لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۳ کابل ۱۲:۵۴

یک گزارش تازه: مقدار زیادِ هیرویین با استفاده از تریاک افغانستان در ایران و پاکستان تولید میشود


تصویر آرشیف: محصول شیرهٔ کوکنار که از آن هیرویین تولید میشود
تصویر آرشیف: محصول شیرهٔ کوکنار که از آن هیرویین تولید میشود

مرکز نظارت از اعتیاد و مواد مخدرِ اتحادیه اروپا با انتشار یک گزارش تازه میگوید که مقدار زیاد هیرویین با استفاده از تریاک افغانستان در ایران و پاکستان تولید و به اروپا قاچاق میشود.

در این گزارش مرکز نظارت از اعتیاد و مواد مخدر اتحادیه اروپا به کاهش چشمگیر کشت کوکنار در افغانستان اشاره شده، اما در آن آمده که ذخایر بزرگ تریاک در این کشور سبب شده تا قاچاق تریاک به کشورهای همسایه ادامه یابد.

این مرکز دریافته، قیمت یک کیلوگرام تریاک که یک سال قبل (۲۱۹) دالر امریکایی بود، حال به (۴۰۸) دالر امریکایی افزایش یافته است.

لورانت لینیل، تحلیلگر مرکز نظارت از مواد مخدر اتحادیه اروپا میگوید، اکثریت تریاک افغانستان در کشورهای همسایه به هیرویین مبدل میشود:

"تولید هیرویین از تریاک افغانستان تنها در خود این کشور صورت نمیگیرد، بلکه در ایران و مقداری هم در پاکستان تولید میشود و شماری از گروههای جرمی پاکستان در بازارهای مواد مخدر اروپا دخیل اند."

مواد مخدر افغانستان از مسیر های مختلف با عبور از سرحدات وارد ایران میشود
مواد مخدر افغانستان از مسیر های مختلف با عبور از سرحدات وارد ایران میشود

معلومات این مرکز نشان میدهد که مسیر بالکان مهمترین و نزدیکترین مسیر قاچاق هیرویین به اروپا است و مقدار زیاد مواد کیمیاوی نیز از همین مسیر و از کشورهای اروپایی برای تولید هیرویین به آسیا قاچاق میشود.

رابرت پترانسیوس، تحلیلگر دیگر مرکز نظارت از مواد مخدر اتحادیه اروپا دریافته که ایران نه تنها محل تولید هیرویین با استفاده از تریاک افغانستان است، بلکه مسیر مهم قاچاق آن به اروپا نیز است:

"معلومات نهادهای تطبیق قانون نشان میدهد که ایران از مسیرهای مهم قاچاق هیرویین به اروپا است و هیرویین از این مسیر با استفاده از گارگو و وسایط به اروپا قاچاق میشود. ترکیه در سرحد با اروپا مسیر مهم دیگر است که مقدار زیادی هیرویین از این طریق قاچاق میشود، اما ضبط هیرویین در سال ۲۰۲۲ در ترکیه کاهش یافته است."

تحلیل این مرکز از وضعیت مواد مخدر در سال گذشته میلادی در اروپا نشان میدهد که منع کشت کوکنار در دو سال گذشته در افغانستان، هیچ تاثیری بر عرضه تریاک به منطقه و هیرویین به بازارهای جهانی نداشته است.

روند تخریب کشتزار های کوکنار در جنوب افغانستان
روند تخریب کشتزار های کوکنار در جنوب افغانستان

زیرا به باور تبریو ستوین، تحلیلگر این مرکز، هنوز نیز ذخایر بزرگ تریاک در افغانستان و کشورهای منطقه وجود دارد:

" آخرین معلومات ما که در ماه دسمبر رسیده، نشان میدهد که این سه کشور (ایران، پاکستان، ترکیه) شاهد کاهش قاچاق مواد مخدر از افغانستان نبوده اند و هنوز نیز آنان مقدار هنگفت هیرویین و شیشه را که در افغانستان تولید میشود، ضبط میکنند."

اتحادیه اروپا هرچند از منع کشت کوکنار در افغانستان استقبال میکند، اما نگران آن است که در صورت کاهش عرضه هیرویین تولید شده از تریاک افغانستان به بازارهای اروپایی، معتادان در اروپا به استفاده از مواد مخدر کیمیاوی، از جمله شیشه و فنتانیال رو خواهند آورد.

گزارش: مرسلین ارسلا

XS
SM
MD
LG