لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۹:۳۴

افغانستان

مقام های طالبان: دو تن در محضر عام در ولایت غزنی اعدام شدند

مقام‌های طالبان در غزنی می گویند، امروز دو تن به جرم قتل در میدان فوتبال "منطقه علی لالا" در محضر عام، اعدام شدند.

ستره محکمۀ طالبان امروز(۲۲ فبروری) در اعلامیه‌ای گفته که تصمیم "قصاص" این افراد بر اساس حکم سه محکمه و فرمان ملاهبت الله آخندزاده رهبر طالبان گرفته شده است.

ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی روز چهارشنبه (۲۱ فبروری) در اعلامیه‌ای از مردم خواسته بود که از بردن وسایل الکترونیکی به محل تطبیق حکم اعدام خودداری کنند.

پیش از این، طالبان در ماه جون سال ۲۰۲۳ میلادی یک تن را به اتهام قتل پنج تن در ولایت لغمان در محضر عام اعدام کردند.

پس از بازگشت طالبان به قدرت، اولین اعدام تایید شده تحت رهبری آنها در دسامبر ۲۰۲۲ میلادی، در محضر عام در ولایت فراه در مقابل صدها تماشاچی و مقامات ارشد طالبان اجرا شد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

ایران قیمت بیمه برای اتباع خارجی به شمول افغانها را ۹۰ در صد افزایش میدهد

افغانها در ایران کار های شاقه انجام میدهند اما بسیاری از آنان بیمه صحی ندارند
افغانها در ایران کار های شاقه انجام میدهند اما بسیاری از آنان بیمه صحی ندارند

رئیس ادارهٔ بیمه صحی ایران می گوید که شورای عالی این بیمه تصمیم گرفته که بیمه صحی پناهجویان افغان و سایر اتباع خارجی ۹۰ درصد بیشتر از شهروندان ایرانی باشد.

جمشید شایان فر روزشنبه(۱۳ اپریل) به رسانه های ایرانی گفت که کمشنری عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد مصارف بیمه ۹۶ هزار شهروند خارجی فقیر را می پردازد، ولی حکومت ایران در قبال حق بیمه پناهندگان، هیچ مسئولیت و تعهدی ندارد.

به سلسلۀ فشارها بر پناهجویان افغان، اخیراً حکومت ایران گفته که افغان ها برای تداوی شان، باید دو برابر شهروندان ایرانی، پول بپردازند.

رسانه ها: ایجاد گروه تماس منطقه ای در مورد افغانستان به تاخیر افتاده است

نماینده گان کشور ها و برخی از سازمان های بین المللی که برای تامین صلح و وادار ساختن طالبان به رفع محدودیت ها تلاش می کنند
نماینده گان کشور ها و برخی از سازمان های بین المللی که برای تامین صلح و وادار ساختن طالبان به رفع محدودیت ها تلاش می کنند

رسانه های پاکستانی می گویند، پیشنهاد ایجاد گروه تماس منطقه ای در مورد افغانستان، به دلیل مخالفت پاکستان با مشارکت هند در این گروه، با موانع و تاخیر مواجه شده است.

آنتونیو گوتیرش، سرمنشی سازمان ملل متحد، پس از نشست دو روزه در شهر دوحه پایتخت قطر که در ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد، تشکیل این گروه تماس را پیشنهاد کرد. هدف از نشست دوحه بحث در مورد تعیین نماینده ویژه برای افغانستان و ایجاد یک گروه تماس بود.

براساس پیشنهاد آقای گوتیرش، تصمیم گرفته شد که تا این گروه توسط کشورهای همسایه و تاثیرگذار نزدیک به افغانستان، تشکیل شود.

برخی منابع حکومت اسلام آباد روزشنبه(۱۳ اپریل) به روزنامۀ اکسپرس تریبون پاکستان گفته اند که ایجاد گروه تماس، به دلیل اختلاف در ترکیب کشورهای عضو این گروه، به تاخیر افتاده است.

این تأخیر در حالی صورت گرفته که روابط حکومت طالبان و اسلام آباد با تنش های مواجه شده، اما روابط هند و حکومت طالبان، نسبتاً بهبود یافته است.

طالبان ۸۰ هزار کمره امنیتی را در کابل نصب کرده اند

کمره های امنیتی طالبان
کمره های امنیتی طالبان

وزارت داخله حکومت طالبان می گوید که هشتاد هزار کمرۀ امنیتی را در شهر کابل نصب کرده است.

عبدالمتین قانع، سخنگوی این وزارت روزشنبه(۱۳ اپریل) به رادیو تلویزیون ملی گفت که این کمره های امنیتی به کاهش و جلوگیری از جرایم کمک کرده و آنها می خواهند کمره های امنیتی را در ولایات افغانستان نیز نصب کنند.

آقای قانع، در مورد بودجۀ نصب این هشتاد هزار کمرۀ امنیتی، چیزی نگفته است.

مقام های طالبان می گویند که در سه روز عید رمضان، هیچ رویداد امنیتی رخ نداده، آنها در آستانه عید تدابیر امنیتی شدید را در کابل و سایر ولایات افغانستان اتخاذ کرده بودند.

رویداد ترافیکی در ولایت بدخشان منجر به کشته شدن چهار عضو یک خانواده شد

ولایت بدخشان در نقشه افغانستان
ولایت بدخشان در نقشه افغانستان

در یک حادثه ترافیکی در ولسوالی شهر بزرگ ولایت بدخشان چهار عضو یک خانواده جان باختند و هفت تن دیگر شان زخمی شدند.

احسان الله کامگار سخنگوی قوماندانی امنیه حکومت طالبان در بدخشان به رسانه ها گفته است که موتر حامل این افراد به دلیل سرعت زیاد از جاده منحرف شده است.

به گفته او، راننده موتر، دو زن و یک کودک جان خود را از دست دادند.

کامگار افزوده است که هفت عضو دیگر این خانواده به شمول چهار کودک زخمی شده اند.

وضعیت سه تن از زخمیان وخیم گزارش شده است.

توماس ویست با نماینده امارات متحده در سازمان ملل در مورد افغانستان صحبت کرد

توماس ویست نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان
توماس ویست نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان

توماس ویست نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان در صحبت با محمد ابوشهاب معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد در مورد تعیین نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان گفتگو کرده است.

دفتر نمایندگی امارات متحده عربی در سازمان ملل روز گذشته در شبکه اکس یا توییتر سابق که در این دیدار در مورد وضعیت جاری در افغانستان نیز بحث شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در دسمبر سال گذشته قطعنامه ای را تصویب کرد که بر گزینش نماینده ویژه این سازمان برای افغانستان تاکید شده است.

طالبان با این طرح مخالفت کرده اند و گفته اند که به گزینش این نماینده نیازی نیست و اگر معرفی شود با او همکاری نخواهند کرد.

یک شهروند افغانستان متهم به فعالیت های تروریستی توسط نیروهای امریکایی بازداشت شد

تصویر آرشیف: یک سرباز امریکایی
تصویر آرشیف: یک سرباز امریکایی

رسانه های امریکا از بازداشت و زندانی کردن یک شهروند افغانستان که در فهرست تروریستان قرار دارد، خبر می دهند.

شبکه های تلویزیونی فاکس و NBC به روز جمعه (۱۲ اپریل) گزارش دادند که این مرد به نام محمد کاروان عضو حزب اسلامی بوده و این حزب مسئولیت حملاتی را پذیرفته بود که در آنها ۹ سرباز امریکایی کشته شدند.

در ادامه آمده که این حملات میان سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ در افغانستان رخ داد و در آنها شماری از غیرنظامیان افغان نیز کشته شدند.

شبکه تلویزیونی فاکس گزارش می دهد که کاروان، دو مرتبه پیش از این هم در مرز میان امریکا و مکسیکو بازداشت شده بود.

مقام های وزارت امنیت داخلی امریکا گفته اند که محمد کاروان از نخست در فهرست تروریزم بین المللی قرار نداشت اما او را در ماه فبروری امسال در این فهرست شامل ساختند.

گزارش ها: دو شهروند تاجیکستان عضو گروه داعش در افغانستان بازداشت شدند

بیرق و سمبول گروه داعش
بیرق و سمبول گروه داعش

رسانه های ایرانی از بازداشت دو شهروند تاجیکستان که اعضای گروه دولت اسلامی معروف به داعش معرفی شده اند، در غرب افغانستان خبر می دهند.

خبرگزاری مهر ایران به روز جمعه (۱۲ اپریل) به نقل از مقام های طالبان گزارش داد که این دو تن از سوی نیرو های طالبان در ولایت نیمروز بازداشت شدند.

در ادامه به نقل از متهمان گفته شده که آنها قصد داشتند از ولایت نیمروز به شهر کویتۀ پاکستان بروند و در آنجا آموزش های تروریستی را فرا گیرند.

از چندی به اینسو هشدار ها در مورد فعالیت های داعش از افغانستان افزایش یافته، به ویژه پس از آنکه این گروه مسئولیت حمله بر یک تالار کنسرت در مسکو در ماه مارچ و حمله در مراسم سالروز کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس ایران در ماه جنوری را پذیرفت.

فرو ریختن سقف یک خانه در ولایت بادغیس منجر به کشته شدن سه عضو یک خانواده شد

ولایت بادغیس در نقشه افغانستان
ولایت بادغیس در نقشه افغانستان

قوماندانی امنیه حکومت طالبان در ولایت بادغیس می گوید که در نتیجه فرو ریختن سقف یک خانه در این ولایت سه نفر شامل دو طفل و یک خانم -- کشته شده اند.

این قوماندانی امروز جمعه در یک اعلامیه گفته که این حادثه شب گذشته در ولسوالی آب کمر این ولایت رخ داده است.

در اعلامیه گفته شده که سقف این خانه بعد از باران های شدید فرو ریخت .

نظر به معلومات اداره هواشناسی امروز هم در بسیار ولایات افغانستان باریدن باران پیشبینی شده است.

به کمک سازمان ملل بیشتر از صد جریب زمین بایر در بدخشان سرسبز شده است

 ولایت بدخشان در نقشه افغانستان
ولایت بدخشان در نقشه افغانستان

برنامۀ جهانی غذا می گوید که با کمک جوامع محلی بیش از صد جریب زمین بایر را در ولایت بدخشان به مزارع سرسبز مبدل کرده است.

WFP گفته که این کاری است که اگر بودجه ای مورد نیاز را دریافت کند، می تواند آن را ادامه دهد.

بخش افغانستان این اداره در شبکۀ اکس (توییتر سابق) به روز پنجشنبه نوشت که با استفاده از این مزارع خانواده ها می توانند که مواد غذایی را به خود و کودکان خود فراهم کنند.

بر اساس ارقام ملل متحد در حال حاضر بیش از ۲۳ میلیون نفر در افغانستان به کمک های بشری نیازدارند.

بارش برف و باران در ۳۴ ولایت افغانستان پیش بینی شده است

تصویر آرشیف: بارنده گی در کابل
تصویر آرشیف: بارنده گی در کابل

بر اساس پیش بینی ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی طالبان ، به روز جمعه نیز احتمال بارش برف و باران در ۳۴ ولایت افغانستان وجود دارد.

این ریاست در خبرنامه ای به روز پنجشنبه گفت که به تاریخ ۲۳ و ۲۴ حمل همه ولایت های کشور گواه بارش برف و باران خواهند بود که جاری شدن سیل را به همراه خواهد داشت.

مقدار برف در نقاط مختلف از ۱۵ الی ۵۰ سانتی متر و مقدار بارش ۱۵ الی ۸۰ میلی متر پیشبینی شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG