لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ حمل ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۱۲

واکنش ها به رویداد مسکو؛ طالبان: کشور های منطقه باید در برابر داعش موقف واحد اختیار کنند


تصویر مهاجمین در سالون کنسرت در مسکو
تصویر مهاجمین در سالون کنسرت در مسکو

وزارت خارجۀ حکومت طالبان حملۀ اخیر گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در مسکو را که حین اجرای یک کنسرت بر یک تالار صورت گرفت، محکوم کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی این وزارت در صحفۀ ایکس خود نوشته است که آنان این حمله را تخطی آشکار از تمام معیارهای بشری می‌دانند.

او افزوده است "داعش که افراد ملکی را در افغانستان و جهان هدف قرار می‌دهد، یکبار دیگر واضح ساخته که یک گروه در دست سازمان‌های استخباراتی است که هدف آن بدنام کردن اسلام و ایجاد تهدید برای تمام منطقه است."

بلخی این راهم نوشته است که نیاز است تا کشورهای منطقه برضد این گونه رویدادها هماهنگ شده و یک موقف واضح اختیار کنند.

عبدالقهار بلیخی سخنگوی وزارت خارجه حکومت طالبان
عبدالقهار بلیخی سخنگوی وزارت خارجه حکومت طالبان

جبهه‌های موسوم به مقاومت ملی افغانستان و آزادی افغانستان که مخالف نظامی حکومت طالبان اند، نیز حملۀ مسکو را محکوم کردند.

این دو جبهه دراعلامیه‌‌هایی که در صفحات ایکس خود منتشر کرده اند، نوشته اند که مردم افغانستان از سال‌ها به این سو قربانی دهشت افگنی اند و درد و خطرات حمله‌های دهشت افگنی را در هر نقطۀ جهان احساس می‌کنند.

در همین حال حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان هم در صفحۀ ایکس خود این حمله را یک عمل دهشت‌افگنی خوانده و با قربانیان این رویداد ابراز غم شریکی کرده است.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان
حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان

برخی آگاهان امور امنیتی از جمله محمد صادق شینواری می‌گوید، برای مبارزه در برابر داعش نیاز است که یک اجماع منطقوی شکل بگیرد.

"اگر در برابر این گروه یک هماهنگی منطقه‌ای، موقف قاطع و اجماع به میان نه آید، در آینده نه تنها تهدیدها برای امنیت افغانستان نسبت به گذشته بیشتر خواهد شد، بلکه کشورهای منطقه نیز با تهدید روبه‌رو خواهند شد."

حکومت طالبان درحالی حمله داعش بر مسکو را محکوم کرده که شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی (داعش) به تاریخ دوم ماه حمل در مقابل نمایندگی کابل بانک در کندهار یک حمله خونین را انجام داد.

این حمله از سوی شورای امنیت ملل متحد، سازمان‌های مختلف بین‌المللی و کشورهای مختلف محکوم شد. به نقل از منابع محلی در ولایت کندهار، در این حمله ۲۱ تن کشته و ۵۱ تن دیگر زخمی شدند.

این درحالیست که پیش از این نیز طالبان ادعا کرده بودند که شاخۀ ولایت خراسان گروه داعش را در افغانستان سرکوب کرده اند.

XS
SM
MD
LG