لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۹:۴۶

تلاش های تازه به هدف توسعه تجارت؛ تاجران افغانستان به بندر چابهار چشم دوخته اند


بخشی از بندر تجارتی چابهار در ایران
بخشی از بندر تجارتی چابهار در ایران

افغانستان محاط به خشکه که در عرصۀ تجارت و ترانزیت از طریق پاکستان با مشکل مواجه است، تلاش می کند تجارت خود را از مسیر بندر چابهار ایران افزایش دهد.

این بندر در ولایت سیستان و بلوچستان ایران، نزدیکترین راه افغانستان به آبهای بین المللی محسوب میشود.

خان جان الکوزی، یک عضو هیئت مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان، در مورد اهیمت بندر چابهار، به رادیو آزادی چنین گفت:

"بندر چابهار در شرایط کنونی برای تجارت افغانستان بسیار مهم است، زیرا در کراچی پاکستان مشکلات ایجاد شده، ما علاقمندیم که تجارت خود را از طریق بندر چابهار انجام دهیم، ولی تا هنوز مشکلاتی در زمینۀ انتقال پول و موضوعات دیگر وجود دارد که اجازه نمی دهد تا از این مسیر انتقالات صورت بگیرد."

خان جان الکوزی، یک عضو هیئت مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان
خان جان الکوزی، یک عضو هیئت مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان

به گفتۀ آقای الکوزی، در حال حاضر اموال از طریق بندر چابهار بطور منظم جابه جا نمی شود، بلکه بیشتر این جابجایی ها برای افغانستان در بندر عباس در ایران صورت می گیرد.

این در حالیست که به روز شنبه یک هیئت متشکل از نمایندگان وزارت صنعت و تجارت، وزارت ترانسپورت و هوانوردی، وزارت امور خارجه، وزارت مالیه، و معاونیت اقتصادی ریاست الوزرای طالبان برای مذاکرات در مورد افزایش استفاده از بندر چابهار به ایران رفته است.

سال هاست که افغانستان در زمینۀ تجارت و ترانزیت با پاکستان مشکلات دارد و هر چند گاهی پاکستان بنادر تورخم، چمن و انگور اده را بروی افغانستان می بندد.

نواب امیرزی یک تاجر افغان ناوقت روز شنبه به رادیو آزادی گفت که اگر موانع در زمینۀ استفاده از بندر چابهار برطرف شود، یک امر موثر برای تجارت افغانستان خواهد بود:

"چابهار برای ما یک مسیر جایگزین و به گوادر متصل است. سال ها می شود که بندر گوادر با چینی ها قرارداد شده، کار در آن جریان دارد و چابهار به آن نزدیک است. هر دو بندر در قلمرو بلوچ های پاکستان و ایران قرار دارد که منطقۀ وسیعی در اختیار افغانستان قرار داده شده و راه دسترسی افغانستان به آب های بین المللی است."

مسیر عمده تجارتی میان افغانستان و پاکستان- گذرگاه تورخم
مسیر عمده تجارتی میان افغانستان و پاکستان- گذرگاه تورخم

انور افغان تاجر دیگر می گوید که افزایش تجارت از طریق بندر چابهار حتی به نفع چین نیز خواهد بود:

"بندر چابهار نه تنها برای تجارت و ترانزیت افغانستان بسیار مهم است، بلکه یک مسیر مهم برای چین نیز محسوب می شود، زیرا چین را قادر می سازد که کالاهای خود را به آسانی و در یک مدت کوتاه به اروپا برساند."

مقامهای ایرانی هم اخیراً گفته اند که در حال برنامهریزی گسترش خط ریل از بندر چابهار تا ولایت نیمروز هستند که حمل و نقل کالاها را برای تجار افغان تسریع میکند.

حدود چهار ماه می شود که مسیرهای تجارتی چمن و انگور اده به دلیل تظاهرات و تحصن در اعتراض به شرط داشتن پاسپورت و ویزه برای سفر به افغانستان مسدود است که تجارت و ترانزیت را با پاکستان و دسترسی افغانستان را به آب های بین المللی به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

XS
SM
MD
LG