لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۱۷

مدت اقامت ۱.۳ میلیون مهاجر فاقد اسناد افغان در پاکستان برای دو ماه تمدید شد


مهاجران افغان در پاکستان - عکس از آرشیف
مهاجران افغان در پاکستان - عکس از آرشیف

حکومت موقت پاکستان پس از اخراج صدها هزار مهاجر بدون اسناد افغان از این کشور، اقامت ۱.۳ میلیون تن آنان را برای دو ماه دیگر تمدید کرده است.

رسانۀ پاکستان خیبر نیوز با نشر این خبر گفته است که بر اساس تصمیم کابینۀ حکومت موقت این کشور، مهاجرین فاقد اسناد افغان می‌توانند تا پایان مارچ ۲۰۲۴ در پاکستان بمانند.

خیبر نیوز گزارش داده که این تصمیم بر اساس پیشنهاد وزارت امور سرحدات پاکستان گرفته شده است.

در همین حال، عبدالجبار تخاری، قنسول حکومت طالبان در شهر کراچی نیز به رادیو آزادی تایید کرد که حکومت موقت پاکستان مدت اقامت مهاجرین فاقد اسناد افغان را برای دو ماه تمدید کرده است:
"از ماه اکتبر مشکلات به افغان‌ها بسیار زیاد بود و برخی از آنها گرفتار شدند و اخراج شدند، اما برخی‌ها داوطلبانه پاکستان را ترک کردند. اکنون دولت پاکستان اعلان کرده که ۱۳ یا ۱۴ لک افغان که اسناد قانونی ندارند می‌توانند دو ماه دیگر به پاکستان بمانند."

این در حالی است که برخی مهاجرین فاقد اسناد افغان در پاکستان می‌گویند، در کنار نداشتن ویزا و دیگر اسناد اقامت، آنها با مشکلات مختلفی روبه‌رو هستند و این مهلت دو ماهه برایشان کافی نیست.

یکی از آنان که نخواست نامش در گزارش ذکر شود به رادیو آزادی می‌گوید، او و دیگر مهاجرین به دلیل مشکلات موجود حالت روانی خوبی ندارند:
"مدت دو سال است که پاکستان هستم و فشار روانی برای تمام مهاجرین وجود دارد که تا اسناد قانونی نداشته باشیم، حتی خانه به کرایه نمی‌دهند. مهلت دو ماه که دولت پاکستان تمدید کرده است، بسیار کم است. از دولت پاکستان خواهش می‌کنم که مهلت بیشتر برای مهاجرین بدهد."

مهاجران افغان که از پاکستان اخراج شده اند
مهاجران افغان که از پاکستان اخراج شده اند

میر احمد رئوفی، مسئول شورای مهاجرین افغانستان در پاکستان نیز از این تصمیم حکومت موقت پاکستان استقبال می‌کند، اما می‌گوید که این مهلت کافی نیست و باید مهلت بیشتری به مهاجرین افغان داده شود.

او به رادیو آزادی گفت، سازمان‌ها و کشورهای مقصد پناهندگی مهاجرین افغان باید به پرونده‌های آنان توجه کنند و یا هم در گرفتن اسناد اقامت پاکستان با آنها همکاری کنند:
"تمنا داریم که کشورهای مهاجر پذیر و سایر نهادها هم دست به کار شوند و برای حل مشکلات مهاجرین افغان در پاکستان یک تصمیم واضح انسانی و اسلامی بگیرند تا این مشکل ما حل شود."

او می‌گوید که با این وجود مهاجران افغان در منطقۀ "بی-۱۷" اسلام‌آباد اخیراً از آزار و اذیت توسط پولیس پاکستان به این شورا شکایت کردند.

پیش از این حکومت موقت پاکستان شمار مهاجرین فاقد اسناد افغان را یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن اعلام کرده بود و روند اخراج آنان را در اول نوامبر ۲۰۲۳ آغاز کرده بود.

قنسولگری حکومت طالبان در پاکستان گفته که تنها ۶۰۰ هزار مهاجر در سه ماه گذشته به گونۀ اجباری و یا داوطلبانه از پاکستان به افغانستان عودت کردند.

XS
SM
MD
LG