لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۸ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۴۴

آغاز پرواز های شرکت « ترکیش ایرلاینز» به کابل؛ مردم: اخذ ویزه ترکیه نیز باید سهل ترشود


طیاره شرکت هوایی ترکیش ایرلاینز در میدان هوایی بین المللی کابل
طیاره شرکت هوایی ترکیش ایرلاینز در میدان هوایی بین المللی کابل

ترکیش ایرلاینز پس از نزدیک به سه سال تاخیر، به روز سه‌شنبهً ۲۱ می طی یک مراسم ویژه پرواز هایش به کابل را از سر گرفت.

وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت طالبان در صفحۀ ایکس خود نوشته است که در این مراسم جنک اونال، سفیر ترکیه در کابل و برخی از مقام‌های این وزارت از جمله حافظ صدیق‌الله عابد، معاون مالی و اداری و عبدالستار غروال، رئیس عمومی میدان‌های هوایی این وزارت حضور داشتند.

در اعلامیۀ این وزارت همچنان آمده است که با آغاز پروازهای شرکت هوایی مذکور، علاوه بر ارائه تسهیلات سفر برای مسافران افغان به ترکیه، حمل و نقل هوایی و روابط تجاری دو کشور توسعه خواهد یافت.

سفارت ترکیه در کابل و جنک اونال سفیر این کشور هم روز سه‌شنبه در صفحه‌های ایکس‌شان از بودن پرچم ملی این کشور در میدان هوایی کابل ابراز خرسندی کرده اند.

ترکیش ایرلاینز در ویب سایت خود نوشته است که هر هفته چهار پرواز بین کابل و استانبول انجام خواهد داد.

تصویر نشست طیاره شرکت پی آی ای پاکستان در میدان هوایی بین المللی کابل
تصویر نشست طیاره شرکت پی آی ای پاکستان در میدان هوایی بین المللی کابل

در همین حال شماری از مردم از آغاز دوبارۀ پروازهای ترکیش ایرلاینز ابراز خرسندی کرده و خواستار ارائه تسهیلات در زمینه صدور ویزۀ ترکیه به افغان‌ها هستند.

مسکا، و زرمینه، دو تن از باشندگان کابل به رادیو آزادی گفتند:

"از این که پرواز های ترکیه شروع شده برای من بسیار جای خوشی است، چون فامیلم می‌توانند که به افغانستان بیایند و یا من می‌توانم به طرف آنها بروم و امیدوارم که برای ما ویزه هم بدهند."

"ترکیش ایرلاینز پروازهای خود را شروع کرده، اما شرایطی که بخاطر رفتن به خارج اینجا طالبان وضع کرده، بسیار سخت است. داشتن محرم و از طرف دیگر ویزه هم بسیار قیمت است، تکت‌ها هم بسیار قیمت است که افغان‌ها توان آن را ندارند."

مسئولان برخی شرکت‌های سیاحتی نیز از فعالیت مجدد پروازهای شرکت هوایی ترکیش ایرلاینز خرسند اند و می‌گویند که امیدوارند پروازهای بین‌المللی به افغانستان افزایش یابد.

نظیف‌الله نیازی، مسؤول یکی از شرکت‌های سیاحتی به رادیو آزادی گفت:

"برای مسافرانی که می‌خواهند به ترکیه، اروپا یا امریکا سفر کنند، در بخش ترانزیت برای آنها سهولت زیادی فراهم می‌شود، برای کار و بار ما هم یک اقدام مثبت است و خدا کند که چنین پروازها بیشتر شود."

شرکت هوایی فلای دُبی نیز در ماه نوامبر سال گذشته پرواز های خود را به کابل آغاز کرد
شرکت هوایی فلای دُبی نیز در ماه نوامبر سال گذشته پرواز های خود را به کابل آغاز کرد

این در حالیست که پس از سقوط کابل به دست طالبان و در جریان عملیات تخلیۀ نیروهای بین‌المللی و افغانهایی در معرض خطر و همکار نیروهای خارجی، تمام سیستم میدان هوایی کابل به شمول سیستم رادار آن آسیب دید و هیچ گونه اطمینانی در مورد امنیت حریم هوایی افغانستان وجود نداشت و به همین دلیل پروازهای بین‌المللی از جمله ترکیش ایرلاینز متوقف شد.

شرکت فلای دوبی اولین شرکت هوایی بین‌المللی بود که پروازهایش به کابل را در نوامبر۲۰۲۳ آغاز کرد.

اما بر اساس آخرین معلومات وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت طالبان که به تاریخ ۲۱ می در صفحۀ ایکس رادیو تلویزیون ملی تحت کنترل آنها منتشر شده، آمده است که در حال حاضر از میدان‌های هوایی کشور در ۲۴ ساعت ۲۰ تا ۳۰ پرواز بین‌المللی صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG