لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۲ حوت ۱۴۰۲ کابل ۱۱:۴۶

بیماری حاد تنفسی در افغانستان؛ سازمان جهانی صحت: در ماه جنوری ۳۸۳ تن جان باخته اند


یکی از شفاخانه های افغانستان
یکی از شفاخانه های افغانستان

سازمان جهانی صحت (دبلیو اچ او) با نشر گزارشی از افزایش بیماری‌ عفونت حاد تنفسی در دو هفتۀ آخر ماه جنوری در افغانستان خبر داده است. به گفتۀ این سازمان، در این دو هفته نزدیک به ۸۴ هزار مورد حاد تنفسی در افغانستان ثبت شده است.

در گزارش ۱۱صفحه‌ای دبلیو اچ او آمده است که از اول جنوری تا ۲۷ این ماه ۱۶۰ هزار و ۷۵۶ مورد بیماری عفونت حاد تنفسی در افغانستان ثبت شده که از این میان ۳۸۳ تن در اثر این بیماری در ۳۴ ولایت افغانستان جان داده اند.

سازمان جهانی صحت گفته که حد میانگین آمار ثبت شدۀ فعلی این بیماری نسبت به زمان مشابه در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ بیشتر است.

به گفتۀ این سازمان، ۶۲.۹ درصد این مبتلایان کودکان زیر پنج سال اند و در مجموع ۴۹.۳ درصد مبتلایان زنان و دختران اند.

مریم، باشندۀ ولایت هرات که به این بیماری دچار شده به رادیو آزادی گفت:
"نفس مه تنگ می‌شود، به هوای آزاد رفته نمی‌توانم چون خیلی به عذاب می‌شوم، پیش داکتر هم رفتم، داکتر برایم دوا داد و گفت که مشکل از شش‌هایت است."

داکتر نسیمه رحمی، متخصص بخش داخله می‌گوید، بیماران مبتلا به عفونت حاد تنفسی در کنار گرفتن دواهای لازم باید تغذیه درست شوند.

او گفت:
"تب، آبریزی بینی، سرفه خشک، جان دردی و لرزه علایمی است که نسبت سردی هوا بسیار افزایش یافته، تقریباً ۹۰ فیصد مردم مبتلا شدند چونکه یک مریضی است که هم انتان و هم ویروس در آن مداخله دارند، با این ویروس باید هم رژیم غذایی درست و هم ادویۀ ضد مکروب و هم دوای ضد تب استفاده کنیم."

پیش از این بارها سازمان‌های بین‌المللی اعلام کردند که بیش از نیمی از نفوس افغانستان از توان اقتصادی خوب برخوردار نیستند و دسترسی به غذایی کافی ندارند.

کثافت هوا در شهر کابل - عکس از آرشیف
کثافت هوا در شهر کابل - عکس از آرشیف

رادیو آزادی خواست در مورد آمار این بیماران و چگونگی ارائه خدمات صحی به آنان از وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان بپرسد، اما شرافت زمان سخنگوی این وزارت تا زمان نشر این گزارش به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ نداد.

بر اساس سازمان جهانی صحت، شمار موردهای حاد تنفسی در سال ۲۰۲۳ در افغانستان به بیش از ۱ میلیون و ۳۸۴ مورد می‌رسید که ۶۱.۵ درصد آنان را کودکان زیر پنج سال تشکیل می‌دهند.

به گفتۀ این سازمان، در این سال ۲ هزار و ۷۹۸ تن در سراسر افغانستان در نتیجۀ ابتلا به بیمارهای‌ حاد تنفسی جان باخته اند.

سازمان جهانی صحت همچنان چند روز پیش گفته بود، در حال حاضر ۹.۵ میلیون افغان در مناطقی زند‌گی می‌کنند که به خدمات صحی دسترسی ندارند.

XS
SM
MD
LG