لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۴ اسد ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۲۹

درگیری در امتداد دیورند؛ ۱ سرباز طالبان کشته و هفت تن دیگر زخمی شده‌اند


سرباز پاکستانی در نزدیکی خط دیورند
سرباز پاکستانی در نزدیکی خط دیورند

یک منبع از فرماندهی امنیه حکومت طالبان در پکتیا می‌گوید، در درگیری روز چهارشنبه میان طالبان و نیروهای پاکستانی در امتداد خط دیورند یک تن‌شان کشته و هفت تن دیگر

شان زخم برداشته‌اند.

او که به علت حساسیت موضوع نمی‌خواهد نام و صدایش در گزارش نشر شود، به رادیو آزادی گفت که تلفات در ولسوالی زازی آریوب وارد شده و درگیری در دند پتان تلفاتی در پی نداشته است.

این منبع می‌گوید، درگیری پس از چاشت روز چهارشنبه آغاز و الی صبح روز پنج‌شنبه ادامه داشت.

این منبع از تلفات وارد شده به جانب پاکستانی چیزی نگفت، اما طاهر خان خبرنگار بخش مشال رادیو آزادی در پاکستان به نقل از منابع پاکستانی می‌گوید که یک مرمی از توپ‌های طالبان در کرمه ایجنسی در پوستهٔ مرکزی نیروهای پاکستانی اصابت کرده که در نتیجهٔ آن یک سرباز پاکستانی کشته شده و چهار تن دیگر زخمی شده‌اند.

او همچنان افزوده که درگیری میان طالبان افغان و نیروهای پاکستان از سه روز به این‌سو به گونهٔ وقفه‌ای ادامه داشته است.

از زمان روی‌کار آمدن حکومت طالبان در سال ۲۰۲۱ چندین درگیری مرزی میان آنان و سربازان پاکستانی گزارش شده است.
از زمان روی‌کار آمدن حکومت طالبان در سال ۲۰۲۱ چندین درگیری مرزی میان آنان و سربازان پاکستانی گزارش شده است.

طاهر خان می‌افزاید که در اثر درگیری میان طالبان افغانستان و نیروهای پاکستان گذرگاه خرلاچی بین این دو کشور نیز بسته شده و گفت‌وگو میان دو طرف برای بازگشایی آن بی‌نتیجه بوده است.

به‌گفته او، طالبان خواستار بازگشایی گذرگاه خرلاچی و توقف شلیک‌های جانب پاکستان شده‌اند.

در همین حال، برخی از باشنده‌گان ولسوالی زازی آریوب پکتیا تأیید می‎کنند که درگیری شدید میان هر دو جانب جریان دارد و از سلاح‌های سبک و سنگین در آن استفاده می‌شود.

باشنده‌گان محل به علت آن‌چه که مشکلات امنیتی عنوان می‌کنند و نمی‌خواهند در گزارش نام‌شان گرفته شود به رادیو آزادی ادعا کردند که جانب پاکستان به گونه کور کورانه به خانهٔ‌های مردم مرمی‌های توپ شلیک می‌کنند.

آنان در مورد تلفات وارد شده به افراد ملکی در این مناطق جزئیات ندادند.

یک باشنده ولسوالی زازی آریوب به رادیو آزادی گفت: "خانه‌های نزدیک به سرحد به مناطق نزدیک دیگر کوچ کردند، ترس شدید در منطقه حاکم است، وضعیت اظطراری است، خواست ما این است که مشکل از راه گفت‌وگو حل شود و جنگ متوقف شود."

باشندهٔ ولسوالی دند پتان پکتیا به رادیو آزادی می‌گوید: "جنگ ادامه دارد، راکت‌های پاکستان در خانه‌‌های مردم اثابت می‌کند، جنگ با سلاح‌های سنگین است، راکت‌ها، سلاح‌های سنگین است، ده‌ها خانواده از مناطق جنگی به مناطق دیگر نقل مکان کرده‌اند و جنگ هنوز ادامه دارد."

هرچند علت آغاز این درگیری میان دو طرف مشخص نیست، اما یک منبع در فرماندهی امنیهٔ پکتیا به رادیو آزادی گفت که این درگیری پس از تیراندازی سربازان پاکستانی به یکی از پوسته‌های امنیتی‌شان به نام عمر آغاز شد.

اما طاهر خان خبرنگار بخش مشال رادیو آزادی در پاکستان به نقل از منابع پاکستانی طالبان را به آغاز این درگیری متهم کرده‌است.

پیش از این درگیری، روز پنجشنبه هفته گذشته نیز جت‌های پاکستانی در ولسوالی ورممی پکتیکا حملات هوایی انجام داده بودند.

هرچند حکومت طالبان و پاکستان به طور رسمی در مورد این حمله هوایی چیزی نگفته‌اند، اما برخی منابع پاکستانی پیش از این گفته بودند که اعضای تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) در این حمله هوایی هدف قرار گرفته اند.

اخیراً مقام‌های پاکستانی به لهجهٔ تند اتهام وارد می‌کنند که خاک افغانستان از سوی «تی‌تی‌پی» برای حملات مسلحانه استفاده می‌شود، ادعای‌که حکومت طالبان همواره آن را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG