لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۳۹

حبیب الرحمن حکمتیار: طالبان محل بود و باش پدرم را از دارالامان به وزیر اکبرخان منتقل کردند


گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان
گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان

حبیب‌الرحمان حکمتیار، پسر گلبدین حکمتیار با رد موضوع محاصره شدن خانۀ شان از سوی افراد حکومت طالبان می‌گوید که محل بودوباش‌ رهبر حزب اسلامی از منطقۀ دارالامان شهر کابل به وزیر اکبرخان تغییر داده شده است.

حبیب‌الرحمان حکمتیار روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، وزارت داخلهٔ حکومت طالبان به اساس مسئولیتی که برایش سپرده شده بود، یک مکان را برای بودوباش‌ حکمتیار و اعضای خانواده وی در وزیر اکبرخان کابل تهیه کرده است.

او با انتقاد از این اقدام حکومت طالبان گفت که از توافق صلح حزب اسلامی با حکومت جمهوریت تنها همین خانه برای شان باقی مانده بود که آن هم پس گرفته شد.

پسر حکمتیار مدعی شد که در این باره میان مقام‌های طالبان ناهماهنگی وجود دارد:

"مثلی که به دولت کنونی توافق نامهٔ حزب با دولت گذشته مورد قبول نبوده، البته شایعات صورت گرفته بود که مردم گفتند مزاحمت کرده بودند، این‌جا را محاصره کردند و بی‌احترامی صورت گرفته بود این صحبت‌ها حقیقت ندارد، اما هرکاری که صورت گرفته کار ناشایست بوده و کار درست نبود، ماه‌ها در این زمینه صحبت جریان داشت بسیاری از سران طالبان با این کار مخالف بودند، اما یک نفرشان یک کار را انجام می‌دهد، همه صفوف طالبان خرد و کلان از آن جلوگیری کرده نمی‌تواند."

تصویرآرشیف: گلبدین حکمتیار و شماری از افراد حزب اسلامی
تصویرآرشیف: گلبدین حکمتیار و شماری از افراد حزب اسلامی

یک منبع معتبر در حکومت طالبان نیز که نخواست نام و صدایش در گزارش منتشر شود، در یک پیام نوشتاری به رادیو آزادی محاصرهٔ خانهٔ گلبدین حکمتیار را رد کرد و نوشت، این کار بر اساس توافق میان هر دو جانب صورت گرفته است.

منبع افزود، ملکیتی که حکمتیار در آن زندگی می‌کرد، مربوط وزارت دفاع است.

منبع همچنان غصب دارایی‌های حکمتیار از جمله اموال خانه، موتر و سلاح‌های افراد او را نیز رد کرد.

حبیب‌الرحمان حکمتیار همچنان به رادیو آزادی گفت، به اساس توافقنامهٔ صلحی که میان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار با نظام جمهوری مخلوع صورت گرفته بود، برای پدرش در ولایت‌های کابل، ننگرهار و لغمان ملکیت اختصاص داده شده بود.

اما به گفتهٔ او، بیشتر بخش‌های این توافقنامه از سوی نظام جمهوری در آن زمان عملی نشده بود.

توافقنامهٔ صلح میان محمد اشرف‌ غنی رئیس جمهور مخلوع افغانستان و گلبدین حکمتیار در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی که یکی از ماده‌های آن برقراری آتش‌بس دایمی میان هر دو جانب بود، صورت گرفت.

حزب اسلامی به رهبری حکمتیار یکی از چهار گروهی بود که در آن زمان علیه حکومت پیشن جمهوریت می‌جنگیدند.

حکومت طالبان در حالی ملکیت حکمتیار را به جای دیگر انتقال می‌دهد که او پیش از این انتقادات تندی از رهبری و سیاست‌های طالبان کرده بود.

او اخیراً در یک نشست آنلاین بین‌الحزبی‌شان در ماه حوت سال گذشته از نوع نظام و سیاست‌های طالبان از جمله منع آموزش دختران، به شدت انتقاد کرده و گفته بود که کسی که میان آموزش دختران و پسران تفاوت قایل می‌شود، اشتباه می‌کند.

حکمتیار همچنان از طالبان خواسته است که به مردم افغانستان اجازه دهد خودشان نوع نظام سیاسی‌شان را انتخاب کنند.

XS
SM
MD
LG