لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۳ کابل ۱۲:۵۴

جان کربی: طالبان به تعهدات خود عمل نکردند، واشنگتن در تلاش به رسمیت شناختن آنان نیست


 جان کربی، مشاور بخش ارتباطات امنیت ملی کاخ سفید
جان کربی، مشاور بخش ارتباطات امنیت ملی کاخ سفید

جان کربی، مشاور بخش ارتباطات امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه ۱۲ فبروری در یک نشست خبری گفت که امریکا در تلاش عادی سازی روابط یا به رسمیت شناختن طالبان نیست.

او در این نشست خبری گفته طالبان در صوتی که بخواهند به عنوان یک حکومت مشروع شناخته شوند باید به تعهدات خود عمل کنند٬ اما به گفته وی تا هنوز این چنین نشده است.

جان کربی در پاسخ به این پرسش که از زمان بازگشت طالبان به قدرت سازمان ملل متحد دومین کنفرانس بین‌المللی خود در مورد افغانستان را هفتۀ آینده برگزار می‌کند و انتظارات دولت امریکا از این گردهمایی چیست؟ و آیا این را حرکتی برای عادی سازی طالبان می‌بینید؟ گفت:

"ما بارها گفته‌ایم اگر می‌خواهند به‌عنوان حاکمان مشروع دیده شوند، باید به همه تعهداتی که گفته‌اند انجام می‌دهند و می‌پردازند، عمل کنند و آنان این کار را نکرده اند."

مشاور بخش ارتباطات امنیت ملی کاخ سفید تأکید کرد که سیاست امریکا در برابر حکومت طالبان تغییر نکرده است.

طارق فرهادی، آگاه امور سیاسی
طارق فرهادی، آگاه امور سیاسی

طارق فرهادی، آگاه امور سیاسی هم می‌گوید، با نزدیک شدن امریکا به انتخابات ریاست جمهوری آن، افغانستان برای حکومت جوبایدن مهم نیست و در صورت تغییر سیاست حکومت طالبان با مردم افغانستان، سیاست امریکا در برابر حکومت طالبان هم تغییر خواهد کرد:

"اگر طالبان از حالا تا ماه نوامبر مکاتب را باز کنند و در رویکرد خود با مردم یک بهبود نشان دهند امکان این است که امریکا تغییر رویکرد بدهد اما در غیر آن هیچ امکان وجود ندارد."

صلاح الدین سعیدی، دیگر آگاه امور سیاسی اما می‌گوید:

"امریکا اگر عمل نکند، مورد انتقاد ملت و مردم‌اش و خاصتاً که پیش از انتخابات ریاست جمهوری است قرار خواهد گرفت، قرار گرفته و قرار می‌گیرد و اگر عمل نکند سرباز ارزان طالب را به اصطلاح چینایی‌ها، روس‌ها و ایرانی‌ها می‌گیرند."

سعیدی افزود، در این میان منافع مردم افغانستان و تراژدی‌هایشان زیاد در نظر گرفته نخواهد شد.

انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل میزبانی نشست دوحه را به عهده خواهد داشت
انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل میزبانی نشست دوحه را به عهده خواهد داشت

با این وجود قرار است به تاریخ ۱۸ و ۱۹ فبروی نشست دوحه در پیوند به افغانستان با حضور نمایندگان ویژۀ کشورهای عضو سازمان ملل متحد و به میزبانی انتونیو گوترش، سرمنشی این سازمان برگزار شود.

از حکومت طالبان هم به این نشست دعوت شده، اما طالبان تا کنونی موضع‌شان را در پیوند به اشتراک هیئت‌شان در این نشست علنی نکردند.

گفته می‌شود در این نشست در مورد استراتژی‌های تعامل با مقام‌های حکومت طالبان، وضعیت حقوق بشر و زنان افغانستان و انتصاب فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای هماهنگی تعاملات بین‌المللی با رهبران طالبان در کابل، گفت‌وگو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG