لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۲۱

شمارش آرای انتخابات در پاکستان آغاز شد


جریان شمارش آرای انتخابات در پاکستان
جریان شمارش آرای انتخابات در پاکستان

شمارش آرای انتخابات سراسری پاکستان با مسدود شدن اکثر مراکز انتخاباتی در این کشور آغاز شده است.

در برخی از مناطق دورافتاده که روند رای دهی به تاخیر آغاز شد، شمارش آرا برای یکساعت دیگر هم تمدید شد.

رای دهی در پاکستان ساعت هشت صبح پنجشنبه به وقت محل آغاز شد و رای دهندگان پس از پنج و نیم سال با شش ماه تاخیر توانستند که به پای صندوق های رای بروند و در روند دیموکراتیک کشورشان سهم بگیرند.

خبرنگار مشال بخش پاکستان رادیو آزادی از ساحه گزارش داد که اشتراک مردم در مراکز انتخاباتی شهرها نسبت به مراکز رای دهی مناطق روستایی به ویژه برخی مناطق قبایلی مانند مومند ایجنسی بیشتر بود.

محسن داور رهبر حزب ملی دموکراتیک پاکستان اعلام کرد که طالبان پاکستانی کنترول یکی از مراکز رای دهی را در وزیرستان شمالی را به دست آورده اند.

مردم در پاکستان در حالی به پای صندوق های رای رفتند که خدمات تلیفون های هوشمند و اینترنت در این کشور قطع شد و وزارت داخله پاکستان دلیل این اقدام موقتی را جلوگیری از حملات و انفجار ها خواند.

رویداد های امنیتی و انفجار ها هنوز هم بخشی از مشکلات در جریان برگزاری انتخابات و پیش از آن در پاکستان بوده است
رویداد های امنیتی و انفجار ها هنوز هم بخشی از مشکلات در جریان برگزاری انتخابات و پیش از آن در پاکستان بوده است

با آن هم پاکستان امروز شاهد برخی از رویداد های امنیتی بود از جمله در اوایل صبح امروز موتر حامل پولیس در منطقه دیره اسماعیل خان پاکستان هدف حمله بمبی و تیراندازی مهاجمان قرار گرفت که در آن از کشته شدن پنج تن گزارش شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام ها گزارش داده که در بلوچستان یک افسر پولیس در انفجار بمب دستی کشته و ده تن دیگر زخمی شدند.

همچنان خبرگزاری گفته که در اثر یک انفجار دیگر در بلوچستان دو طفل در بیرون یکی از مراکز رای دهی جان های شانرا از دست دادند.

این در حالیست که روزگذشته بلوچستان شاهد دو حمله مرگبار در دو مرکز انتخاباتی بود که در آن حدود ۳۰ تن کشته شدند و مسولیت آنرا گروه داعش به عهده گرفت.

پس از انفجار دیروز وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که گذرگاه های مرزی این کشور با افغانستان و ایران برای روز برگزاری انتخابات به روی هر نوع رفت و آمد مسدود باقی خواهد ماند.

قرار است که تا نیمه های امشب نتایج ابتدایی و غیررسمی انتخابات سراسری پاکستان روشن شود اما نتایج رسمی در سه روز آینده اعلام خواهد شد و انتظار میرود که صدراعظم جدید پاکستان تا بیستم فبروری مشخص شود.

XS
SM
MD
LG