لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۵۰

روسیه و تاجکستان تمرینات مشترک نظامی را در امتداد سرحد افغانستان آغاز کردند


نیروهای امنیتی تاجکستان در نزدیکی مرز با افغانستان
نیروهای امنیتی تاجکستان در نزدیکی مرز با افغانستان

وزارت دفاع روسیه می گوید که عساکر این کشور و تاجکستان، برای تمرین مبارزه با باندهای مسلح غیرقانونی و حفاظت از سرحدات، تمرینات مشترک نظامی را در قلمرو تاجکستان آغاز کردند.

کیومرث عطا خبرنگار بخش تاجکستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی با اشاره به این تمرینات مشترک نظامی می گوید:

"تمرینات مشترک نیروهای تاجکستان و روسیه ۱۵ اپریل آغاز شد و تا ۱۸ اپریل ادامه خواهد یافت، هدف آن سنجیدن آمادگی های نیروهای این دو کشور در برابر هر گونه خطر های احتمالی گفته می شود."

به گفتۀ وزارت دفاع روسیه، عساکر روسی که در این تمرینات شرکت دارند عمدتاً شامل پرسنل پایگاه نظامی ۲۰۱ در تاجکستان، به ویژه واحدهای کوهستانی، موتریزه، زرهدار، توپچی، واحدهای کشف، خدمۀ هلیکوپترهای تهاجمی Mi-24 و هلیکوپتر های ترانسپورتی – رزمی است.

برج مراقبت امنیتی تاجکستان در نزدیک سرحد با افغانستان
برج مراقبت امنیتی تاجکستان در نزدیک سرحد با افغانستان

روسیه و تاجکستان در حالی تمرینات مشترک نظامی آغاز کرده اند که حدود یک ماه پیش در ۲۲ مارچ بر یک سالون کنسرت در حومۀ شهر مسکو حمله مرگباری صورت گرفت که در آن حداقل ۱۴۰ تن کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند.

مسوولیت این حمله را گروه دولت اسلامی موسوم به عهده گرفت. مقامات روسی از دستگیری ۱۱ تن به اتهام ارتباط با این حمله به شمول چهار عامل اصلی آن که اتباع تاجکستان هستند خبر داد.

به اساس گزارش رویترز در تاجکستان نیز تحقیقات گسترده ی آغاز شده و در نتیجه به گفته مقامات تاجکستان ۹ تن در ارتباط به حمله خونین اخیر در مسکو دستگیر شدند.

کیومرث عطا خبرنگار بخش تاجکستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی می گوید، با آنکه این تمرینات ظاهراً از قبل برنامه ریزی شده بود، اما روسیه و تاجکستان در مورد آنچه که در آنسوی دریای آمو می گذرد، نگران هستند:

"در این تمرینات تاجکستان و روسیه، مبارزه یا بر ضد گروهای پرخاشگر، جنگجو و محو تروریستان را تجربه می کنند. این تمرینات در نزدیکی سرحد با افغانستان صورت می گیرد، چون میدان تمرین در جنوب تاجکستان در ۲۰ کیلومتری سرحد با افغانستان همسایه قرار دارد. البته هیچگاهی مقامات هنگام برگزاری همچو تمرینات از افغانستان نام نمی برند، ولی جایی پنهان کردن نیست که از خطر های احتمالی از آنسوی دریای آمو و حضور جنگجویان از جمله جنگجویان تاجک در آنسوی آمو صحبت می شود."

وزارت دفاع روسیه گفته که در این تمرینات نظام مشترک متخصصان حفاظت از تشعشعات کیمیایی و بیولوژیکی، عملیات طیارات بی پیلوت و گروه های جنگ الکترونیک سیار از هر دو کشور، شرکت دارند.

تا اکنون نیروهای روسیه و تاجکستان بارها همچو تمرینات مشترک نظامی را انجام داده اند و یکی از این تمرینات در خزان سال ۲۰۲۱ میلادی، درست بعد از رسیدن طالبان به قدرت دوباره در افغانستان، صورت گرفت.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG