لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۳۷

زن

دیدبان حقوق بشر: طالبان به بدرفتاری علیه زنان و دختران در افغانستان ادامه داده اند

یک طالبان در حال زدن دختران با چوب در ولایت هرات.
یک طالبان در حال زدن دختران با چوب در ولایت هرات.

دیدبان حقوق بشر از ادامه چیزی که بدرفتاری طالبان با دختران و زنان در افغانستان خوانده، خبر داده است.

این سازمان امروز چهارشنبه یازدهم ماه دلو در گزارشی پرسیده است که محکمه بین المللی عدالت به وضعیت حقوق بشری زنان در افغانستان رسیدگی کرده می تواند؟

در ادامه آمده است که از زمان حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان در پانزدهم آگست ۲۰۲۱، طالبان تمامی حقوق زنان و دختران در این کشور را نقض کرده اند.

حکومت طالبان تاکنون در این مورد به گونه رسمی تبصره نکرده است، اما پیش از این گزارش های مشابه را رد کرده و گفته است که به حقوق زنان در چوکات شریعت اسلام احترام می‌گذارد.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما با پخش گزارشی مفصلی زیر نام «وضعیت حقوق بشر در افغانستان» در ۲۲ ماه جنوری گفت که مقامات حکومت طالبان به وضع محدودیت ها بر حق آموزش، کار و آزادی گشت و گذار دختران و زنان ادامه می‌دهند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

۱۱ عضو شورای امنیت ملل متحد سرکوب زنان و دختران از سوی طالبان در افغانستان را محکوم کردند

بیش از دو سوم اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد دیروز دوشنبه از طالبان خواستند که همه سیاست‌ها و فرمان‌های "ظلم و تبعیض" علیه زنان و دختران افغان، مشمول منع آموزش دختران بالاتر از صنف ششم و حق زنان برای کار و رفت و آمد آزادانه را، لغو کند.

در اعلامیه، ۱۱ عضو از ۱۵ عضو شورا امنیت، سرکوب زنان و دختران توسط طالبان از زمان به قدرت رسیدن دوباره آنها در آگست سال ۲۰۲۱ محکوم شده و بار دیگر بر مشارکت برابر آنها در زندگی عمومی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تاکید شده است.

کارولین رودریگز-بیرکیت سفیر گایان در سازمان ملل که ریاست دوره ای شورای امنیت را به عهده دارد، دیروز دوشنبه (۲۶ فبروری) پیش از آغاز نشستی در مورد افغانستان گفت که طالبان باید به صورت فوری پالیسی‌ها و فرمان‌هایی را لغو کنند که زنان و دختران را محدود کرده است.

۱۱ کشور عضو شورای امنیت اکوادور، فرانسه، گایان، جاپان، مالتا، سیرالئون، سلوانیا، کوریای جنوبی، سوئیس، بریتانیا و امریکا که از این اعلامیه حمایت می‌کنند، تاکید کردند که صلح پایدار در افغانستان تنها در صورتی می تواند برقرار شود که سیاست همه شمول به پیش ببرد و حقوق بشری همه افغانها از جمله زنان و دختران را رعایت کند.

چهار کشور شورای امنیت - روسیه، چین، موزامبیق و الجزایر اعلامیه را امضا نکردند.

یک مقام ملل متحد: حکومت طالبان پالیسی‌های خود علیه زنان را فوراً لغو کند

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد می گوید که اقدامات تبعیض آمیز طالبان علیه دختران و زنان در افغانستان را محکوم می‌کنند.

کارولین رودریگز-بیرکیت سفیر گایان در سازمان ملل که ریاست دوره ای شورای امنیت را به عهده دارد، بیانیه را به نمایندگی از گروه تعهدات مشترک زنان، صلح و امنیت با تاکید بر رعایت حقوق بشری در افغانستان تحت حاکمیت طالبان به خوانش گرفت.

این بیانیه پیش از آغاز نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان منتشر شد.

در بیانیه آمده است که اعضای این گروه از حکومت طالبان می خواهد تا پالیسی های خود علیه زنان را بگونه فوری لغو کند، از جمله ممنوعیت بر آموزش دختران بالاتر از صنف ششم، ممنوعیت کار زنان، محدودیت بر گشت و گذار آنها و محدودیت بر آزادی بیان.

خانم رودریگز-بیرکیت در پاسخ به سوالی در مورد تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفت که تا کنون کسی برای این سمت نامزد نشده است.

تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان یکی از موضوعات عمده نشست امروز شورای امنیت است که طالبان پیشاپیش با آن مخالفت نشان داده اند.

هیدر بار: ملل متحد برگزاری جلسات در عقب دروازه‌های بسته در باره افغانستان را متوقف کند

هیدر بار معاون  بخش زنان سازمان دیدبان حقوق بشر
هیدر بار معاون  بخش زنان سازمان دیدبان حقوق بشر

سازمان دیدبان حقوق بشر از نشست امروز (دوشنبه) شورای امنیت سازمان ملل متحد انتقاد کرده است.

هیدر بار معاون بخش زنان این سازمان دیروز یکشنبه (۲۵ فبروری) در شبکه اجتماعی ایکس یا توییتر سابق خود گفته که کشورهای عضو شورای امنیت و سازمان ملل متحد باید برگزاری جلسات در عقب دروازه‌های بسته در باره افغانستان را متوقف کنند.

به گفته‌ای خانم بار، افغان‌ها، به‌ویژه زنان و دخترانی که مورد حمله طالبان قرار می‌گیرند، این حق را دارند که بدانند در شورای امنیت در مورد چه چیزی بحث و تصمیم‌گیری می‌شود.

در نزدیک به دو و نیم سال حاکمیت طالبان در افغانستان در کنار سایر محدودیت‌ها بر زنان، دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکتب و دانش‌جویان دختر از رفتن به پوهنتون‌ها و همچنان کار در تمام موسسات بین المللی و شمار زیاد از نهاد های دولتی منع شده اند.

فریدوم نو از حکومت طالبان خواست که منیژه صدیقی را بدون قید و شرط رها کند

منیژه صدیقی، یک تن از زنان معترض
منیژه صدیقی، یک تن از زنان معترض

سازمان حقوق بشر"فریدوم نو" بار دیگر خواستار آزادی بی‌قید و شرط منیژه صدیقی، یک تن از زنان معترض، از زندان طالبان در افغانستان، شده است.

این سازمان که در واشنگتن مستقر است، روز چهارشنبه (۲۱ فبروری) در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) نوشته که خانم صدیقی در زندان طالبان در معرض خطر "شکنجه و بدرفتاری" قرار دارد.

عفو بین‌الملل نیز در گزارشی قبلاً گفته که منیژه صدیقی در ۹ اکتبر ۲۰۲۳ ناپدید و سپس در زندان طالبان پیدا شد.

از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱، این گروه بارها زنان معترض و مدافعان حقوق بشر را دستگیر و زندانی کرده اند.

حکومت طالبان اجازه داد دختران در انستیتوت‌های طبی ۱۱ ولایت درس بخوانند

شماری از دانشجویان دختر در ولایت بدخشان - عکس از آرشیف
شماری از دانشجویان دختر در ولایت بدخشان - عکس از آرشیف

حکومت طالبان برای اولین بار به شمولیت دختران در انستیتوت‌های طبی در یازده ولایت شمال و جنوب افغانستان اجازه داد.

خبرگزاری دولتی باختر که زیر کنترل طالبان است امروز این خبر را نشر کرد.

خبر می افزاید که در ولایات کاپیسا، پروان، پنجشیر، بدخشان، میدان وردک، غزنی، پکتیکا، پکتیا، لوگر، خوست و بامیان دختران فارغ از صنف دوازدهم برای شمولیت در انستیتوت‌های طبی دولتی نام نویسی کرده می توانند.

گزارش می گوید که وزارت صحت عامه حکومت طالبان به ریاست‌های صحت عامه این ولایات دستور داده که دختران فارغ صنف دوازدهم را در این انستیتیوت‌ها جذب کنند.

خبرگزاری باختر در بارۀ جذب این دختران به دیگر موسسات تحصیلات عالی چیزی نگفته است. طالبان بعد از برگشت به قدرت در تابستان سال ۲۰۲۱ آموزش دختران بالاتر از صنف ششم را منع کردند و در دسامبر سال ۲۰۲۲ درهای پوهنتون‌ها را نیز به روی دختران و زنان تا امر ثانی بستند.

گوترش: ممنوعیت بر دسترسی دختران به آموزش و کار زنان در افغانستان باید برطرف شود

آنتونیو گوترش سرمنشی ملل متحد
آنتونیو گوترش سرمنشی ملل متحد

آنتونیو گوترش سرمنشی ملل متحد می گوید که ممنوعیت بر دسترسی دختران به آموزش و کار زنان در افغانستان باید برطرف شود.

آقای گوترش در شبکه ایکس، توییتر سابق در رشته تبصره‌ها امروز نوشته است که زنان و دختران باید در تمامی بخش‌های زندگی مشارکت کامل و معنی دار داشته باشند.

او افزوده است که با وصف یک سلسله دست آورد‌ها در بخش‌های امنیت، فساد و تولید تریاک در افغانستان، کار‌های بیشتری باید انجام شود.

آقای گوترش افزوده است که جامعه جهانی باید به فشار‌ها ادامه بدهند، تا اطمینان حاصل شود که نیاز‌ها و حقوق تمامی افغان‌ها در محراق اولویت مقامات دفاکتو در افغانستان قرار دارد.

او این سخنان را یک روز پس از پایان یافتن نشست دوحه به میزبانی‌اش ابراز کرده است.

وزرای خارجه ۱۲ کشور: طالبان مسئول بدترین وضعیت حقوق بشری فعلی در افغانستان اند

شماری از زنان معترض در کابل.
شماری از زنان معترض در کابل.

وزیران خارجه ۱۲ کشور در بیانیه‌ای مشترک در بارۀ آنچه تخطی های جاری حقوق بشری زنان و دختران در افغانستان می خوانند نگرانی عمیق شان را به روز شنبه ابراز کردند.

این بیانیه توسط وزیران خارجۀ البانیا، آندورا، بلجیم، بلغاریا، کانادا، فرانسه، جرمنی، کوزوو، لیختن اشتاین، منگولیا، هالند و رومانیا در روز دوم نشست امنیتی مونیخ در جرمنی منتشر شد.

آنها از طالبان خواسته اند که به آزار و اذیت سیستماتیک جنسیتی در افغانستان پایان دهند.

به گزارش رادیو ملی در کنترل طالبان، ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در واکنش به بیانیۀ وزیران خارجۀ ۱۲ کشور گفته است که در حال حاضر تمام حقوق مردم افغانستان تامین است و به گفتۀ او همه شهروندان این کشور با حقوق یکسان زندگی می کنند.

در بیانیه از طالبان همچنان خواسته شده است که به دانش آموزان دختر دورۀ ثانوی اجازه بدهند که به آموزش شان ادامه دهند.

طالبان پس از بازگشت به قدرت در افغانستان در تابستان سال ۲۰۲۱، دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکتب منع کردند و در دسامبر سال ۲۰۲۲ پوهنتون ها را به روی دختران بستند.

منع کار زنان در موسسات داخلی و خارجی غیر دولتی در افغانستان یکی دیگر از اقدامات سختگیرانۀ طالبان علیه زنان دانسته می شود.

طالبان از زمان حاکم شدن دوباره بر افغانستان، ده ها تن از فعالان زن، خبرنگاران و اعضای جامعۀ مدنی را بازداشت کردند.

روز جهانی دختران و زنان فعال در بخش ساینس، گوترش: از زنان و دختران باید حمایت شود

آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد

امروز یکشنبه ۱۱ فبروری، روز جهانی دختران و زنان فعال در بخش ساینس است.

آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد صبح امروز یکشنبه در صفحه ایکس، توییتر سابق خود نوشته است که زنان تنها یک سوم جامعه علمی بین المللی را تشکیل می دهند و سهم و بودجه آنها در بخش کار نیز کم است.

آقای گوترش نوشته که دختران و زنان با علم مرتبط هستند و زمان آن فرا رسیده است که بدانیم آنها می توانند نوآوری را تقویت کنند.

سرمنشی سازمان ملل متحد همچنین بر حمایت از هر دختر و زن تاکید کرده تا بتوانند ظرفیت‌های خود را افزایش دهند.

روز جهانی دختران و زنان فعال در ساینس در حالی در جهان تجلیل می شود که حکومت طالبان در افغانستان مکاتب بالاتر از صنف ششم و پوهنتون‌ها را به روی دختران و زنان بسته کرده است.

نامه‌ای سرگشاده: به موضوع حقوق زنان افغان در نشست دوحه اولویت داده شود

شماری از زنان معترض در ولایت بلخ - عکس از آرشیف
شماری از زنان معترض در ولایت بلخ - عکس از آرشیف

گروهی از سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشر از جمله عفو بین‌الملل در یک نامه‌ای سرگشاده به سرمنشی سازمان ملل متحد روی اولویت دادن به حقوق زنان در نشست دوحه تاکید کرده گفته اند که نمایندگان زنان در بحث‌های این نشست حضور داشته باشند.

در نامه گفته شده که زنان افغان و حضور معنی دار آنها در همچو نشست‌های بین‌المللی به حاشیه رفته است.

نویسندگان این نامه همچنین، خواستار مشارکت زنان افغان، معترضان، نمایندگان قومی، اقلیت‌های جنسی و سایر گروه‌های مخالف طالبان در همه بحث‌های نشست در دوحه شده اند.

قرار است که در ۱۸ و ۱۹ فبروری به میزبانی سازمان ملل متحد نشستی در مورد افغانستان در شهر دوحه پایتخت قطر دایر شود.

رینا امیری: به صورت دسته جمعی و مستحکم باید از زنان در افغانستان حمایت شود

رینا امیری نماینده ایالات متحده امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان
رینا امیری نماینده ایالات متحده امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان

رینا امیری نماینده ایالات متحده امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان می گوید که با ده تن از نمایندگان نهاد‌های سازمان ملل متحد و افغان ها، در مورد حمایت از زنان و دختران افغان گفتگو کرده است.

امیری در پیامی که دیروز چهارشنبه (۷ فبروری) در شبکه ایکس، توییتر سابق نشر کرد، گفته که با ادامه و شدت یافتن سرکوب از سوی طالبان، نیاز جدی است که به صورت دسته جمعی و مستحکم از زنان در افغانستان حمایت شود.

در این پیام، رینا امیری نگفته که در این نشست با کی‌ها دیدار کرده است.

طالبان در حدود دو و نیم سال گذشته با حاکمیت دوباره در افغانستان بر کار، آموزش و فعالیت‌های اجتماعی زنان و دختران محدودیت‌های جدی وضع کردند که مورد انتقاد‌های گسترده نهاد‌ها و کشور‌های مختلف قرار گرفته اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG