لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۳ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۳:۲۴

۸ کشور عضو اتحادیه اروپا خواستار بررسی مجدد وضعیت سوریه و بازگشت پناه‌جویان سوری به کشورشان هستند


نمایندگان برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا
نمایندگان برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا

هشت کشور عضو اتحادیۀ اروپا می‌گویند که وضعیت سوریه باید دوباره بررسی شود تا پناه‌جویان سوری به کشور خود برگردند.

مقامات اتریش، جمهوری چک، قبرس، دنمارک، ایتالیا، مالتا و پولند امروز در اعلامیه‌ای مشترک گفتند که دربارۀ بررسی مجدد وضعیت سوریه به توافق رسیده‌اند. این در حالی است که قبرس در ماه‌های اخیر شاهد افزایش ورود پناه‌جویان سوری بوده است.

این کشور تلاش دارند تا مسئلۀ پناه‌جویان سوری که تلاش دارند خود را به کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا برسانند به طور موثرتر مدیریت کنند.

این مقام‌ها در نشستی در پایتخت قبرس همچنان گفتند وضعیت در سوریه به طور قابل ملاحظه متحول شده، هرچند به گفتۀ آن‌ها ، ثبات سیاسی به گونۀ کامل به میان نیامده است. قبرس در ماه‌های اخیر شاهد افزایش ورود پناه‌جویان سوری بوده است. این پناه‌جویان با کشتی‌های کوچک از لبنان وارد قبرس می‌شوند.

اتحادیۀ اروپا در اوایل این ماه یک میلیارد یورو بستۀ کمکی را به لبنان اعلام کرد. هدف از این کمک ، افزایش کنترل مرزی دانسته شده تا از ورود پناه‌جویان و مهاجرین به قبرس و ایتالیا جلوگیری شود.

کانستان تینوس آیونو وزیر داخلۀ قبرس گفته است که ادارۀ امور پناه‌جویان سازمان ملل متحد "خطوط ارتباطی" را با مقام‌های سوریه در بارۀ امکان بازگشت داوطلبانۀ شهروندان این کشور بر اساس قانون بین‌المللی ایجاد کرده است.

او همچنان گفته که بازگشت پناه‌جویان سوری نخست داوطلبانه صورت خواهد گرفت؛ اما در مرحلۀ بعدی این کار به طور اجباری انجام خواهد شد.

در لبنان احساسات ضد پناه‌جویان در این اواخر تشدید یافته است

بیش از ۳۰۰ پناه‌جوی سوری از لبنان در اوایل هفتۀ جاری در یک کاروان به کشور خود بازگشتند.

مقام‌های لبنان از دیر زمانی از جامعۀ بین‌المللی می‌خواهند که زمینۀ اسکان مجدد پناه‌جویان سوری را در دیگر کشورها فراهم یا کمک کنند که آن‌ها به سوریه بر گردند.

XS
SM
MD
LG