان

یونیسف به صدها هزار کودک در افغانستان در مورد خطرات مواد انفجاری آگاهی می‌دهد

عکس از آرشیف
عکس از آرشیف

صندوق کودکان ملل متحد "یونیسف" می گوید در سال جاری در نظر دارد که به صدها هزار نفر به شمول اطفال در افغانستان در مورد خطرات مواد انفجاری آگاهی دهد.

شعبه افغانستان یونیسف در شبکه ایکس (توییتر سابق) خود، افغانستان را از جمله کشورهای در جهان خوانده که از همه بیشتر اسلحه در آن وجود دارد.

به گفته یونیسف در سال روان ۲۰۲۴ میلادی به سه میلیون و ۶۰۰ هزار طفل و مردم عادی افغانستان در مورد خطرات مواد انفجاری تعلیم می‌دهد تا معلومات حاصل کنند که چگونه از مواد انفجاری باقیمانده از جنگ خود را نجات بدهند.

دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه ملل متحد "اوچا" در ماه عقرب گذشته در یک گزارشی گفته بود که در ۴۰۱ ولسوالی افغانستان در دو بر سه آنها ماین ها و مواد منفجر ناشده وجود دارد و هر ماه حداقل ۶۰ نفر که اکثریت آنها اطفال هستند در نتیجه انفجار این مواد یا ماین ها کشته و یا معلول می‌شوند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

باران های شدید و در برخی موارد سرازیر شدن سیلاب ها در افغانستان ادامه دارد

تصویر آرشیف: بارنده گی و سیلاب
تصویر آرشیف: بارنده گی و سیلاب

امروز پنجشنبه در بیست و چهار ولایت افغانستان بارش باران های شدید پیش بینی می شود.

ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی طالبان می گوید که در هرات، فراه، نیمروز، هلمند، قندهار، زابل، خوست، پکتیا، لوگر، غزنی، دایکندی، رازگان، غور، بادغیس، فاریاب، جوزجان، سرپل، بغلان، احتمال بارش شدید باران در ولایات پنجشیر، ننگرهار، کنر، نورستان، بدخشان و تخار وجود دارد.

با این بارندگی دهقانان خرسند، اما مردم نگران اند که این امر باعث افزایش سطح آب های زیرزمینی می شود.

همزمان، در چند هفته اخیر بارندگی ها و سیلاب های همراه با آن، جان ده ها نفر را در افغانستان گرفته و در چندین ولایت خسارات مالی به بار آورده است.

سازمان خبرنگاران بدون مرز خواهان رهایی چهار خبرنگار از زندان طالبان شد

تصویر آرشیف: خبرنگاران رسانه ها در افغانستان
تصویر آرشیف: خبرنگاران رسانه ها در افغانستان

سازمان خبرنگاران بدون مرز خواستار آزادی چهار خبرنگار و از سرگیری فعالیت دو شبکه تلویزیون خصوصی در افغانستان شده است.

این سازمان بین المللی که مقر آن در پاریس است دیروز چهارشنبه (۲۴ اپریل) گفت که این خبرنگاران و رسانه ها در چند هفته اخیر قربانی اقدامات سرکوبگرانه طالبان علیه آزادی رسانه ها شده اند.

به گزارش خبرنگاران بدون مرز، چهار خبرنگاران رادیو در دو هفته گذشته در دو ولایت مختلف افغانستان، بازداشت شده اند.

طالبان همچنین هفته گذشته دو شبکه تلویزیونی خصوصی به نام‌های نور و بریا را به دلیل رعایت نکردن ارزش‌های ملی و اسلامی مسدود کردند.

سازمان خبرنگاران بدون مرز گفته که در سال ۲۰۲۳ میلادی، حداقل ۲۵ خبرنگار در افغانستان، بازداشت شده اند.

چهار عضو جبهه مقاومت ملی افغانستان از زندان ایران آزاد شدند

برخی ازاعضای جبهه مقاومت ملی افغانستان که عمدتا در شمال این کشور فعالیت می کنند
برخی ازاعضای جبهه مقاومت ملی افغانستان که عمدتا در شمال این کشور فعالیت می کنند

جبهه مخالف حکومت طالبان موسوم به« جبهه مقاومت ملی» از رهایی چهار عضو خود از توقیفگاه در ایران خبر می دهد.

این چهار تن به تاریخ ۱۷ حمل امسال به اتهام عضویت در گروه تندرو دولت اسلامی معروف به داعش، در شهر کرج توسط پولیس ایران، دستگیر شده بودند.

این جبهه در اعلامیه که دیروز چهارشنبه( ۲۴ اپریل) منتشر کرده، نوشته که این سو ٔ تفاهم بود و از رهایی اعضای این جبهه ابراز خرسندی کرده است.

در اعلامیه آمده که در پی تحقیقات دقیق و همه جانبه‌ی نهادهای مربوطه ایران، سوء‌تفاهم پیش آمده در مورد هویت چهار عضو این جبهه رفع گردید.

سازمان ملل خواهان سرمایه گذاری بهتر در زمینه مبارزه با ملاریا در افغانستان است

تصویر آرشیف: داخل یکی از شفاخانه ها در کابل
تصویر آرشیف: داخل یکی از شفاخانه ها در کابل

امروز پنجشنبه ۲۵ ماه اپریل مصادف است، با روز جهانی مبارزه با بیماری ملاریا .

سازمان صحی جهان ( دبلیو ایچ او ) امروز پنجشنبه در حساب ایکس یا تویتر سابق خود نوشته که روز جهانی ملاریا فرصتی برای تاکید بر نیاز به سرمایه گذاری مستمر و تعهد سیاسی پایدار برای پیشگیری و کنترول این بیماری است.

اما این سازمان جهانی می گوید که در سال های اخیر، پیشرفت در کاهش ملاریا متوقف شده است.

پیش از این، در گزارش اداره انکشافی سازمان ملل متحد آمده بود که 27 در صد مردم افغانستان در مناطقی زندگی می کنند که خطر ابتلا به بیماری ملاریا در آنجا ها بالاست.

یو ان دی پی در این گزارش می افزاید که با توجه به این وضعیت بیماری ملاریا هنوز به عنوان یک مشکل صحی عامه در افغانستان مطرح است.

این بیماری از اثر گزیدن پشه ای ملاریا نزد افراد به وجود می آید که شیوع آن بیشتر در فصل تابستان و در مناطق گرم سیر است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل وضعیت حقوق بشری افغانستان را مورد بررسی قرار میدهد

تالار برگزاری جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنیو
تالار برگزاری جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنیو

گروه کاری بازنگری دوره ای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای چهارمین بار در نشستی در ژنیو، سوابق حقوق بشر افغانستان را بررسی می کند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد این مطلب را دیروز چهارشنبه (۲۴ اپریل ) در حساب ایکس توتر سابق خود بیان کرد.

در این پست آمده که افغانستان یکی از ۱۴ کشوری است که توسط گروه کاری یا ( UPR ) این شورا در جلساتی که از روز دوشنبه آغاز و تا ۱۰ می دوام می کند، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سه نشست بازنگری این گروه کاری از افغانستان در می سال ۲۰۰۹، جنوری سال ۲۰۱۴ و جنوری سال ۲۰۱۹ برگزار شده بود.

گروه کاری این شورا متشکل از ۴۷ کشور عضو است. با این حال، هر یک از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل می‌توانند که در بررسی یک کشور شرکت کنند.

نصیر احمد اندیشه سفیر افغانستان در شورای حقوق بشر ریاست نشست در باره افغانستان را به عهده دارد.

کمیسیون طالبان برای دعوت از شخصیت ها: تاکنون ۸۳۹ تن به افغانستان برگشته اند

چهره های شناخته شده یی که به افغانستان برمیگردند در میدان هوایی کابل مورد استفبال طالبان قرار میگیرند
چهره های شناخته شده یی که به افغانستان برمیگردند در میدان هوایی کابل مورد استفبال طالبان قرار میگیرند

کمیسیون ارتباط حکومت طالبان با شخصیت های افغان می گوید، از آغاز کار این کمیسیون، ۸۳۹ تن از شخصیت ها به افغانستان باز گشته اند و اکنون با خانواده های شان به آرامی بسر می برند.

خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان گزارش داده که این کمیسیون، به روز چهارشنبه(۲۴ اپریل) در یک اعلامیه، بار دیگر از افغان های که در کشور های خارجی به ویژه در همسایه های افغانستان زنده گی می کنند و در حکومت پیشین در اداره های نظامی و ملکی کار می کردند، خواست تا با خاطر راحت به کشور شان باز گردند زیرا به گفته اش هیچ خطری متوجه آنها نیست.

کمیسیون ارتباط حکومت طالبان با شخصیت های افغان هنگامی آمار تازه از بازگشت چهره ها و شخصیت ها به افغانستان را شریک کرده که شماری از مقام ها و کارمندان حکومت و نظامیان پیشین که اکنون در ایران و پاکستان مستقر اند، به رادیو آزادی ابراز نگرانی کرده اند که اگر به افغانستان باز گردند، با خطر روبرو می شوند و زنده گی شان مصئون نخواهد بود.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، از اگست سال ۲۰۲۱ به بعد بیش از ۶۰۰ هزار تن از افغانستان تنها به پاکستان پناه برده اند و نمی خواهند که بنابر نگرانی امنیتی، دو باره به افغانستان باز گردند.

ملا عبدالغنی برادر درکابل با معاون صدراعظم قزاقستان دیدار کرد

ملا عبدالغنی برادر در دیدار با معاون صدراعظم قراقستان که به کابل سفر کرده است
ملا عبدالغنی برادر در دیدار با معاون صدراعظم قراقستان که به کابل سفر کرده است

سریک ژومانگارین معاون صدراعظم قزاقستان و ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان در مورد احداث شبکه راه آهن گفتگو کرده اند.

دفتر ملا برادر به روز چهارشنبه(۲۴ اپریل) در شبکه ایکس، تویتر سابق گفت که آقای ژومانگارین چهارشنبه وارد کابل شد و در دیدار با مقام های طالبان گفت که قزاقستان آماده است تا در بخش های صنعت، تحصیلات عالی، معارف، صحت، بانکداری و حکومت داری به سیستم الکترونیکی همکاری کند.

در ادامه گفته شده که در دیدار دیروز روی مسایل مختلف سیاسی، اقتصادی، تجارتی، ترانزیتی و احداث شبکه راه آهن از قزاقستان به پاکستان از طریق ترکمنستان و افغانستان بحث و گفتگو شد.

قزاقستان حکومت طالبان را به رسمیت نمی شناسد اما با آنها تعامل برقرار کرده است.

در همین سلسله قرار است نمایشگاه مشترک افغانستان و قزاقستان در کابل به روز پنجشنبه(۲۵ اپریل) گشایش یابد.

به گفتۀ وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان، در این نمایشگاه که برای دو روز ادامه خواهد یافت، محصولات و تولیدات افغانستان و قزاقستان به نمایش گذاشته می شود.

مرکز خبرنگاران افغانستان خواهان آزادی سه خبرنگار شد که در خوست بازداشت شده اند

تصویر از صفحه مرکز خبرنگاران افغانستان
تصویر از صفحه مرکز خبرنگاران افغانستان

مرکز خبرنگاران افغان خواهان آزادی فوری سه خبرنگاری شد که در ولایت خوست دستگیر شده اند.

اسماعیل سعادت خبرنگار رادیو ناز، وحیدالله معصوم خبرنگار رادیو اقراء و احسان الله تسل خبرنگار رادیو صدای مردم حوالی ساعت ده روز دوشنبه از سوی ریاست امر بالمعروف و نهی از منکر این ولایت احضار شده و بعد توقیف شدند.

در گزارشی که مرکز خبرنگاران افغان در ویبسایت خود به نشر رسانده آمده است که این سه خبرنگار به اتهام نشر موسیقی و بر قرار کردن ارتباط تلفونی با شنونده گان زن دستگیر شده اند.

امیرخان متقی با یک هیئت مالیزیایی در کابل دیدار کرد

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان
امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان

یک هیئت حکومت مالیزیا امروز در کابل با امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان ملاقات کرد.

در این ملاقات هیئت مالیزیا تعهد نمود که کولالامپور به دیپلوماتهای افغان کورسهای تعلیمی فراهم می کند.

داتو شازلینا یک عضو هیئت مالیزیا گفت کشورش متعهد است که به دیپلوماتهای افغان کورسهای کوتاه مدت مهیا بسازد و همچنان در فراهم ساختن کورسهای مسلکی در بخش های تکنالوژی معلوماتی و محاسبه و رشد برای مامورین افغان و تنظیم برنامه های مسلکی باآنها همکاری خواهد کرد.

هیئت بلند رتبه مالیزیا به شمول مقامات وزارت های خارجه ، داخله و دفاع و همچنان مشاورین صدر اعظم این کشور اند که به هدف دیدار با مقامات طالبان به کابل سفر کرده اند.

در جریان کمتر از ده روز بیشتر از ۷ هزار مهاجر افغان از پاکستان اخراج شده اند

روند اخراج مهاجرین افغان از پاکستان
روند اخراج مهاجرین افغان از پاکستان

با وصف تقاضای یک تعداد ادارات بین المللی حقوق بشر از پاکستان که پناهجویان افغان را با زور از خاک خود خارج نکند، روند اخراج همچنان ادامه دارد.

نظر به احصایه های که دیروز ۲۳ اپریل به نشر رسیده از ۱۳ تا ۲۲ ماه اپریل هفت هزار و چهل و یک افغان از پاکستان به افغانستان برگشته اند.

حکومت پاکستان در ماه نومبر سال گذشته مرحله اول اخراج افغانها را از این کشور آغاز کرد که تا حال تقریبا ۵۴۳ هزار افغان را از خاک خود بیرون کرده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG